ISC 2013 – výsledky a dve úlohy

Počas uplynulého víkendu sa konala tradičná januárová súťaž šachových riešiteľov s názvom International Solving Contest. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že sa koná naraz na mnohých miestach sveta. Na Slovensku sa riešilo až na troch miestach, v Bratislave, v Košiciach a v Žiline. Zatiaľ čo výsledky v slovenských účastníkov expertnej kategórii neboli výnimočné, v amatérskej to vyzerá celkom dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dve kategórie boli tentoraz rozlíšené nasledovne. V expertnej mohol súťažiť ktokoľvek. Na riešenie bolo predložených 2x6 úloh všetkých bežne riešených žánrov (mat 2. ťahom, mat 3. ťahom, mat n. ťahom pre väčšie n, štúdia na výhru alebo remízu, pomocný mat, samomat), na každú šesticu boli dve hodiny. Výsledky sa započítavajú do ratingovej listiny.

Amatérska kategória je určená menej skúseným, slabším a mladým riešiteľom. Tieto parametre boli zhrnuté do podmienky pre účastníkov – nesmeli mať riešiteľský rating alebo smel byť nanajvýš 1700. Na riešenie dostali X úloh, čas na riešenie bol rovnaký a výsledky nemali na riešiteľský rating vplyv.

Celosvetové výsledky by mali byť v predbežnej podobe zverejnené 15. februára. Predbežnej preto, lebo potom nasleduje fáza protestov a opráv, zvyčajne sa nejaké malé zmeny udejú.

Slovenské výsledky mi poskytol náš agilný riešiteľský organizátor Marek Kolčák (riešiteľský FM, navyše FM aj v praktickom šachom a GM v korešpondenčnom šachu )

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Expertná kategória

  1. Oto Mihalčo39,5

  2. Marek Kolčák38

  3. Ľubomír Širáň37,5

  4. Tomáš Peitl37

  5. Stanislav Vokál33

  6. Milan Svrček32,5

  7. Miroslav Kasár29,5

  8. Richard Harvan14

  9. Samuel Sepéši13

  10. Karol Rückschloss4

  11. Oliver Ralík3


Amatérska kategória

  1. Jerguš Pecháč39

  2. Peter Šoltýs35,5

  3. Jozef Kobolka35

  4. Marek Ardamica26,5

  5. Dušan Medveď18

  6. Peter Hatala12

  7. Ladislav Krump11,5

  8. Nela Kolčáková10

  9. Ivan Paulička10


39 bodov zo 40 možných je veľmi dobrý výsledok. Dokonca v priebežne dopĺňanom predbežnom poradí sú traja najlepší slovenskí amatéri zatiaľ na treťom až piatom mieste. To znie výborne.

Spomedzi dvadsiatich riešených úloh vyberám dve z amatérskej kategórie. Rozhodne to nie sú žiadne maliny, ale také fajn úlohy na riešenie.

Vlastne veď riešenie prvej z nich idem prezradiť. Už v diagramovom postavení problému č. 257 je vidno napätie. Keď už nič iné, čierny hrozí dať bielemu šach 1...Vxb2+, avšak takýto šach by priviazal odrazu dve čierne figúry, Vb2 aj Sc1. Vďaka tejto dvojici väzieb má biely na tento šach pripravenú odpoveď 2.Dg2! s dvojicou hrozieb 3.Dxb2# a 3.Vxc1#.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 257
Alexandr Galickij
Šachmatnoje obozrenie 1903

Mat 3. ťahom (9+6)

Úvodník je veľmi nečakaný: 1.Sh8!!

Kto by povedal, že biely strelec v prvom ťahu pôjde na miesto najvzdialenejšie od čierneho kráľa? Navyše tento ťah nič čiernemu nehrozí, biely vyčkáva na jeho samopoškodenie.

Ťahy pešiakmi na stĺpcoch a, b sú veľmi slabé, lebo nasledujú okamžité maty: 1...a3 2.Dxa3#, 1...b4 2.Dxb4#.

Čierny samozrejme môže šachovať, ako to bolo naznačené v predúvodníkovej pozícii. 1...Vxb2+ umožní priviazaním oboch figúr 2.Dg2! a mat ďalším ťahom, 3.Dxb2# alebo 3.Vxc1# .

Aké ďalšie ťahy má čierny k dispozícii? Strelcom. Poťahovanie po diagonále c1-f4 vedie k tomu istému variantu vďaka odchodu strelca od b2: 1...Se3 2.b4+ Sd4 3.Sxd4#.

Nakoniec je tu zlatý klinec programu, ktorý začína obranou 1...Sxb2. Lebo po nej nasleduje mimoriadne nečakaný útok 2.Vh1!! , po ktorom biely opäť nič nehrozí. Ale nech čierny potiahne akokoľvek, okamžite je matovaný. Ukazuje sa pointa ťahov bielych figúr do rohov šachovnice. Biela dáma na obe figúry musí dočiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 258
Arieh Grinblat
I. cena 149. TT Probleemblad 1989

Mat 2. ťahom (9+6)

Pekné?

Svoje schopnosti si môžete preskúšať na dvojťažke č. 258. Popri riešení obsahuje 7 rôznych pokusov a všetky fázy majú niečo spoločné.

Táto úloha sa dostala aj do Albumu FIDE 1989-1991. To hovorí z pohľadu skladateľskej kvality za veľa. Aj riešiteľsky sa javí dobre, teda aspoň mne. Dúfam, že sa bude aj vám, keď si ju rozlúsknete.

Mimochodom, zaujímalo by ma, či 10 bodov v amatérskej kategórii získal tento pán alebo aspoň niekto s ním spriaznený. To viete, človek s raritným hobby sa vždy poteší podobne zasiahnutým.





Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu