Prišiel mi The Problemist / marec 2013

The Problemist je jedným zo svetových špičkových časopisov kompozičného šachu. Mám ho predplatený od roku 2008 a chodí mi viac-menej pravidelne šesťkrát do roka. Nepíšem o každom čísle, ktoré mi príde, toto marcové je ale pre mňa zvlášť potešiteľné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Som v istom smere typický umelecký samožer. V každej odbornej publikácii striehnem na zmienku o sebe samom. Tak ako herci milujú pozitívne a nenávidia negatívne kritiky, tak mňa zaujíma podobne každý komentár k akejkoľvek mojej úlohe. A v tomto Problemiste sa príjemne čítali komentáre až ku mojim dvom úlohám.

Pravda, ani jednu z nich si nedovolím na tomto fóre citovať, aby som neprišiel aj o troch zvyšných laických čitateľov, ktorých som dosiaľ nevydesil. Jedna z nich (pomocný mat 2. ťahom v pravidlách Anticirce, spoločná s českým skladateľom Michalom Dragounom) získala I. cenu v slovenskom časopise Pat a Mat za rok 2009 a dostalo sa jej veľkého vyznamenania, keď ju John Rice vybral do prestížneho výberu Selected Problems. Druhá (mat 2. ťahom s exofigúrami nao, leo a tátoš, plus s paralyzujúcimi kameňmi, spoločná so slovenskými skladateľmi Lacom Salaiom jr. a Emilom Klemaničom) získala II. cenu v súťaži The Problemist za rok 2009, výsledok vyšiel práve v tomto čísle.

Ale nielen chválou je človek živý. Ako obyčajne je číslo nabité vynikajúcimi a zaujímavými skladbami. Zaujal ma napríklad výsledok súťaže samomatov 2011 (ktorej som sa nezúčastnil). Špeciálnu pochvalnú zmienku v nej získal samomat č. 261 slovenského autora, ktorý doteraz v tejto oblasti veľmi aktívne nepôsobil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 261
Jozef Holubec
Špeciálna pochvalná zmienka
The Problemist 2011

Samomat 8. ťahom (6+3)
2 riešenia

Pripomeňme si, že v samomate je aktívnou stranou biely a jeho cieľom je donútiť čierneho, aby mu dal mat. Na diagrame si možno hneď všimnúť dve voľné čierne figúry (Vh7 a Je2), zatiaľ čo biely má oveľa silnejší materiál, dokonca dve biele dámy. K cieľu pritom vedú až dva rôzne postupy. Pokiaľ máte poruke šachovnicu, môžete si ich prehrať, keďže v nich nieto žiadnych odbočiek, čierny je dosť bezmocný proti bielym šachom:

1.De3+ Jf4 2.Dd6+ Kg5 3.Dg3+ Kf5 4.Vc5+ Jd5 5.Sd7+ Vxd7 6.Ddf4+ Ke6 7.Dg6+ Jf6 8.Df7+ Vxf7#

1.Dd2+ Jf4 2.Dh3+ Kg5 3.Vc5+ Kf6 4.Dd8+ Ve7 5.Dh6+ Jg6+ 6.Kg8 Ke6 7.Dd5+ Kf6 8.Dg7+ Vxg7#

Nie veľmi elegantné, ale výsledok nie je na zahodenie. Dva maty, ktoré biely sám sebe vynúti na čiernom, sú úplne rovnaké, len o 1 stĺpec posunuté. Tomu sa hovorí echo matu a je to považované za hodnotný prvok, pravda, v závislosti na okolnostiach. Tu sa rozhodca rozhodol udeliť zvláštne vyznamenanie za zvláštnu formu (2 biele dámy na diagrame).

Z odborných článkov bol mimoriadne pútavý pohľad na začiatky výberovej rubriky Selected Problems v žánri mnohoťažiek. V časopise debutovala v roku 1964 a keďže ju viac ako desaťročie viedol nemecký majster Erich Zepler, mala silne logický - novonemecký nádych. Z úloh citovaných v článku vyberám problém č. 262 , ktorý len so 6 kameňmi ukazuje veľmi fajnový obsah.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 262
Godehard Murkisch
Die Welt 1964

Mat 4. ťahom (4+2)

Biely má síce čierneho kráľa v klepci, kde ho drží vežou a jazdcom, ale čierny má k dispozícii v diagrame silnú možnú obranu 1...Jb7! Uvedomme si, že biely nemôže jazdca vziať kvôli patu.

Preto úvodník riešenia posunie vežu bližšie k deju 1.Vd7! a pohrozí 2.Sg8! J ľubovoľne 3.Vf7#. Čierny jazdec nemôže odísť len tak od krytia poľa f7, kde by biely dal mat vežou aj hneď. Preto má čierny jedinú rozumnú obranu 1...Je6! , po ktorej biely stále jazdca nemôže vziať (2.Sxe6? pat).

Dostávame sa k pointe problému. Nech biely zahrá čokoľvek vyčkávacie, napr. 2.Sb3? čierny musí následne potiahnuť jazdcom a príde 3.Sg8! a 4.Vf7#. Alebo nie?

Tak asi nie, veď vyčkávacích ťahov má biely k dispozícii hromadu a nebolo by to vôbec zaujímavé. Čierny totiž môže zrazu hrať oveľa aktívnejšie: 2.Sb3? Jg5! (kryje f7) 3.Sg8 Jf3+!! a biely nestihne matovať štvrtým ťahom. Z tohto je zrejmé, že bielemu nestačí vyčkávať, ale potrebuje zlepšiť pozíciu svojho kráľa. A jediným ťahom, ktorý kráľa uchráni pred šachmi jazdca, je ťah do rohu 2.Kh1!!

Ďalej už všetko ide tak, ako bolo naplánované: 2...Jg5 3.Sg8 J~ 4.Vf7#

Parádna miniatúrka s mimoriadne prekvapivým ťahom bieleho kráľa do rohu.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 264
Miroslav Subotić
The Problemist 2013

Mat 2. ťahom (9+5)

Dnes vyberám ešte tretiu úlohu, problém č. 263 . Temer každý špičkový časopis má hodnotnú rubriku originálov, teda skladieb publikovaných prvý raz práve v tom konkrétnom čísle časopisu. Originály súťažia v ročných alebo viacročných súťažiach, ostatne všetky vyššie spomínané ocenenia sú z takých to súťaží. Pozrel som sa do rubriky originálnych dvojťažiek, že ktorá úloha môže byť zaujímavá pre čitateľov na samostatné riešenie a voľba padla na túto od srbského skladateľa.

V pozícii diagramu má čierny kráľ dve voľné polia, a1 a c1. Biely sa preto musí zaoberať najmä nimi. Núka sa napríklad prvý ťah 1.Sg7?, ktorý vytvorí na dlhej diagonále batériu a pohrozí matom 2.Vxc2#, čím by pokryl obe spomínané voľné polia. Odchod kráľa na a1 čiernemu nepomôže, po 1...Ka1 príde 2.Vxa3# s väzbou Va2. Ale po odchode kráľa na c1 biely okamžite mat nedá, 1...Kc1! je vyvrátením pokusu.

Preto treba skúsiť niečo iné. Nech sa páči.



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu