To riešenie je takéto:
1.Jg3! tempo (teda čierny musí ťahať),
1...Dxb1 2.Df6+ Kxg3 3.Df2+ Jxf2# ,
1...Dxa2 alebo Db2 2.Je2+ Dxe2 3.Sh2+ Dxh2# ,
1...Dxc3 2.Jh5+ Ke5 3.Jf3+ Dxf3# .
Ako som sľuboval, sú tu tri modelové maty, z toho dva dámou, pričom jazdec kryje nejaké polia, a jeden jazdcom, pričom dáma aktívne viaže jazdca.
Problém č. 103 |
Injun k tomu napísal: "parada, ale... za toto len tretia cena? to by som teda rad videl tie prve dve... ;) btw. v prvu chvilu som myslel, ze riesenie bude este paradnejsie, s matmi na f2, g2, h2 /napr. 1. Db2, Dxa1, 2. Je6+, Kf3, 3. Dg2+, Dxg2#/, pravda, potom som si uvedomil, ze to maju byt modelove maty a ziadny mat po 1... Dxb1 aj tak nevychadzal... super vec, tieto samomaty..."
Tak som sa teda pohrabal v databáze, skúsil som nájsť niektorú z prvých dvoch cien. Podarilo sa! Problém č. 103 od sovietskeho majstra Leonida Kubbeľa (1891-1942 - prečítajte si o ňom v nemeckej Wikipedii ) získal v turnaji prvú cenu. Tiež obsahuje 3 modelové maty - ale aké!
Po úvodníku 1.Ve8! nasleduje tematická hrozba 2.Vxe4+ Dxe4 3.De5+ Dxe5# . Dáma podporovaná svojím kráľom matuje v strede šachovnice.
Prvá obrana 1...Dxf1 je jediným ťahom, ktorý čiernu dámu odvedie od e4, takže 2.Vxe4# by bol mat čiernemu. Ale tým sa jednak uvoľní pole e3 pre čierneho kráľa a zároveň sa čierna dáma nasmeruje k f4. Preto biely môže rozohrať svoju kráľovskú batériu: 2.Kg5+! Ke3 3.Dxf4+ Dxf4#. Je to mat, modelový, a obrazcom úplne rovnaký ako v hrozbe, ibaže posunutý. Takémuto opakovaniu matového obrazca sa hovorí echo a je pochopiteľne v českej škole veľmi cenené.
Druhá obrana 1...axb4 má jednoduchý obranný motív - umožnenie ústupu čiernemu kráľovi. To však biely využije na druhý výstrel kráľovskej batérie 2.Ke7+! Kc5 (a čierna dáma má otvorenú cestu na d6 ) 3.Dd6+ Dxd6# . A máme tu ako šibnutím čarovného prútika ďalší echový mat!
Problém č. 104 |
Toto dohromady je absolútne špičková úloha českej školy s trojnásobným echom modelového matu zložená pred 70 rokmi - paráda.
Môj náhly záujem o modelové maty (okrem článku o samomatoch s modelovými matmi som nedávno písal aj o priamych úlohách) nevznikol len tak z ničoho nič. Na stránke Slovenskej organizácie kompozičného šachu je vypísanie priateľského zápasu s Českom, kde modelové maty sú témou až dvoch oddelení. Som veľmi zvedavý, ako sa slovenským skladateľom podarí konkurovať českým priateľom na ich vlastnom políčku českej školy, ktorej doménou sú modelové maty.
No a keď už sme pri tom, ešte jeden samomat 3. ťahom s modelovými matmi, a tentoraz od slovenského autora Karola Mlynku. Ako v probléme č. 104 biely udiriguje súhru čiernych figúr?