Najlepší exoskladatelia v Albume FIDE 2004-2006

Po pár mesiacoch som tu opäť so správou zo sveta kompozičního šachu. 18. januára som písal o trojťažkách z Albumu FIDE 2004-2006. Tento týždeň bol zverejnený predbežný výsledok exoproblémov a slovenskí skladatelia boli vcelku úspešní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ak trojťažky sú mojím najobľúbenejším oddelením, pokiaľ ide o štúdium cudzích skladieb, tak exoproblémy sú práve tým oddelením, v ktorom sa aktívne realizujem. Rád skúmam nové pravidlá a kamene, také, ktoré v normálnom šachu nie sú. Rád ich kombinujem, rád ich používam na vyjadrenie mojich nápadov. Som exoskladateľ.

Ako takému sa mi podarilo vybudovať si reputáciu natoľko, že som bol vybraný za riaditeľa oddelenia exoskladieb Albumu FIDE 2004-2006. Táto čestná (rozumej neplatená) funkcia obnáša pozbieranie úloh od autorov z celého sveta, ich roztriedenie, zaslanie rozhodcom, koordináciu rozhodcovskej práce, rozhodovanie v prípade úloh, ktoré nemôžu rozhodnúť rozhodcovia (lebo sú autormi) a následne pozbieranie výsledkov, ich spracovanie a odoslanie na postupné zverejnenie.

Exoproblémy sú špecifickou oblasťou šachovej skladby. Sú skladatelia, ktorí sa primárne zaoberajú normálnymi úlohami, do exo si občas odskočia, sú takí, čo sa na exo špecializujú (napr. ja) a potom sú obojživelníci, ktorí výborne tvoria to i ono. Len posledné dve kategórie logicky dominujú poradiu najlepších exoskladateľov (v zátvorke počet bodov, 1 bod = jedna samostatná úloha, 0,5 bodu = úloha s jedným spoluautorom, atd.):

1. Reto Aschwanden (Švajčiarsko)22 bodov
2. Jean-Marc Loustau (Francúzsko)15,5
3. Michal Dragoun (Česko)10,5
4. Klaus Wenda (Rakúsko)10
5. Juraj Lörinc (Slovensko)8,33
6.-7. Michel Caillaud (Francúzsko)8
6.-7. Petko Petkov (Bulharsko)8
8.-9. Hubert Gockel (Nemecko)7
8.-9. Unto Heinonen (Fínsko)7
10. Uri Avner (Izrael)5,67

(Na rozdiel od trojťažkového oddelenia ani chýru, ani slychu o niekom z bývalého Sojuzu. Presnejšie, dvaja takí sa našli na 11. a 12. mieste.)

Spolu dostalo aspoň zlomok exoúlohy do Albumu 51 skladateľov, úloh v ňom bude spolu 175. Zo slovenských skladateľov sa presadili okrem mňa Peter Gvozdják (4 b.), Juraj Brabec (1 b.) a Daniel Novomeský (1 b.).

V tomto prípade, keďže som bol tým usporiadateľom, viem presne, ktoré úlohy budú v Albume. Z nich som sa snažil vybrať dve čo najstráviteľnejšie pre náhodného šachistu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 192
Marcel Tribowski
Cena Memoriál E. Holladaya 2004-2005

Pat 7. ťahom (13+10)

Úloha č. 192 má výzvu "pat 7. ťahom". Nie mat, pat. Mat by bol ťahký, cieľom je však pat, trochu zmenené pravidlo.

Na pat je vlastne treba nejako sa vysporiadať s trojicou po šachovnici pohodených čiernych figúr: Ja8, Jh1 a Sh4. (Nevraviac o tom, ze pohyb Jh1 by uvoľnil Ph2.)

Takže? Riešenie začína na prvý pohľad ťažko pochopiteľným ťahom 1.Jg7!! Prečo práve takto? Vyčkajme času podobne, ako vyčkáva biely na to, čo spraví čierny. Ten má tri ťahy.

1...Jg3 má chybu v tom, že zablokuje Sh4. Teraz biely zrozumiteľným manévrom prišpendlí ťahajúceho jazdca: 2.Sd4+ Kd6 (aha, preto šiel jazdec preč z e8) 3.Sxf2+ Ke5 4.Sd4+ Kd6 5.Sg1+ Ke5 6.Sxh2! (a teraz si už len počká na ťah jediného voľného Ja8) 6...Jc7 Kxc7= .

Analogicky sa rozohrá druhý hlavný variant. 1...Sg3 (zablokuje Jh1) 2.Vd5+ Kc4 3.Vxg5+ Kd3 4.Vd5+ Kc4 5.Vh5+ Kd3 6.Vxh3! (strelec je priviazaný) 6...Jc7 7.Dxc7= . Je pekné, že popri analógii sa podarilo rozlíšiť i záverečný patujúci ťah.

K týmto dvom variantom prislúcha ešte doplnkový, keďže čierny môže potiahnuť Ja8 v prvom ťahu a výber blokujúceho kameňa na g3 si môže nechať na neskôr. No, on už ten výber nedostane šancu ovplyniť, zariadi to všetko biely takto: 1...Jc7 2.Vc1+ Kd6 3.Je8+ (aha, aha, takže biely dokonca potiahne tým jazdcom, ktorý robil úvodník, nemohol ísť z e8 na c7, lebo tam by ho bral čJ, ani na d6, lebo tam by ho bol zobral čK, g7 bolo jediné slušné pole) 3...Jxe8 4.Se7+ Ke5 5.Dd5+ Kf4 6.Df5+ Kg3 (g3 blokuje čierny kráľ, skvelé!) 7.Kxe8= .

Vynikajúca úloha.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 193
George P. Sphicas
I. cena StrateGems 2005

Sériovoťahový pomocný pat 31. ťahom (6+11)

Aj k problému č. 193 radšej dám podrobnejšie vysvetlenie. Má výzvu "sériovoťahový pomocný pat 31. ťahom". Za ňou sa skrýva 31 ťahov čierneho za sebou, ktoré urobí tak, aby po poslednom z nich ho biely mohol spatovať. Pritom nesmie vystaviť svojho kráľa do šachu (napr. čierny nemože zahrať 1.Kb5??) a bieleho kráľa môže šachovať len posledným ťahom série ťahov (takže nemôže začať ani 1.Sg4+?).

Biely má patovať čierneho. Čierny mu chce svojím ťahaním pomôcť. Ako to vlastne môže spraviť? Keďže má veľa ťahateľných kameňov, je zrejmé, že mu ich biely jedným ťahom nepoberie. Musí si teda vytvoriť nejaký sarkofág (hrobku, mauzóleum), do ktorého ho biely potom zavrie. V úlohe č. 129 v staršom článku o sériovoťahových úlohách boli zasarkofágovaní dva pešiaci a jedna veža. Tí dvaja pešiaci sa predtým premenili na strelcov. A o premeny pôjde i tu - na veže. Nie len dve či tri premeny, ale šesť - a všetky na jednom poli. Bude takáto rada niekomu stačiť na nájdenie riešenia?

Ale je to tiež vynikajúca úloha, do Albumu sa ani jedna z dnešných nedostala náhodou.







Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu