Nové nariadenie o cenách kancelárskeho nábytku vydané akčným výborom Európskej komisie zdvihlo vlnu nepokojov vo väčšine členských krajín.
Francúzsky prezident Pelen sa vyjadril, že spotrebitelia bezosporu privítajú celoplošné zníženie cien ratanových kancelárskych stoličiek. Podľa Pelena je neoddiskutovateľným faktom, že ich výrobcovia si dovolili mať väčšiu mieru zisku ako výrobcovia kožených stoličiek, presne ako to uvádza dôvodová správa Komisie.
Indickí pestovatelia trstiny, ktorá je základnou surovinou pre ratanový nábytok, síce lobovali u svojich poslancov v Európskom parlamente, avšak bez výraznejšieho úspechu. Napriek ich veľkému množstvu ich v pléne hravo prehlasovali poslanci pochádzajúci z latinskoamerických a afrických členov Európskej únie.
Druhá správa od susedov.
Kanada v posledných týždňoch uvažovala o vystúpení z Európskej únie v dôsledku pokračujúceho hospodárskeho úniku Spojených štátov amerických a to napriek tretej Lisabonskej ultra-stratégii.
Ako dnes uviedol štvrtý podpredseda akčného výboru Európskej komisie, status kanadského členstva vystúpenie neumožňuje. Ukazuje sa, že jadro problému spočíva v tom, že Kanada je jedným z päťdesiatich členských štátov, ktorí majú ústavne zabezpečené miesto v akčnom výbore Európskej komisie, na rozdiel od ostatných 154 členov.
Podľa tristo šesťdesiatej druhej hlavy skrátenej Euroústavy tieto kľúčové členské štáty nemôžu opustiť Európsku úniu a to ani v prípade, že stratia svoju vlastnú štátnu suverenitu, ako tomu bolo v prípade Alžírska.
Kanadská politická scéna je po tomto zistení naďalej uvrhnutá do chaosu spôsobeného neschopnosťou vybrať toho pravého akčného komisára. Všetci vrcholoví členovia vládnych strán majú o toto lukratívne miesto záujem. Zdá sa však, že hlavným favoritom je úradujúci kanadský premiér.
Za minútu bude poludnie 24. mája 2030. Želáme dobrú chuť k obedu.
Správy z EÚ
Poslucháčom rozhlasovej stanice Ešte Stále Slobodná Amerika prinášame dve krátke správy z Európskej únie.