Bedrich Formánek

Keby ste sa opýtali slovenských šachových skladateľov, ktože sa najviac zaslúžil o rozvoj kompozičného šachu u nás, drvivá väčšina z nich by pravdepodobne odpovedala, že Beďo. Pretože štandardnú faktografiu si môžete prečítať na serveri www.osobnosti.sk, ponúkam radšej niekoľko osobných spomienok a 2 Beďove úlohy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Kompozičný šach na Slovensku možno rozdeliť na 2 éry: pred Beďom a za Beďa. Odkedy v 50. rokoch prebral do svojich rúk rubriku v novinách Práca, organizoval, skladal, písal články aj knihy, rozhodoval, formoval nových skladateľov. Tých vychoval niekoľko generácií, ja patrím k tej najmladšej. V roku 1991 som počas akademického týždňa zložil svoje prvé úlohy a poslal som ich do Pravdy, kde o.i. Beďo vtedy pôsobil. Jeho komentáre k mojim raným úlohám (k prvej, druhej, tretej a štvrtej spolu ) ma nemohli nepovzbudiť.

Potom som došiel na bratislavský krúžok a spoznal som ho spolu s ďalšími bratislavskými skladateľmi naživo. Vždy mi ochotne poradil, vyjadril svoj názor na klady aj zápory mojich začiatočníckych pokusov, požičal mi aktuálne odborné časopisy. Ovplyvnili ma aj ďalší skladatelia, najmä Juro Brabec, Ľudo Lehen a Peter Gvozdják , ale vlastne ani oni by bez Beďa možno neexistovali ako skladatelia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 50
Bedrich Formánek
2. čestné uznanie
Stella Polaris 1972

Pomocný mat 2. ťahom (5+6)
2 riešenia

Podstatnou črtou Beďových skladieb je originalita. Pred desaťročiami sa prejavovala napríklad používaním u nás temer neznámych exofigúr - iných figúr než tých, ktoré sa vyskytujú v bežnom šachu. V poslednej dobe sa Beďo venoval najmä žartovným úlohám, teda skladbám, v ktorých sa zámerne poruší nejaké šachové pravidlo. Keďže to by pre čitateľov blogu bol pravdepodobne trochu silný tabak, vybral som jeden z úspešných pomocných matov . Bol zložený v čase, keď pomocné maty mohli o dnešnej popularite iba snívať.

Nikde žiadni pešiaci. Biely má na diagrame celkom slušný arzenál, ale čierny tiež a tak postup k matom nie je veľmi očividný. Prvý mat sa dosiahne takto: 1.Vh4 (veža odviazala Sf7 odchodom a zablokovala čiernemu kráľovi h4) Se8 (strelec otvára líniu Vf8 a zostáva na malej diagonále e8-h5) 2.Vd6 (čierna veža otvára líniu Vf8 úplne a pritom zatvorí líniu Sb8) Sf4# (otvára líniu Vg1 a dáva mat s využitím väzby Dg4).

Druhé riešenie vyzerá úplne ináč a predsa je podobné: 1.De6 (otvára líniu Vg1 a blokuje e6) Sc7+ (otvára líniu Vg1 a odväzuje Sf7) 2.Kf5 (vlezie do matovej siete) Sg6# (otvára líniu Vf8 a dáva mat s využitím väzby Vf6).

Spoločné prvky sú viditeľné. Otváranie línií oboch bielych veží, maty s väzbou vežou a to maty, ktoré majú v podstate rovnaké matové obrazce, iba ináč umiestnené na šachovnici - tomuto sa v kompozičnej terminológii hovorí echo. Tuná konkrétne ide o echo farebné, pretože čierny kráľ v matoch stojí na poliach rôznej farby, raz na bielom, raz na čiernom. Zaujímavým doplnkom je odväzovanie Sf7, raz odchodom veže a raz príchodom druhého strelca na líniu väzby.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 51
Bedrich Formánek
1. čestné uznanie
Pravda 1974

Mat 2. ťahom (5+6)

Na riešenie som pripravil ešte bežnejší typ úlohy, dvojťažku .

Skúsenejší riešiteľ by v nej možno medzi prvými vyskúšal ťah 1.Jc3?, ktorý aj keď nič nehrozí a dáva čiernemu kráľovi voľné pole c3, je nepríjemný tým, že pomaly otvára Vh4 a núti čierneho niečo potiahnuť. Ak sa pokúsi využiť voľné pole a zobrať jazdca 1...Kxc3, dostane pekný mat s využitím väzby Vd4 2.Dxd3#. Pohyb veže zase otvára strelca h8 na voľné pole c3, takže po 1...Vxd5 príde 2.Jfxd5# s definitívnym otvorením Vh4. Odchod veže po 4. rade samozrejme zruší krytie d3 a tak je logické 1...Ve4 2.Dxd3# .

Lenže čierny má k dispozícii ešte jeden záchranársky ťah: 1...cxd5! . A teraz biely mat nedá. Preto 1.Jc3 má za sebou otáznik oprávnene, nejde o riešenie, ale o zvodnosť. Bude zaujímavé porovnať, ako sa zmenia maty po rovnakých obranách čierneho v skutočnom riešení.

(písané 25. júna 2006)
Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu