Maďari priväzujú koníky

Čo vám ako prvé prišlo na um po prečítaní titulku? Mne blyslo hlavou, že keby som ho niekde počul, asi by som ho zaradil medzi mnohé už legendárne hlášky šéfa slovenských národniarov. Ale pozor, nejde o oddych po nájazde, úplne vážne vravím, že teraz bude reč o kompozičnom šachu. Maďari = maďarskí šachoví skladatelia, koníky = jazdci a priväzujú = ... no to je jednoducho šachový terminus technicus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Problém č. 27
György Bakcsi
I. cena TT Šachový klub Vízügyi 1985

Mat 2. ťahom (12+9)

Pre tých, ktorí nevedia, čo je to priväzovanie... Väzba je také postavenie kameňa X jednej farby a kameňa Y + kráľa druhej farby, že po pokuse kameňa Y o ťah preč z tejto línie by kameň X ohrozoval kráľa. Krátko povedané kameň Y je priviazaný. Ťah, ktorým sa vytvára väzba, sa nazýva priviazanie, ťah, ktorým sa väzba ruší, sa volá odviazanie. Najjednoduchšie sa to vysvetlí na diagrame.

Konkrétne v postavení úlohy č. 27 nie je žiadna väzba. Pokiaľ sa biely pokúsi zaútočiť 1.Dd7?, vytvorí väzbu na stĺpci d, tvoria ju Dd7 (kameň X), Vd5 (kameň Y) a Kd4. Tým pádom čierna veža nemôže odísť zo stĺpca d a biely hrozí 2.Jb5#. Ale čierny sa ubráni akciou z titulku - priviaže hrozbového jazdca 1...Dd3! (väzba na 3. rade, X = Dd3, Y = Jc3, Ka3), a biely nedá mat 2. ťahom.

Veľmi podobne fungujú aj ďalšie dva silné pokusy bieleho: 1.Ved8? hrozí 2.Jb5#, ale 1...De3! a 1.Vcd8? hrozí 2.Jb5#, ale 1...Dxf3!

Riešenie má rovnakú hrozbu, ale vytvorenú namiesto priviazania veže prerušením jej pôsobnosti k b5: 1.Vc5! Samozrejme, obrany čierneho vyvracajúce predchádzajúce pokusy ostali obranami, priviazanie hrozbového jazdca je silná vec, ale ukazuje sa, že biely má vždy pripravený mat, o ktorý sa v pokusových ťahoch pripravil: 1...Dd3 2.Dxd3#, 1...De3 2.fxe3#, 1...Dxf3 2.Jxf3#. Okrem toho sú tu aj dva vedľajšie varianty 1...Dxe8 2.Dd3# a 1..Vxc5 2.Dxc5# .

Mimochodom, György Bakcsi je maďarský veľmajster v šachovej skladbe, v zlatých knihách kompozičného šachu Albumoch FIDE za roky 1914-1997 získal 122,67 boda a v historickej tabuľke je v tomto ukazovateli na 13. mieste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 28
László Schor
I. cena Magyar Sakkvilág 1928

Mat 2. ťahom (7+8)


Páčila sa vám predchádzajúca úloha? Nuž skúste pouvažovať nad ďalšou. Už v jej diagramovom postavení máme nejaké väzby. Jednak na prvom rade, biela veža viaže čierneho strelca a ďalej tento strelec viaže bieleho jazdca. Áno, tento koník je už priviazaný. Čierny má na svoju obranu k dispozícii najmä úplne voľnú dámu a to je dakedy poriadny oriešok. Na branie strelca 1...Dxf2 má biely pripravený mat 2.Dxf2#, ale čierny môže beztrestne zobrať bielu dámu 1...Dxe3! Tak čo s tým biely urobí?

(písané 25. februára 2006)


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu