Riešitelia v Bratislave II

Písmo: A- | A+

Včera som krátko písal o prvom dni 13. medzinárodných majstrovstvách Slovenska v riešení šachových skladieb. Dnes sa súťaž skončila.

Druhý deň sa ukázal byť oveľa ťažším ako bol prvý. Zatiaľ čo v sobotu riešitelia získali priemerne temer 70 % možných bodov, dnes sa im podarilo riešiť len na približne 30 %. Poradie sa však predsa len poprehadzovalo a trošku učesalo podľa papierových predpokladov.

Víťazom sa stal favorit favoritov, poľský veľmajster v riešení, Piotr Murdzia, ktorý je v súčasnosti druhý v svetovom rebríčku. Svoju suverenitu dnes doložil víťazstvom v dvoch z troch kôl. Spolu získal 72,5 bodu za 290 minút.

Druhé miesto obsadil slovenský majster FIDE, Emil Klemanič. Na Piotra stratil 2,5 bodu, ale aspoň zvíťazil v zostávajúcom dnešnom kole. Emil je od decembra 2004 predsedom Slovenskej organizácie kompozičného šachu a je tak živým dôkazom, že v kompozičnom šachu aj funkcionári môžu súťažiť na špičkovej úrovni.

Druhú najvyššiu priečku spomedzi účastníkov v svetovom rebríčku má Ladislav Salai jr. (ináč medzinárodný majster FIDE v riešení i v hranom šachu!), ktorý je v ňom 19. Na týchto majstrovstvách skončil tretí s 65,5 bodmi za 293 minút. Laco po prvom dni viedol, ale dnešné prvé kolo doslova pokazil a v ďalších už nedokázal Emila preskočiť.

Ďalšie priečky z Top Ten len telegraficky: 4. Valerij Kopyl (UKR) - 62,5 bodu / 345 minút, 5. Bogusz Piliczewski (POL) - 59,5/348, 6. Marko Klasinc (SLO) - 58,5/358, 7. Juraj Lörinc (SVK) - 58/323, 8. Milan Svrček (SVK) - 57/360, 9. Nikola Predrag (CRO) - 55,5/332, 10. Marek Kolčák (SVK) - 53/334. Spolu súťažilo 26 riešiteľov.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska sú tradične i nominačnou súťažou pre Majstrovstvá sveta (tento rok v Grécku)a už aj pre Majstrovstvá Európy (v júni v Poľsku). Na základe výsledkov a predpokladanej účasti slovenských skladateľov a riešiteľov nás pravdepodobne budú reprezentovať na MS Klemanič, Salai jr., Kolčák a Širáň, na ME Lörinc, Svrček, Kolčák, Širáň a Mihalčo.

Problém č. 7
Marcel Segers
Pochvalná zmienka Phénix 1999

Mat 2. ťahom (13+9)

Malá osobná poznámka. Ako bežia roky, postupne sa v riešení zlepšujem. Tento rok som po prvý raz v živote skončil v prvej desiatke celkovo, prvý raz som sa kvalifikoval na MS a to hneď ako tretí. Som z toho úplne v šoku. Škoda, že sa mi nehodí z rôznych dôvodov cestovať do Grécka, celkom rád by som sa zúčastnil. Ale viac ako riešenie ma aj tak baví skladanie... je to zábavné, že skladateľ, ktorý sa venuje úplne inej oblasti kompozičného šachu, než aká sa rieši na oficiálnych súťažiach, predbehne "profíkov"... hurá.

Pokiaľ by to niekoho zaujímalo, moje podrobné dojmy z minuloročných majstrovstiev Slovenska v riešení som popísal v angličtine na mojej šachovej stránke. Aj tohtoročné popíšem... No a pokiaľ by ste si chceli sami trošku vyskúšať, čím sa riešitelia trápili včera a dnes, ponúkam vám jednu dvojťažku . Keď ju budete riešiť v pohodlí svojho kresla, spomeňte si, že na súťaži je na ňu priemerne 7 minút...

(písané 22.5.2005)

Skryť Zatvoriť reklamu