Problém tu reálne je. Nie všetko, čo sa o ňom porozpráva a popíše, je automaticky klišé, takové alebo makové. Dá sa i seriózne.
Zhodou okolností sme sa o tomto probléme bavili s kolegami v piatok pri obede. V úzkom kruhu sme nenadávali tak alebo onak. Pitvali sme skôr pestrú situáciu v rôznych regiónoch Slovenska a bezmocnosť všetkých slovenských vlád, všetkých miest a obcí a v podstate celej spoločnosti nejako riešiť tento komplexný problém. Či ide o životnú úroveň, životný štýl, integráciu alebo separáciu, vzdelanie a zamestnanie, kriminalitu, ľahostajnosť, vyhýbanie sa či xenofóbiu... nedá sa riešiť jeden aspekt oddelene od druhého. Ani my sme za pol hodiny neprišli k žiadnemu rozumnému výsledku. Niet div - naše kapustné hlavy študovali iné veci ako sociálne vedy.
Ale odborníkov na vymenované oblasti sú u nás zástupy, nehovoriac o zahraničí. Aj teoretikov, aj praktikov. Z tunajšieho košiara mi narýchlo prichodí na um istý kňaz , ktorý samozrejme problém riešil špecifickými metódami. Nie zle, zdá sa. Ale to je len malý kamienok v celej mozaike, ktorá by mala existovať aspoň v náznakoch (čo je fajn v duchu hesla - mysli globálne, konaj lokálne).
Preto sa pýtam: pozná niekto z čitateľov niekoho, kto má aspoň náznak akceptovateľného spoločenského riešenia rómskeho problému? Ešte lepšie: vie niekto o nejakej dostupnej publikácii venovanej tejto otázke, publikácii na úrovni, najlepšie napísanej aspoň trochu laickým jazykom?
Viem, tento dopyt nie je skromný, ale však s prkotinami by som vás neotravoval...
Láskavo prosím tých, ktorí by sa mi chceli v diskusii vyblvať, aby si blvali u seba. Pýtam sa vážne.
Pozná vôbec niekto niekoho, kto má aspoň náznak schodného riešenia?
K jednému článku (ktorý nemienim linkovať, lebo ho nepovažujem za toho hodný) som našiel komentár, ktorý ma popchol k napísaniu najskôr krátkej reakcie, z ktorej sa stala táto trošku dlhšia s otvoreným koncom (v podstate taký bleg). Ten článok sa týkal rómskeho problému a komentár k nemu bol: "Ďalšie nenávistné zovšeobecňujúce klišé."