Naše záväzky voči EÚ stále ohrozenejšie

Dnes bol náš premiér v televízii. Odpovedal na otázky všetečnej novinárky, prinajmenšom jedna otázka bola tak dobrá a odpoveď tak zlá, že vo mne vyvolala reťaz uvažovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Otázka znela približne takto: Budete mať 76 poslancov na podporu práce vlády, prijímanie zákonov a pod.?

Predseda vlády povedal, že takto sa na to nedá odpovedať. Ináč povedané (hovorím ja), zatiaľ nemá, podľa mňa ani stálu podporu mať nebude a preto vždy bude hľadať ad hoc podporu.

A teraz čo sa stane, keď sa na hocijakú tému pripraví kvalitný zákon a kvôli nepodpore vlády v parlamente neprejde? Opozícia si hocikedy môže postaviť hlavu, žiadnu koaličnú zmluvu nepodpísala. Čím je silnejšia a čím sú voľby bližšie, bude si hlavu stavať častejšie. Nezávislí poslanci tiež.

Tak čo sa stane? Bude tu vyhodený čas ľudí, ktorí na zákone pracovali. Peniaze, ktoré sa na prípravu minuli. Rovnaký zákon možno predložiť až po nejakom období tuším šiestich mesiacoch. Čím ďalej, tým viac bude prijímanie zákonov paralyzované.

A to ešte nie je všetko. Neprijatím zákona to už nemusí skončiť, ako kedysi. Od mája minulého roka je Slovensko členom EÚ a tá má voči členským štátom akési požiadavky. Napríklad v legislatívnej oblasti.

V EÚ existuje niekoľko druhov aktov, ktoré vydávajú jej inštitúcie: rozhodnutie, nariadenie, smernica, odporúčanie, stanovisko ( decision, regulation, directive, recommendation, opinion ). Z nich posledné dva nie sú právne záväzné, prvé dva majú priamu aplikáciu.

Najväčší problém je so smernicami. Stanovujú pravidlá, ktoré sú jednotlivé štáty povinné aplikovať úpravou svojho právneho systému. U mnohých smerníc to pri našom systéme znamená potrebu prijať nový zákon alebo novelu starého. (Mňa sa napríklad bytostne týka, že pravidlá Nového Bazileja budú v EÚ zavedené formou smernice a u nás bude treba nový zákon o bankách alebo novelu starého.)

Komisia aplikáciu (transpozíciu) smerníc sleduje. Keď nie sú včas transponované, štát môže byť sankcionovaný.

Zhrniem to. Predseda vlády chce dovládnuť až do riadnych volieb možno i za cenu stále väčšej paralýzy. To reálne môže znamenať okrem vyššie spomínaných strát i neplnenie medzinárodných záväzkov. Doviesť nás do EÚ, to áno, to je moja zásluha, ale plniť záväzky, ktoré som tým na seba zobral, to bude u nás čoraz horšie...

(písané 11. septembra 2005)

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu