Opäť tri knižky

Na rozdiel od minulého zápisu, tentoraz som so všetkými knižkami spokojný nebol a dokonca som výnimočne jednu nedočítal. Ďalšie dve, hm, ušli: Pavao Pavličić: Zlatá ruža - Prístroj na hmlu - Umelý orol Michal Viewegh: Andělé všedního dne Frank Herbert: Vyslanci do prázdna

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pavao Pavličić: Zlatá ruža - Prístroj na hmlu - Umelý orol
Obyčajne mi náhodné siahnutie do police s detektívkami prinesie dostatočnú úroveň zábavy, oddychu, logiky a napätia. Tentoraz to nevyšlo. Text na obale hovoriaci o.i. "Slovenský čitateľ, ktorý rád siahne po dobrej detektívke, dostáva v tomto zväzku tri kriminálne príbehy" neklamal - tri príbehy tam zviazané boli, ale už prvý mi stačil, aby som knihu odložil. Nuda, nepresvedčivý príbeh, banálny koniec.

Michal Viewegh: Andělé všedního dne
Viewegh patrí medzi mojich skôr obľúbených autorov. Kedysi sa mi jeho knihy páčili viac než dnes, povedzme takých Zapisovateľov otcovskej lásky alebo Účastníkov zájazdu som úplne žral. Ale čitateľ sa vyvíja, aj spisovateľ sa vyvíja a v tomto prípade dochádza k istej divergencii. Už mi jeho štýl úplne nesedí. Viewegh je stále vynikajúci pozorovateľ a navyše je schopný presvedčivo popísať drobnosti všedného života tak, že si človek povie "áno, to sedí, tak to je". Oceňujem aj zakomponovanie načítaných, napočúvaných a napozeraných motívov z médií, je za tým vidieť prácu s archívom takýchto pozorovaní. Ale príbeh tejto knižky je na môj vkus a najmä Vieweghove pomery dosť uletený. Do Prahy prichádza eskadra anjelov, ktorí pred očakávanou smrťou robia ľuďom drobné láskavosti. Divné.

Frank Herbert: Vyslanci do prázdna
U Herberta som si naopak načistom: áno, Frank Herbert je medzi mojimi obľúbencami a len tak niečo ho z tejto skupiny nevyšupne, napriek menej vydareným knihám ako Experiment Dosada. Vyslanci do prázdna sú lepší, takže degradácia autora sa rozhodne nekoná. O čo ide?

Zopár ľudí na vesmírnom korábe má problém, pretože mozgy, ktoré mali pomáhať pri riadení, sa zbláznili. Preto ich museli zlikvidovať a aby boli schopní ľoď ovládať, musia vytvoriť umelé vedomie. No lenže na to, aby mohli niečo vytvoriť, musia vedieť, čo je to, čo majú vytvoriť? Čo to vlastne je vedomie? Aj stručný článok v slovenskej Wikipédii (nehovoriac o dlhom článku v anglickej ) naznačuje, že je dosť problém vedomie definovať. A to je presne oriešok, ktorý musia rozlúsknuť. Hádajú sa, ale musia aj konať. Keď sa k tomu pridajú zvláštne inštrukcie, ktoré každý člen posádky dostal, a rozkazy cez rádio, tak sa to všetko riadne zamotáva. Ako sa umelé vedomie prejaví? A vyrobia ho vôbec?


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu