Knižky z poslednej doby

Nie teda, že by všetky práve vyšli. Práve naopak, sú to staršie kusy. Rôzne. Konkrétne: Italo Calvino: Keď cestujúci jednej zimnej noci... Poviedka '02 J. K. Rowlingová: Harry Potter a Fénixov rád Charles Bukowski: Poštovní úřad Marian Keyes: The Other Side of the Story Aké sú moje dojmy z nich?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Italo Calvino: Keď cestujúci jednej zimnej noci...
Román z prvej série Svetovej knižnice SME. (Viac si o ňom môžete prečítať na jeho vlastnej stránke SME.)
Pravdu povediac, najskôr ma zaujal práve preto, že príbeh o nenaplnenom čítaní sa zdal byť strašne reálnym. Autor sa prihovára čitateľovi v niekoľkých rovinách, ako čitateľovi románu Itala Calvina, ako čitateľovi úvah o čítaní, ale zároveň aj ako Čitateľovi románov, ktorých začiatky sú roztrúsené po celom románe. Čitateľ sa snaží aspoň jeden z pútavo začínajúcich románov dočítať do konca, ale nedarí sa mu to. Zdanlivo tie isté knihy sa mu pod rukami menia na úplne iné z najrozličnejších dôvodov a on sám je z pohodlia domova hnaný cez posteľ Čitateľky hnaný až na druhý koniec sveta do spárov diktatúry, ktorá sa zaoberá falzifikáciou všetkej možnej literatúry. Posledné časti románu sú na rozdiel od úvodu neskutočne surrealistické. Ťažká literatúra, ale kto hľadá, nájde mnoho podnetných myšlienok.
Pozri aj anglickú Wikipediu .

Poviedka '02
K zbierke poviedok z už dávno tradičnej súťaže ťažko možno povedať niečo nové. Klasika: niektoré poviedky ok, niektoré dobré, niektoré podľa mňa slabé. Okrem klasiky by som vypichol fakt, že medzi ocenenými bol aj z tunajších diskusií známy Hyena . Nakoniec môj názor na víťaznú poviedku onoho ročníka, keďže si tak spomínam, že bola pod slušnou paľbou kritiky. Podľa mňa bola dosť dobrá.

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Fénixov rád
Verný svojmu predsavzatiu Harryho Pottera si šetriť, pomaly-pomaličky som si nedávno prečítal piaty diel. Šiesty už mám niekde na poličke, ale nechám si ho asi na leto.
Aj keď je Harry Potter literatúra zdanlivo pre deti, Fénixov rád je v skutočnosti už poriadne silná káva. Dej je temný a udalosti naberajú hrozivý spád. Smrť už nie je prítomná náhodou a dokonca ani v malom množstve. Súboj Harryho skupiny so skupinou smrťožrútov má apokalyptické rozmery. Záverečný súboj vo vstupnej hale ministerstva mágie mi pripomenul ine súboje vo vstupnej hale, napríklad v Matrixe alebo v mrakodrape Takamoto Tower .
Teším sa na šiesty diel.

Charles Bukowski: Poštovní úřad
Na Bukowského dosť realistická knižka. Je to príbeh klasického modelu hrdinu známeho z iných Bukowského kníh (napr. Šunkový nářez ): pracujúca spodina. Keď je k dispozícii alhokol, pije, keď sa pritrafí žena, súloží sa. No tento hrdina sa podstatne odlišuje od iných tým, že pracuje pravidelne a to dokonca v štátnej firme. U.S. Post má pravidlá ako v armáde a podobne sa tam s bažantmi nikto nemazná. Pošta sa roznášať musí, každý si musí svoj rajón roztriediť a v časovom limite rozniesť, či je vedro alebo lejak. Šéf je šéf, čo povie, to platí, inak bude pokarhanie. K tomuto pozadiu si pripočítajte drsný jazyk nešetriaci vulgarizmami a môžete mať slušnú predstavu o tom, ako asi kniha chutí. Dobre pre človeka so silným žalúdkom.

Marian Keyes: The Other Side of the Story
A teraz niečo úplne iné... ženský román. Presnejšie román o troch ženách, ktorých osudy sú previazané príbehom, ktorý vyzerá dosť odlišne z rôznych pohľadov. Jojo je literárna agentka, Lily je jedna z jej autoriek, ktorej kniha aj bez veľkej reklamy zarobila majland, a Gemma je bývalá Lilina najlepšia priateľka, ktorej však Lily ukradla chlapa. No, ukradla ako ukradla - to je práve vec pohľadu na celú story. Gemma sa zaoberá organizovaním party pre horných desaťtisíc, či skôr pre horných tisíc... a kruh známostí sa uzatvára, keď Gemma napíše knihu a Jojo sa podujme ju zastupovať. Nasleduje vážnejšia zápletka, ako ináč.
Jeden by si povedal... pche, ženský román . Ale keď si človek odmyslí niektoré textové ozdôbky, čítať sa to dá, má to príbeh, má to humor a občas aj nejakú myšlienku. Čítanie v angličtine navyše znamená trochu toho vzdelávania v cudzej reči - tak prečo nie?
Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu