Šachové opičenie

Písmo: A- | A+

Keď som hľadal v slovníku slovenského jazyka slovo opičenie, nenašiel som nič. Najbližšie bolo slovo opičiť sa, čo značí (ako iste väčšina z vás vie) "bezducho napodobňovať" alebo "napodobňovať ako opica, robiť to isté ako iný". Samozrejme som toto slovo nehľadal len tak pre nič za nič. Chcel by som vám totiž dnes ukázať, čo znamená opičenie na šachovnici, v šachovej úlohe.

Začneme hneď úlohou a na rozdiel od iných článkov hneď ukážem jej riešenie. Autorom problému č. 210 je srbský veľmajster v šachovej skladbe Miodrag Mladenović, ktorý s ňou získal ocenenie v turnaji francúzskeho internetového časopisu Problemesis .

Problém č. 210
Miodrag Mladenović
3. čestné uznanie Problemesis 1999-2002

Mat 2. ťahom (11+11)

Úvodníkom je krásny ťah do rohu šachovnice 1.Sa1! Biely tak hrozí mat jazdcom 2.Je5# na poli, ktoré strelec v úvodníku opustil.

Ukazuje sa, že čierny môže hrozbe brániť ľubovoľným ťahom strelca z e6, lebo tým otvorí líniu veže e7 k e5, jasné. Konkrétne ťahy strelca však majú svoje muchy, inými slovami vždy umožnia biely mat (samozrejme, keďže ide o riešenie dvojťažky):

- 1...Sd5 2.Dxd5# ,
- 1...Sc4 2.Dxc4# ,
- 1...Sb3 2.Vxb3# .

Okrem toho má čierny dve menej dôležité obrany proti hrozbe, po ktorých tiež dostane mat: 1...fxg4 2.De4#, 1...Vxc2 2.Dxc2# .

Nič prevratného, zdá sa. Tak prečo rozhodca túto úlohu ocenil? Čo je na nej také zaujímavé, hodnotné?

Pozrime sa ešte raz na úvodník 1.Sa1! Môžeme si položiť otázku: prečo až do rohu? Odpoveď nájdeme, keď preskúmame ostatné možné ťahy strelca.

Potiahnime najskôr tak nejako hocijako, preč, napr. 1.Sh2?, čím sa opäť vytvorí hrozba 2.Je5#. Vyzerá to tak, že biely by mohol rovnako matovať po rovnakých obranách. Ale... čierny má jednu obranu proti hrozbe navyše: 1...a1D! - a matu niet. (V skutočnosti má čierny obrany až dve, môže si postaviť aj strelca 1...a1S!, ale v dvojťažkách sa z dvojitej premeny na dámu a strelca zvyčajne nestrieľa, lebo za presné rozlíšenie by sa platila príliš vysoká konštrukčná cena a príliš by to obmedzovalo arzenál skladateľov. Teda okrem úvodníka, ktorý musí byť jednoznačný.)

Takže sa ukazuje, že strelec by asi mal ťahať po dlhej diagonále, aby premenená dáma z a1 na e5 nedočiahla.

(Už sa k tomu opičeniu dostávam...)

Biely teda skúsi 1.Sd4? s rovnakou hrozbou. A čierny - sa začne opičiť! Potiahne 1...Sd5! a biely nemôže matovať. Čierny využil, že biely strelec prerušil líniu pre mat dámou z d5.

Ďalej biely skúsi 1.Sc3? s dvomi hrozbami 2.Je5# a 2.Vd2#. Veľmi silné, ale čierny napriek tomu nájde účinnú obranu: 1...Sc4! , čím ubráni obe hrozby, navyše využije, že biely si zavrel líniu veže k c4 a nemôže tam matovať dámou.

A do tretice biely skúsi 1.Sb2? opäť len s hrozbou 2.Je5#. A čierny čo? Hádate správne, 1...Sb3! , využijúc prerušenie línie Vb1, ktorá nemôže matovať.

Po tejto analýze je jasné, prečo biely ťahal do rohu. Je to jediný ťah, ktorý znemožňuje čiernemu obranu premenou na a1 a zároveň si biely nezavadzia.

Problém č. 211
Colin Sydenham
diagrammes 1980

Mat 2. ťahom (8+5)

Ale pointa úlohy je zrejme vo vzájomnom vzťahu bielych pokusov a čiernych vyvrátení. Čierny sa po bielom pekne opičil. Robil veľmi podobné ťahy - rovnako ďaleké a rovnakým smerom.

Druhý problém, ktorý vám predkladám na riešenie, je trochu jednoduchší, ale podobne opičí. Autorom problému č. 211 je "iba" medzinárodný majster z Veľkej Británie Colin Sydenham. S ohľadom na kamene prítomné na šachovnici je čierna opica jasná. Opäť sú v diagrame skryté tri tematické pokusy a riešenie, ktoré s nimi súvisí podobne, ako vo vysvetlenej úlohe č. 210 .

Sydenhamovu úlohu som vybral zo svojej databázy a na počudovanie nemá zaznamenané žiadne ocenenie z pôvodného turnaja (vo francúzskom časopise diagrammes). No i napriek tomu sa dostala do Albumu FIDE 1980-1982, zlatej knihy kompozičného šachu, ktorá pravidelne zhŕňa to najlepšie za trojročné obdobia. Asi na nej niečo bude.
Skryť Zatvoriť reklamu