Pokusy: obľúbené aj nenávidené

Písmo: A- | A+

Niektoré šachové úlohy sú ako stvorené pre riešiteľov. Doma, v pokoji, v kresle, s papučami na nohách, je priam pôžitkom analyzovať dôvody, pre ktoré biely i čierny hrajú tak, ako hrajú. Naopak, na riešiteľskej súťaži s časovým limitom je niekedy na zbláznenie, keď viaceré ťahy vyzerajú rovnako a je nutné nájsť jemné rozdiely medzi nimi.

Problém č. 54
Franz Pachl
II. cena Schach-Echo 1989-90

Mat 2. ťahom (11+7)

Pozrime sa hneď na diagram č. 54. Skúsenejšiemu riešiteľskému oku asi neunikne biela Va5, ktorá by mala v riešení hrať nejakú funkciu. Keďže jej línia smerom k čiernemu kráľovi je zatarasená dvomi bielymi figúrami, skúsime jednou pohnúť, napríklad Se5.

A ajhľa! Keby tam strelec nestál, bol by úplne preč, tak by biely mohol matovať ťahom Jf4# s využitím väzby pg5. No super, tak biely potiahne niekam strelcom (niekam okrem f4, toto pole potrebujeme pre jazdca) a uvidíme, čo na to čierny.

Keď biely odstúpi strelcom pekne ďaleko ťahom 1.Sh2?, hrozí avizované 2.Jf4#. Proti tejto hrozbe má čierny niekoľko navzájom podobných obrán. Potiahne niečím na 5. rad, čím opäť preruší líniu veže a po 2.Jf4+ normálne vezme pešiakom 2...gxf4! Pravda, čierny musí hrať opatrne, lebo biely má pripravené nejaké maty. Keď by napríklad prerušil 5. rad strelcom 1...Sb5, tak by bielemu umožnil matovať 2.Sxg4#. Preto čierny zahrá presne 1...Vb5! , po čom biely nemá ako matovať - nešikovne si zavrel h-stĺpec pre možný mat vežou (2.Vh1 teraz nie je ani šach).

Biely skúsi ísť strelcom inam: 1.Sg3? (rovnaká hrozba). Ale teraz Vg1 prestala kryť g4, takže sa čierny ubráni už spomínaným ťahom 1...Sb5!. 1.Sf4 nejde, takže nasleduje druhá línia. 1.Sf6? (rovnaká hrozba) čierny vyvráti využijúc blokovanie f6 na 1...Jc5!, no a štvrtý tematický pokus 1.Sg7? (rovnaká hrozba) nevyjde pre 1...Je5! .

Ostalo posledné pole pre chudáka strelca - a to je správne. Prvý ťah riešenia je teda 1.Sh8! (hrozí 2.Jf4#). Čierny sa proti hrozbe môže brániť ťahmi, ktoré vyvracali štyri pokusy, no strelec bielemu tentoraz nezavadzia a tak nasledujú maty: 1...Vb5 2.Vh1#, 1...Sb5 2.Sxg4#, 1...Jc5 2.Jf6#, 1...Je5 2.Dh6# .

Problém č. 55
Hugo Knuppert
Schach Report 1994

Mat 2. ťahom (10+11)

Pekne spracovaná téma výberu prvého ťahu sa dostala aj do Albumu FIDE, zlatej knihy kompozičného šachu, konkrétne za roky 1989-1991. Nasledujúci problém č. 55 sa dostal do ďalšieho zväzku za roky 1992-1994.

Tentoraz hrá hlavnú úlohu jazdec. Akýkoľvek odskok Jf4 otvorí Sh2 ku poľu e5 a tým vytvorí hrozbu 2.Ve5#. Jazdec má samozrejme až osem možností kam odskočiť a riešením môže byť len jedna z nich (pravda, ak som sa nepomýlil pri zadávaní diagramu). Čierny sa s ostatnými dokáže vysporiadať a to dokonca tak, že s každou iným spôsobom. Ako konkrétne, to už nechám na prípadných záujemcov o samostatné riešenie.

Mimochodom, Franz Pachl je nemecký skladateľ a Hugo Knuppert je Dán, jeho výber s názvom "Hugo Knuppert's bedste skakopgaven" bola svojho času pre mňa veľmi inšpiratívna. (Keď nad tým tak rozmýšľam, možno sa ku Knuppertovi ešte niekedy vrátim v špeciálnom spote.)

(písané 8. augusta 2006)

Skryť Zatvoriť reklamu