L. Groľman sa narodil 19. apríla 1941. Zatiaľ publikoval viac ako 350 šachových úloh, z ktorých bolo viac ako 200 ocenených v turnajoch. Väčšinu úloh v knižke tvoria miniatúrne priame úlohy (čiže také, v ktorých je na šachovnici najviac 7 kameňov), pomocné maty a exoúlohy (napríklad úlohy s neobyčajnými pravidlami alebo figúrkami, ktoré sa v bežnom šachu nevyskytujú).
Najmä v poslednom žánri sa mu podarilo rýchlo dostať do svetovej špičky. Napríklad zvíťazil spolu s G. Jevsejevom v turnaji, ktorý som organizoval asi pred rokom... ale najmä zvíťazil spolu s L. Jarošom v oddelení exoúloh VII. svetovej súťaže družstiev a tak prispel k celkovému víťazstvu Ruska.
Z knižky som vybral dve úlohy, ktoré by mali byť bežnému šachovému priaznivcovi prístupnejšie než náročné exo. V probléme č. 60 má biely za úlohu zmatovať čierneho najneskôr 3. ťahom, nech tento bude hrať čokoľvek.
Problém č. 60 |
Ako obyčajne pri prvej úlohe riešenie prezradím. Biely začne 1.De1! a pohrozí dvomi rôznymi pokračovaniami. Buď chce hrať 2.De8 alebo 2.De7+.
Pokiaľ čierny vybehne vežou 1...Va1, pripraví si na 2.De8 šach bielemu kráľovi 2...Vf1, takže biely si vyberie 2.De7+! a matuje 2...Kc8 3.Dd7# . Pritom využíva v mate fakt, že veža viaže jazdca, ktorý nemôže zobrať dámu.
Keď sa čierny pokúsi schovať kráľom 1...Kb7, biely zaútočí druhým naznačeným spôsobom 2.De8! a hrozí matom 3.Dxb8#. Lenže čierny môže vziať vežu 2...Kxa8 ... a dostane mat 3.Sc6# ! Opäť je jazdec priviazaný, tentoraz dámou.
Posledný podstatný variant úlohy začína obranou 1...Jc6. Biely musí vymyslieť niečo iné: 2.Dc3! a hrozí 3.Dxc6# a keď čierny uteká kráľom na opačnú stranu 2...Kd7, je zmatovaný 3.Dg7# . Jazdec je do tretice priviazaný, tentoraz strelcom.
Tri väzby jazdca, každou z bielych aktívnych figúr, to je v trojťažke veľmi hodnotný obsah. Navyše všetky maty sú modelové, čiže sa na nich aktívne zúčastňujú všetky biele figúry a každé možné únikové pole je čiernemu kráľovi zneprístupnené práve z jedného dôvodu. Buď je zablokované čiernou figúrou alebo napadnuté bielym to práve raz, nie viackrát.
Problém č. 61 |
Modelové maty obsahuje aj pomocný mat č. 61, z ktorého prezradím len jedno riešenie.
V diagramovej pozícii môže biely matovať napríklad takto:
1.Se5 Da3 2.Vd4 Je7#
Ako sú čiernemu kráľovi zneprístupnené polia? e6, e5 a d4 sú blokované, c5 a d6 kryje dáma, c4 a e4 jeden jazdec a c6, druhý jazec, ktorý tiež matuje.
Biely môže zatiahnuť matovú sieť aj ináč. Ako? A ako sa zmenia riešenia, keď sa čierny kráľ premiestni na c5? To je úloha pre prípadných záujemcov.
(písané 18. septembra 2006)