Konkrétne išlo o trojťažky a pomocné maty 2. ťahom s tromi tematicky súvisiacimi riešeniami. V prvom oddelení zvíťazila úloha č. 68 .
Stojí za úvahu uvoľniť ťahom kráľom cestu strelcovi. Napríklad 1.Kd1? hrozí 2.Sd3#. Ale ťahom na 1. rad sa čiernemu umožní účinná obrana šachom 1...Va1+! - a mat 3. ťahom je už nedosiahnuteľný. Podobne funguje aj druhý tematický pokus 1.Kxf2? s hrozbou 2.Sd3#, ale tým sa umožní iný účinný šach 1...d3+! .
Problém č. 68 |
Zdá sa, že úkroky kráľom je potrebné pripraviť. Veľmi dobrý prvý ťah 1.Dd8! schová dámu za jazdca, ale tiež pokryje f6, takže biely hrozí 2.Jg5+ Ke5 3.Sxf4# .
Čierny sa môže brániť napr. vežou z a5 1...Vxf5. Tým však veža príde o možnosť šachovať na 1. rade a tak biely môže ťahať 2.Kd1! s už známou hrozbou 3.Sd3#. Čo teraz čierny? Má ešte k dispozícii obrany jazdcom. 2...Je5 otvorí dámu a zároveň preruší Vf5 a tak ide 3.Dd5#, podobne 2...Jc5 otvorí dámu a zároveň preruší Db6, takže ide 3.Dxd4# .
Veľmi podobne hra funguje, keď sa čierny bráni dámou 1...Df6. Tým dáma príde o možnosť šachovať na diagonále a nasleduje 2.Kxf2! opäť s hrozbou 3.Sd3#. Čierny má znovu k dispozícii obrany jazdcom. 2...Je5 otvorí dámu, ale teraz preruší Df6, preto ide 3.Dxd4#, nakoniec 2...Jc5 otvorí dámu a zároveň preruší Vb5, takže ide 3.Dd5# .
Všimli ste si vzťah medzi druhými čiernymi ťahmi Je5, Jc5 a bielymi matmi Dxd4# a Dd5#? Áno, ide o recipročnú zámenu , o ktorej som písal práve minule. Je obdivuhodné, ako harmonicky ju nemecký skladateľ spracoval.
V úlohe je ešte jeden variant. Úvodník obetuje dámu, takže 1...Sxd8 je samozrejme tiež obranou. V takom prípade biely pokračuje 2.Sxf4! a hrozí 3.Jd2#. Posledný výdych čierneho 2...d3+ a nasleduje 3.cxd3# .
Problém č. 69 |
Druhé oddeleni memoriálu sa stalo korisťou Michala Dragouna. Môj český kamarát v poslednej dobe vyhráva jeden turnaj za druhým. A niet sa čo čudovať. Kladie si pri tvorbe latku vysoko, často jeho základná výška leží vyššie než väčšina skladateľov doskočí aj pri najväčšom vypätí síl.
Pomocný mat 2. ťahom č. 69 má, ako propozície turnaja vyžadovali, 3 riešenia. Jedno z nich prezradím, vysvetlím - a ostatné dve si môžete nájsť sami. Prvý polťah 1.Sxg6 má dve funkcie: otvorí Vh4 ku poliam b4 a c4, zároveň umožní bielemu kráľovi odstúpiť z dlhej diagnály. Tento to hneď aj urobí 1...Kxg6+, čím otvorí pôsobnosť svojho strelca. Čierny kráľ odstúpi zo šachu 2.Kxb3 a tým priviaže aj svoju dámu, aj svoju vežu. Biely v mate využije väzbu dámy, keďže vezme vežu 2...Sxd5# (čím zároveň pokryje voľné pole a2).
Strategický obsah (inými slovami motivácia ťahov ako otváranie línií, umožňovanie ťahov, priväzovanie a podobne) je vo zvyšných riešeniach veľmi podobný, len sa vymenia figúry, ktoré robia "to isté".
Gratulácia Michalovi!
(písané 21. januára 2006)