Prišiel mi The Problemist / marec 2013

The Problemist je jedným zo svetových špičkových časopisov kompozičného šachu. Mám ho predplatený od roku 2008 a chodí mi viac-menej pravidelne šesťkrát do roka. Nepíšem o každom čísle, ktoré mi príde, toto marcové je ale pre mňa zvlášť potešiteľné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Som v istom smere typický umelecký samožer. V každej odbornej publikácii striehnem na zmienku o sebe samom. Tak ako herci milujú pozitívne a nenávidia negatívne kritiky, tak mňa zaujíma podobne každý komentár k akejkoľvek mojej úlohe. A v tomto Problemiste sa príjemne čítali komentáre až ku mojim dvom úlohám.

Pravda, ani jednu z nich si nedovolím na tomto fóre citovať, aby som neprišiel aj o troch zvyšných laických čitateľov, ktorých som dosiaľ nevydesil. Jedna z nich (pomocný mat 2. ťahom v pravidlách Anticirce, spoločná s českým skladateľom Michalom Dragounom) získala I. cenu v slovenskom časopise Pat a Mat za rok 2009 a dostalo sa jej veľkého vyznamenania, keď ju John Rice vybral do prestížneho výberu Selected Problems. Druhá (mat 2. ťahom s exofigúrami nao, leo a tátoš, plus s paralyzujúcimi kameňmi, spoločná so slovenskými skladateľmi Lacom Salaiom jr. a Emilom Klemaničom) získala II. cenu v súťaži The Problemist za rok 2009, výsledok vyšiel práve v tomto čísle.

Ale nielen chválou je človek živý. Ako obyčajne je číslo nabité vynikajúcimi a zaujímavými skladbami. Zaujal ma napríklad výsledok súťaže samomatov 2011 (ktorej som sa nezúčastnil). Špeciálnu pochvalnú zmienku v nej získal samomat č. 261 slovenského autora, ktorý doteraz v tejto oblasti veľmi aktívne nepôsobil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 261
Jozef Holubec
Špeciálna pochvalná zmienka
The Problemist 2011

Samomat 8. ťahom (6+3)
2 riešenia

Pripomeňme si, že v samomate je aktívnou stranou biely a jeho cieľom je donútiť čierneho, aby mu dal mat. Na diagrame si možno hneď všimnúť dve voľné čierne figúry (Vh7 a Je2), zatiaľ čo biely má oveľa silnejší materiál, dokonca dve biele dámy. K cieľu pritom vedú až dva rôzne postupy. Pokiaľ máte poruke šachovnicu, môžete si ich prehrať, keďže v nich nieto žiadnych odbočiek, čierny je dosť bezmocný proti bielym šachom:

1.De3+ Jf4 2.Dd6+ Kg5 3.Dg3+ Kf5 4.Vc5+ Jd5 5.Sd7+ Vxd7 6.Ddf4+ Ke6 7.Dg6+ Jf6 8.Df7+ Vxf7#

1.Dd2+ Jf4 2.Dh3+ Kg5 3.Vc5+ Kf6 4.Dd8+ Ve7 5.Dh6+ Jg6+ 6.Kg8 Ke6 7.Dd5+ Kf6 8.Dg7+ Vxg7#

Nie veľmi elegantné, ale výsledok nie je na zahodenie. Dva maty, ktoré biely sám sebe vynúti na čiernom, sú úplne rovnaké, len o 1 stĺpec posunuté. Tomu sa hovorí echo matu a je to považované za hodnotný prvok, pravda, v závislosti na okolnostiach. Tu sa rozhodca rozhodol udeliť zvláštne vyznamenanie za zvláštnu formu (2 biele dámy na diagrame).

Z odborných článkov bol mimoriadne pútavý pohľad na začiatky výberovej rubriky Selected Problems v žánri mnohoťažiek. V časopise debutovala v roku 1964 a keďže ju viac ako desaťročie viedol nemecký majster Erich Zepler, mala silne logický - novonemecký nádych. Z úloh citovaných v článku vyberám problém č. 262 , ktorý len so 6 kameňmi ukazuje veľmi fajnový obsah.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 262
Godehard Murkisch
Die Welt 1964

Mat 4. ťahom (4+2)

Biely má síce čierneho kráľa v klepci, kde ho drží vežou a jazdcom, ale čierny má k dispozícii v diagrame silnú možnú obranu 1...Jb7! Uvedomme si, že biely nemôže jazdca vziať kvôli patu.

Preto úvodník riešenia posunie vežu bližšie k deju 1.Vd7! a pohrozí 2.Sg8! J ľubovoľne 3.Vf7#. Čierny jazdec nemôže odísť len tak od krytia poľa f7, kde by biely dal mat vežou aj hneď. Preto má čierny jedinú rozumnú obranu 1...Je6! , po ktorej biely stále jazdca nemôže vziať (2.Sxe6? pat).

Dostávame sa k pointe problému. Nech biely zahrá čokoľvek vyčkávacie, napr. 2.Sb3? čierny musí následne potiahnuť jazdcom a príde 3.Sg8! a 4.Vf7#. Alebo nie?

Tak asi nie, veď vyčkávacích ťahov má biely k dispozícii hromadu a nebolo by to vôbec zaujímavé. Čierny totiž môže zrazu hrať oveľa aktívnejšie: 2.Sb3? Jg5! (kryje f7) 3.Sg8 Jf3+!! a biely nestihne matovať štvrtým ťahom. Z tohto je zrejmé, že bielemu nestačí vyčkávať, ale potrebuje zlepšiť pozíciu svojho kráľa. A jediným ťahom, ktorý kráľa uchráni pred šachmi jazdca, je ťah do rohu 2.Kh1!!

Ďalej už všetko ide tak, ako bolo naplánované: 2...Jg5 3.Sg8 J~ 4.Vf7#

Parádna miniatúrka s mimoriadne prekvapivým ťahom bieleho kráľa do rohu.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 264
Miroslav Subotić
The Problemist 2013

Mat 2. ťahom (9+5)

Dnes vyberám ešte tretiu úlohu, problém č. 263 . Temer každý špičkový časopis má hodnotnú rubriku originálov, teda skladieb publikovaných prvý raz práve v tom konkrétnom čísle časopisu. Originály súťažia v ročných alebo viacročných súťažiach, ostatne všetky vyššie spomínané ocenenia sú z takých to súťaží. Pozrel som sa do rubriky originálnych dvojťažiek, že ktorá úloha môže byť zaujímavá pre čitateľov na samostatné riešenie a voľba padla na túto od srbského skladateľa.

V pozícii diagramu má čierny kráľ dve voľné polia, a1 a c1. Biely sa preto musí zaoberať najmä nimi. Núka sa napríklad prvý ťah 1.Sg7?, ktorý vytvorí na dlhej diagonále batériu a pohrozí matom 2.Vxc2#, čím by pokryl obe spomínané voľné polia. Odchod kráľa na a1 čiernemu nepomôže, po 1...Ka1 príde 2.Vxa3# s väzbou Va2. Ale po odchode kráľa na c1 biely okamžite mat nedá, 1...Kc1! je vyvrátením pokusu.

Preto treba skúsiť niečo iné. Nech sa páči.



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu