Vezmem to chronologicky. Asi pred dvomi týždňami sa v Bratislave konali riešiteľské majstrovstvá Slovenska. Súťaž mala svoj časový rozpis, riešenie začínalo presne, v súlade s oficiálnym bulletinom.
Keďže sa však organizátori dočítali niekde na internete, že cez víkend sa bude posúvať čas na letný, dali do bulletinu výrazné upozornenie: POZOR, V NOCI SA BUDE POSÚVAŤ ČAS O JEDNU HODINU DOPREDU, TEDA O 2. HODINE V NOCI NA 3. HODINU. Bolo to dôležité, keďže prvé nedeľné kolo začínalo o 9:00 presne (časový rozpis na linku zatiaľ je, ale asi bude časom odstránený) a trvalo len 50 minút.
Bulletiny rozdali... a účastníci sa skoro okamžite začali ozývať, že s tým posunom času je to nejaká blbosť, veď predsa u nás sa na letný čas prechádza posledný marcový víkend, nie? Nakoniec sa všetci navzájom presvedčili a v nedeľu nikto neprišiel o hodinu skôr. Hodil som nad tým rukou ako nad nejakou nevysvetliteľnou blbosťou.
Dnešný Stejskalov post mi to pripomenul a všetko vysvetlil: "Diváci športových prenosov spoza Atlantiku isto zaevidovali, že v Spojených štátoch sa čas na letný posunul už pred pár týždňami. Časový rozdiel medzi Bratislavou a New Yorkom je teda až do tej nedele, v ktorej sa posunie aj u nás, len päťhodinový."
Ahá! A vy ste vedeli, že je to takto? Konkrétne: V EÚ je letný čas od poslednej marcovej nedele do poslednej októbrovej nedele. Ale vo väčšine USA je od roku 2007 letný čas od druhej marcovej nedele do prvej novembrovej, teda o 3-4 týždne viac ako v EÚ.
Zase som sa raz niečo poučil...
Ako je to s letným časom
Nie, nemýľte sa. Nejdem pitvať vplyv prechodu zo zimného času na letný (a naopak) na našu psychickú a fyzickú pohodu. Len taká malá príhoda v štýle pozorovania z blogu Bohumila Stejskala.