Nobonova cena

Šialenstvo Nobelových cien je tu opäť. Aj mňa Včera zaujal článok o niektorých tohtoročných favoritoch na Nobelovu cenu za mier, dnes ma doslova ovalilo niekoľko strán v Pravde. Trošku som nad vecou uvažoval, pričom moje úvahy sa zväčša točili okolo speváka skupiny U2 - Bona.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prečo? Za najväčších favoritov sú podľa bookmakerov (áno, i na laureáta Nobelovej ceny si dnes možno staviť) považovaní bývalý fínsky prezident Martti Oiva Kalevi Ahtisaari a americkí senátori Richard Lugar a Sam Nunn .

Ahtisaari sa po skončení svojho mandátu začal angažovať v mierovej diplomacii na najvyššej úrovni, prispel k pokrokom v rozhovoroch s Írskou republikánskou armádou a v poslednom období k dohode indonézskej vlády s rebelmi v provincii Aceh. Američania sa významnou mierou podieľali na likvidácii atómových zbraní v bývalom Sovietskom zväze, pre nich hovorí i to, že v rokoch 1975, 1985, 1995 dostávali cenu kandidáti, ktorí prispeli k boju proti zbraniam hromadného ničenia.

Bono Vox je však niečo úplne iné. Mediálne je možno najznámejšou postavou doslova po celom svete (možno som ignorant, ale o Lugarovi a Nunnovi som doteraz nikdy nepočul...) a jediným nie politikom organizáciou alebo disidentom medzi favoritmi. Jeho povolaním je hudba - a podľa mňa je jeho tvorba výborná. U2 je ohromnou stálicou medzi hviezdami populárneho hudobného neba a boli ňou, keď jej mnohí dnešní fanúšikovia ešte neboli ani v myšlienkach svojich rodičov. Achtung baby! :-)

Pre politikov alebo profesionálnych diplomatov je práca smerujúca k svetovému mieru vecou osobného presvedčenia a každodenným chlebíkom. Ale Bonova činnosť proti strastiam trápiacim tretí svet je niečím, čo robí navyše, popri svojom "normálnom" povolaní. Iste, ako populárny spevák má možnosť pohnúť mysľou a svedomím mnohých ľudí, takže niečo podobné nemožno očakávať od každého bežného smrteľníka. Na rozdiel od mnohých svojich kolegov umelcov (a "umelcov"), ktorí sa zaoberajú sebastrednými témami a pravidelnými šialenými výstrelkami, sa svoju mediálnu moc pokúša použiť na to, aby život miliónov bol lepší a to nielen hudbou. Treba ďalej povedať, že celá skupina U2 sa takýmto aktivitám nevenovala raz, dvakrát, pre vlastnú popularitu. Robia to pravidelne a možno povedať, že s popularitou je to práve naopak, venujú ju v prospech týchto projektov.

Pre vytvorenie celkového obrázka: niektorí (radikálni) ľudia sa domnievajú, že Bono niekedy nevolí správne prostriedky pre dosiahnutie svojich cieľov, prečítajte si napr. článok Georga Monbiota . Ako drobný človek, ktorému všetky informácie zo sveta "veľkých" sprostredkúvajú médiá, sa však domnievam, že tak, ako to robí, to Bono robí dobre.

Na druhú stranu si myslím, že Bono tento rok Nobelovu cenu nezíska. Dokonca ani vyššie menovaní favoriti. Nórska Nobelova komisia v posledných rokoch prekvapila výberom laureátov a vzhľadom k pestrému diapazónu kandidátov sa určite nájdu takí, ktorí si zapálenosťou pre vec a činnosťou cenu zaslúžia a pritom mediálnu popularitu ešte len potrebujú získať. Cena nie je totiž len ocenením už hotových zásluh, ale má slúžiť i na podporu tých, ktorí to potrebujú. Snáď niekto iný bojujúci proti zbraniam hromadného ničenia...?

A možno sa mýlim... :-)

(písané 1. októbra 2005)

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

139 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu