Norbert Geissler je pre mňa osobne zaujímavou postavou. Je dobrým skladateľom, aj keď nie špičkovým, čo dokumentuje fakt, že v Albumoch FIDE získal už viac ako 8 bodov (v pdf publikácie s názvom Handbook of Chess Composition si napr. môžete vyhľadať jeho meno).
Je autorom niekoľkých veľmi originálnych skladieb, z ktorých vynikali dlhšie pomocné maty. Ale okrem toho je aj členom teamu, ktorý vyvíja program Popeye . Tento open source freeware bol svojho času mojím najobľúbenejším programom. Aj keď už dlhšiu dobu dávam na väčšinu vecí prednosť komerčnému WinChloe, Popeye má stále svoje prednosti najmä v prípade dlhších úloh, vďaka efektívnemu kódu.
Ale poďme k turnaju samotnému. Svojho času som sa neúspešne zúčastnil ne-jubilejného turnaja k 37. narodeninám Norberta Geisslera v roku 1995. Témou vtedy bolo číslo 37, v akejkoľvek podobe. Osobne som sa vtedy zameral na úlohy na šachovnici 3x7 a môj navyšší zásah bolo 10. miesto s nerealistickou Möbiovou páskou .
Na abrahámoviny si Norbert vybral oveľa normálnejšiu tému: ortodoxné pomocné maty. Pôvodným zámerom bolo vraj vypísať turnaj len pre pomocné maty dlhšie ako 3. ťahom, ale omylom bol turnaj vypísaný pre pomocné maty 3. ťahom a dlhšie. Drobný rozdiel v slovnom spojení sa v skutočnosti prejavil tak, že trojťahových pomocných matov mu prišlo 56 a dlhších 57, takže spravil dva výsledky.
Problém č. 231 |
1. čestné uznanie (de facto 6. miesto) získal problém č. 231. Má dve pozície, ktoré sa líšia len postavením nenápadného pešiaka. No poviem vám, nechcel by som ho riešiť na súťaži, lebo je to pekne ťažký oriešok. A to napriek tomu, že biely má len kráľa a strelca, teda len jediný potenciálne matujúci kameň. (Takýmto úlohám sa hovorí aj minimálky .) Norbert sa v komentári k úlohe priznal, že má pre minimálky slabosť.
Riešenie v pozícii diagramu je takéto: a) 1.Sg8 (pre pripomenutie, v pomocnom mate začína čierny a biely ho s jeho pomocou zmatuje v predpísanom počte ťahov, teda obe strany si pomáhajú, kooperujú, to, že čierny začína, sa prejaví aj v zápise riešenia - a ozaj, prečo ide strelec práve na g8? uvidíme...) S×a4 (berie Pa4, čím likviduje jedno krytie b3) 2.Vbb3 (veža prerušuje Sg8 k a2, ruší ďalšie krytie b3 sama sebou) K×a2 3.Vf7 (opäť prerušuje Sg8, tentoraz k b3, sama veža odchádza od krytia tohto poľa - zrazu naň biely kráľ môže) K×b3 (a už je tam!) 4.Vf8+ (veža blokuje f8) Kb4 5.Kf7 K×b5 (teraz začína byť jasný zámer spolupracujúcich - mat na e8) 6.Ke8 Kc6 7.Sf7 Kc7# (a hotovo).
Po premiestnení pešiaka z b5 na d5 predchádzajúce riešenie už samozrejme nevyjde. Ale pešiak na d stĺpci ponúka inú možnosť matovať. 1.Kf5 (hm, opäť je záverečný zámer trochu nejasný) S×b3 (biely kráľ sa opäť bude aktivizovať cez a2 a b3, takže mu treba pomôcť, ale ináč)2.Vd2 Sc2 (už bude biely kráľ môcť na a2) 3.Kf4 K×a2 4.Ke3 (teraz môže biely kráľ na a3, čím sa odviaže strelec) K×a3 5.d4 S×a4 (a už je k dispozícii aj kľúčové b3) 6.Kd3 (a to je pole, na ktorom dostane čierny kráľ mat) Kb3 7.Ve3 Sb5# (a hotovo po druhý raz).
Pravda, riešenie prvej pozície je hodnotnejšie, ale ako celok úloha vcelku obstojí. Ostatne, Oto ňou predskočil okrem iných aj maestra Fadila Abdurahmanovića (až na 10. mieste).
Problém č. 232 |
Úplne všetkých predbehol skladbou č. 232 Daniel Novomeský. Nie je to tak dávno, čo vyhral jeden turnaj na východe , tentoraz zase na západe, ale opäť echovou úlohou. Je to prosto Danielov štýl.
Prezradím, že čierny kráľ dostane mat na poliach d3 a d5. Pritom matové obrazce sú úplne rovnaké, len posunuté o dve polia hore (alebo dolu, podľa toho, ktorý mat nájde riešiteľ skôr). Toto perfektné echo bez akéhokoľvek brania si získalo maximálne sympatie jubilanta, ktorý sa podľa svojho komentára musel pozrieť viac ako dvakrát, že prečo idú riešenia presne tak, ako idú. Vraj švajčiarske hodinky.
Gratulácia Otovi aj Danielovi. A dúfam, že sa nájde aj nejaký riešiteľ Danielovho klenotu.
Mimochodom, celý výsledok súťaže je momentálne ako aktualita na stránke časopisu Die Schwalbe, ale keď vyjde nové číslo, tak by sa mal presťahovať hádam na túto adresu (pokiaľ som správne pochopil systém odkazov na onej stránke).