Samovražedné šachové úlohy

Nie, neľakajte sa. Šachoví skladatelia po ich zložení, riešitelia po ich vyriešení, ba ani náhodní milovníci po ich prehraní, nikto z nich si na život nesiaha. Ide o úlohy, v ktorých biely núti čierneho, aby mu dal mat, aj keď nechce. Teda niečo, čo sa zdá byť úplne proti logike šachovej hry. Šachová zvrhlosť, he he. Samomaty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Napriek uvedeným a podobným výhradám sú samomaty považované za plnohodnotné úlohy. Nakoniec, zmatovať materiálne slabšieho protivníka je zvyčajne ľahšie, než donútiť ho, aby vás zmatoval on, len si to niekedy vyskúšajte v rekreačnej partii. Ďalej, riešitelia majú krátke samomaty celkom radi, na súťažiach je samomat 2. ťahom zvyčajne istotou nejakých tých bodov aj pre najslabších. Poďme teda na to. Najskôr definíciou.

Samomat n-tým ťahom je úloha, v ktorej biely začne a donúti čierneho, aby mu dal mat najneskôr n-tým ťahom, akokoľvek bude čierny hrať (a snažiť sa vyhnút matu bielemu).

Pozrime sa na diagram č. 36. Biely kráľ sa nemôže pohnúť, stačí teda čierneho donútiť k nejakému šachu, ktorý nemožno kryť a cieľ bieleho dostať mat je splnený. Vidno ďalej, že čierny vôbec nemôže hýbať jazdcom d7, pretože po ktoromkoľvek jeho odskoku je šach od Sc8, ktorý nemožno brániť. To by mohlo byť ono. Pri konštelácii čSc8-čJd7-bKe6 sa hovoríme o čiernej batérii (nasmerovanej na bieleho kráľa). Keď predný kameň batérie odíde, zadný šachuje. Na diagrame je ešte jedna batéria, čVe2-čKe4-bKe6, s prívlastkom kráľovská. Všeobecne možno povedať, že s batériami sa v samomatoch stretávame veľmi často (a nielen tam, napríklad aj v pomocných matoch ).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 36
Kazimierz Strzala
III. cena Wroclaw 2003

Samomat 2. ťahom (8+12)

Ako využijeme jazdcovú batériu hore? Jednoducho, prvým ťahom riešenia je 1.Dg3!. Tým biely vytvoril hrozbu 2.De5+ s vynútenou odpoveďou čierneho 2...J7xe5# .

Čierny samozrejme nie je bezbranný. Môže zobrať dámu vežou aj strelcom a biely príde o možnosť šachovania dámou. Aby však bolo riešenie riešením, musí si čierny obranou i nejako ináč uškodiť a tak je tomu aj v tomto prípade. Keď berie veža 1...Vxg3, dáma prestane kryť spomínanú kráľovskú batériu aj pole f4 a biely šachuje vežou 2.Vf4+!, po čom čierny musí vežu zobrať kráľom a to je mat 2...Kxf4# od veže. Analogicky, keď berie strelec 1...Sxg3, biely využije, že ani d3 už nie je príliš kryté jednou ani druhou stranou a príde 2.Sxd3+! Kxd3# . Takémuto výberu ťahu zo strany bieleho sa hovorí antiduál.

Fajnovým momentom je tu rozlíšenie bielych druhých ťahov. Keby čierny bral hypoteticky na g3 jazdcom alebo pešiakom, biely by mohol hrať obidva šachy, vežou i strelcom. Ale keď berie na g3 konkrétna líniová figúra, tá v oboch prípadoch jedno z potenciálnych polí pre druhé ťahy, takže nejde 1...Vxg3 2.Sxd3+? Vxd3! ani 1...Sxg3 2.Vf4+? Sxf4!

V úlohe sú ešte dva varianty, v ktorých si na tematických poliach d3 a f4 zahrá biela dáma. Logika veci hovorí, že to pôjde vtedy, keď čierny vezme bielemu dve figúry, Sb1 a Vf6. Prečo by to robil? No predsa aby sa bránil proti hrozbe. 1...Vxb1 ruší väzbu Jd3 a tak by po 2.De5+? nasledovalo 2...J3xe5! bez matu, no biely využije oslabenie d3 a príde 2.Dxd3+! Kxd3#. 1...Sxf6 má iný účel, po 2.De5+? J7xe5! sa ukazuje, že biely kráľ môže ujsť 3.Kxf6, ale biely pokračuje 2.Df4+! Kxf4# .

Či čierny chce alebo nie, matuje bieleho raz v hrozbe a štyrikrát v dvoch pároch podobných variantov.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 37
Leopold Szwedowski
I. cena Problemista 1999

Samomat 2. ťahom (4+5)

Keď sa pozriete na diagram samomatu č. 37, vidíte tiež čiernu kráľovskú batériu čVd1-čKc1-bKa1. Aby ju biely mohol využiť ťahom Dc2+ s ďalším Kxc2#, je treba zbaviť sa Je1. Odtiahne ním biely v prvom ťahu? Alebo to nechá na čierneho, aby mu jazdca zobral? A čo keby čierny neopatrne zahral dámou na tretí rad? To by biely mohol šachovať Da3+, po čom by čierny musel matovať braním Dxa3# - a voila, máme mat aj bez batérie. Ako na to? Vaše objavy ma budú v diskusii zaujímať, ako vravím, nie je to ťažké, dvojťahový samomat je často ľahší ako obyčajná priama dvojťažka.

Mimochodom, meno nad druhým diagramom je rovnako poľské ako nad prvým. Krátke samomaty sa v Poľsku dosť pestujú a tak som nie náhodou vybral dve skladby autorov z tejto krajiny. A to som sa zatiaľ vyhol azda najlepšiemu ich samomatistovi Waldemarovi Turovi, ktorému ako veľmajstrovi a príjemnému človeku možno venujem zvláštny článok.

(písané 22. apríla 2006)




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu