Prišli a úvodné slovo v dĺžke dokpy asi 70 minút mali:
Vladimír Tvaroška - štátny tajomník MF SR,
Jozef Kollár - predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet,
Ladislav Unčovský - výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie,
Vladimír Baláž - vedúci vedecký pracovník Prognostického ústavu SAV,
Radovan Kavický - analytik M.E.S.A. 10 - ten vlastne aj celý večer moderoval.
Nasledovala asi 70-minútová diskusia s komentármi, otázkami a reakciami aj z davu. Keďže som nespal, ale počúval a robil si nesúvislé poznámky na papier, ponúkam z nich výber. Podotýkam, že všetky nižšie uvedené tvrdenia rečníkov nie sú presné citáty, ide o moju parafrázu resp. moje pochopenie ich myšlienok tak, ako som si ho zapísal. Ak sa v niečom mýlim, budem rád, ak ma na to upozornia.
-----------------------------------------------
Začínať neskoro je také... slovenské. Bolo to síce len akademicky akceptovateľných 10 minút, ale keď si zoberiem cenu času všetkých prítomných, tak to bolo luxusné zdržanie. Na druhú stranu, aj tak by akcia skončila o 20:00, takže vlastne sa len ušetrilo 10 minút rozprávacej a počúvacej energie.
-----------------------------------------------
Keď už došli dvaja momentálni koaličníci (Tvaroška, Kollár), organizátori pozvali aj ekonomických expertov opozície, konkrétne pánov Počiatka a Kažimíra. Neprišli, dokonca vraj ani nereagovali na pozvánku. Bolo to síce komentované mierne ironicky, ale ja sa Počiatkovi a Kažmírovi vôbec nečudujem, že tam nešli. Na fórum, kde sú ľudia, ktorí veci rozumejú o čosi viac ako priemerný volič a pritom s nulovým dopadom na voličské masy. Logicky sa do takého niečoho nepotrebujú púšťať.
-----------------------------------------------
Pán Tvaroška je asi silne veriaci, teda prinajmenšom pokiaľ ide o znesiteľné riešenie momentálnej dlhovej krízy v eurozóne. Verí, že to EÚ zvládne, verí, že z krízy eurozóna vyjde ešte silnejšia, verí, že kvôli tomu netreba ísť ďalej v centralizácii, napríklad fiškálnej...
-----------------------------------------------
Pán Kollár povedal najmenej jednu veľkú pravdu - že slovenská politická scéna jednoducho nie je pripravená na akúkoľvek netriviálnu diskusiu o budúcnosti eura a všeobecne o akomkoľvek budúcom usporiadaní súvisiacich vecí. Na druhú stranu to vyzerá tak, že presadzuje takúto akademicky odmietnutú ideu: možno mať menovú úniu, v ktorej sa neodovzdajú niektoré zásadné kompetencie do centra. Vraj by mali stačiť súčasne platné pravidlá doplnené o mechanizmy vynucovania ich plnenia, najmä automatické sankcie.
-----------------------------------------------
Slovenská vláda padla pre, prepytujem, lajno. Euroval sa (ako mnohé európske super-riešenia) ukázal ako neúčinný. Boli tri silné dôvody pre jeho schválenie a všetky vyzerajú ako nenaplnené. Vraj predíde recesii - a už je tu. Vraj zabráni alebo aspoň sťaží prenos nákazy dlhovej krízy z problémových krajín, najmä Grécka, na ostatné krajiny - pýtajte sa, ktorá krajina v eurozóne si dokáže ešte požičať na trhu toľko, koľko chce. Vraj Slovensko musí euroval schváliť, aby ostalo členom elitného klubu, aby bolo aj v tom, čo sa ešte len bude formovať - nuž, už čoskoro sa ukáže, ale keďže nemáme rating AAA...
-----------------------------------------------
Deficit demokracie v EÚ je demonštrovateľný na schvaľovacej procedúre, ktorá sa momentálne nátlakovo používa pravidelne.
EÚ má problém.
Ministri financií EÚ si dajú emergency conference call - náčrt možných riešení.
Eurogroup sa stretne a dohodne podrobnejšie riešenie.
Emergency summit premiérov prerokuje presný dokument a premiéri sa politicky - nie právne záväzne - zaviažu na prijatie riešenia.
Národné parlamenty ratifikujú toten presný dokument - a už musia, text sa už meniť nemôže (čo je logické), lebo, lebo, lebo. A ešte lebo preto!!!
-----------------------------------------------
Za názov článku som si vybral citát z prezentácie pána Unčovského, ktorý hovoril o stave slovenských bánk a problémoch, ktoré v súčasnosti v súvislosti s udalosťami v EÚ musia riešiť. Predovšetkým je to aj podľa mňa nezmyselná banková daň - zaplatia ju nakoniec aj tak klienti, na to môžete vziať jed. Je zrejmé, že o rozpočet na Slovensku šlo až v prvom rade...
-----------------------------------------------
Druhá vec je kapitálová primeranosť, ktorú šéfstvo EÚ na poslednom summite prehnalo stropom a očakáva sa do polovice roku 2012 veľmi prudké zvýšenie jedného ukazovateľa kapitálovej primeranosti. Slovenské banky to priemerne majú zatiaľ v pohode, ale je zrejmé, že mnohé ich materské banky budú predávať niektoré svoje dcéry v strednej a východnej Európe. Chytí to aj niektorú banku u nás? Pokúsia sa vytiahnuť v najbližšom období neprimerane veľa vlastných zdrojov cez dividendy? Čo na to povie bankový dohľad?
-----------------------------------------------
Tak konečne si kadekto uvedomil aj v EÚ, že ani štátny dlh v miestnej mene nie je bezrizikový. Napriek tomu, že ho tak regulátori celé roky traktujú a v rámci EÚ je neskutočne veľa rôznych druhov aktív, ktoré môžu mať v kapitálovej primeranosti rizikovú váhu 0%.
-----------------------------------------------
Pán Baláž na grafoch ukázal, že naša vedomostná spoločnosť (ha-ha) a podpora vzdelávania, vedy a výskumu (hm) nás možno dovedie nie na grécku, ale skôr na portugalskú cestu. Tiež nič moc.
-----------------------------------------------
Moderátor večera ho vcelku zvládal, vrátane malého množstva do svojich úvah zaľúbených rečníkov z publika. Najslabšou chvíľkou bolo asi jeho približne desaťminútové expozé, v ktorom podľa mojich čiarok použil majmenej 28x spojenie "v podstate" a pritom nepovedal temer nič podstatné, čo by sme nepočuli už predtým. Ale napríklad jedného takého rozprávaného zastavil úplne elegantne. V momente, keď položil rečnícku otázku, skočil mu do reči:
"Na koho je to otázka?"
"Ja ju na konci položím..."
"Ale práve ste ju položili."
Zmiatol ho. :D
-----------------------------------------------
Zaskočilo ma, že sa rečníci z publika vôbec nepredstavovali. Chápem, že sa niektorí medzi sebou poznali, ale to sa poznali všetci a len ja som tam bol taký náhodný vyskytujúci sa z pomimo uzavretého spoločenstva?
-----------------------------------------------
Aké som si urobil závery tak pre seba? Podľa toho, čo som počul zo všetkých strán, vyzerá to tak, že dnes sa v EÚ nediskutuje. Len sa diktuje a menší musia zraziť opätky.
Brusel stelesnený komisiou diktuje riešenia.
Veľké krajiny stelesnené Merkozym diktujú riešenia.
Vedúci politici malých krajín dostanú na summitoch notičky a ich úlohou je presvedčiť všetkých doma, že notičky sú to najlepšie, čo môžu mať, ako taká Milka.
A to platí aj v prípade, že autori notičiek, skladatelia na európskej úrovni, už niekoľkokrát poskladali paškvily.
Dnes už nikoho nezaujíma nejaký euroval. Trhy sa vraj len pýtajú, že či EÚ pustí do financovania dlhu ECB. Tak povedal politik. Myslím, že ujo Ponzi už prešľapuje za dverami, ale pred nimi sa stále všetci tvária, že Taliani nie sú problém.
Chápte to, ako chcete, naschvál som to napísal viacznačne.
-----------------------------------------------