Najskôr trochu teórie - kto o ňu vôbec nestojí, môže nasledovné dva odstavce preskočiť.
Širšie vzaté, rímska téma je jednou z najznámejších logických tém. Logické témy sú charakterizované prítomnosťou hlavného plánu v hre, ktorý je vyvrátený jedinou účinnou obranou a následnou existenciou vhodného prípravného plánu, po realizácii ktorého už hlavný plán funguje. V úlohe môže byť aj viacero hlavných a prípravných plánov, podstatná je ich logická nadväznosť.
Konkrétne rímska téma má podstatu v tom, že:
X1. hlavný plán je vyvrátený ťahom kameňa X,
X2. v prípravnom pláne kameň X vykoná iný ťah, ktorý znemožní ťah vyvracajúci hlavný plán, ale
X3. po spustení realizácie má kameň X ešte iný ťah brániaci hrozbu hlavného plánu (samozrejme, v riešení už táto obrana nemôže byť účinná).
Aby sme len neteoretizovali, pozrime si jeden konkrétny príklad, problém č. 137.
Vg1 a Jf4 majú čierneho kráľa pod kontrolou, biely teda skúsi zaútočiť ostávajúcim jazdcom. 1.Je7? je veľmi silný ťah, lebo biely pohrozí dvomi matmi 2.Jf5# a 2.Jeg6#. Ale čierny má dostatočnú obranu 1...Sc2! (prvý ťah strelca - účinná obrana X1)a biely už mat druhým ťahom nedá.
Problém č. 137 |
Biely preto útok jazdcom pripraví: 1.Vg2!, čím hrozí 2.Jg6+ Kh3 3.Jf4#. Pokiaľ sa čierny bráni 1...Se8 (druhý ťah strelca - iný ťah X2 - ťah X1 je už nemožný), biely má čo chcel a môže pokračovať už fungujúcim hlavným plánom 2.Je7! tentoraz s jednoduchou hrozbou 3.Jf5#, po čom má čierny novú obranu 2...Sg6 (tretí ťah strelca X3 - nová a neúčinná obrana) 3.Jxg6# .
Jednoduché, nie?
Počkať, počkať, také jednoduché to zase nie je. Čierny má predsa ešte druhú obranu proti hrozbe 2.Jg6+ Kh3 3.Jf4#, a to 1...Sc2. Čo teraz biely? No predsa 2.Je3! a hrozí 3.Vg4#. Čierny sa môže brániť 2...Sf5, ale dostane mat 3.Jxf5# . Uhm...
A nemôže biely hrať hneď 1.Je3? Veď tento ťah má dve hrozby 2.Vg4# a 2.Jf5#... lenže čierny má silnú obranu 1...Sd7! A je to jasné - tento pokus dáva ešte jednu rímsku tému!
V jednoduchej pozícii je teda rímska téma spracovaná až dvakrát. Stručne zapísané:
1.Je7? Sc2! (X1), 1.Vg2! Se8 (X2) 2.Je7! Sg6 (X3) 3.Jxg6#
1.Je3? Sd7! (Y1), 1.Vg2! Sc2 (Y2) 2.Je3! Sf5 (Y3) 3.Jxf5#
Teda len šesť kameňov a predsa bohatý logický obsah.
Problém č. 138 |
Na riešenie som pre vás pripravil úlohu č. 138 , ktorá má až tri tematické rímske pokusy a všetky tým istým pešiakom:
1.dxc3? hr. 2.c4# a 2.Vc5#, ale 1...Vxc3!
1.d3? hr. 2.Vd6#, ale 1...Jf5!
1.d4? hr. 2.Jf6#, ale 1...Jg4!
Ako biely tieto tri hlavné plány pripraví? Som si istý, že pre niektorých z vás to nebude žiaden problém. Keď úlohu vyriešite, všimnite si vzťah medzi hrozbami navodenými tromi druhými ťahmi a skutočnými matmi vo variantoch.
Mimochodom, memoriál, v ktorom úloha získala vysoké vyznamenanie, bol skutočne turnajom na počesť toho spisovateľa Vladimira Nabokova , ktorý napísal Lolitu. Dá sa povedať, že patrí medzi najznámejších šachových skladateľov - aj keď nie kvôli šachovým úlohám...