Problém č. 124 |
Dá sa povedať, že mnohoťažky často nie sú až také ťažké, ako by sa mohlo z dĺžky zdať. Pre ich vyriešenie je často vhodné zvoliť si správny jednoduchý plán a potom šikovne odstrániť prekážky, ktoré plánu vadia. Problém č. 124 je vynikajúcim príkladom. Plán bieleho je 1.Jg3? s hrozbou 2.Je2#. Lenže čierny má silnú obranu 1...Jxg4+! s ďalším 2...Vh2.
Preto biely zvolí iný postup, ktor obranu jazdcom znemožní: 1.Ve3! s hrozbou 2.Jf3#. Čierny má jedinú obranu 1...fxg3 . Môže už teraz biely hrať 2.Jg3? Nie, pretože čiernemu sa objavila nová možnosť obrany 2...Jf5+!
A tak sa história opakuje - biely pokračuje ináč: 2.Sa6! s hrozbou 3.Ve4#. A čierny má opäť novú obranu 2...f5 . Žeby teraz už mohlo ísť 3.Jg3? Znovu nie, pretože čierny by sa ubránil 3..Jf7+!
Takže znovu niečo iné: 3.Vf7! s hrozbou 4.Je6#. Samozrejme (? - hehe), čierny sa bráni 3...Sxf7 a biely (tiež samozrejme) stále nemôže 4.Jg3? kvôli 4...Jg8+!
Ale biely vytiahne posledný tromf: 4.Sb8! s hrozbou 5.Se5#, proti ktorej čierny zahrá 4...Vg8 s otvorením Sh8. A to je presne to, čo biely potreboval. Teraz konečne môže uskutočniť svoj pôvodný plán ťahom 5.Jg3! s hrozbou 6.Je2#. Čierny má síce ešte jednu obranu 5...c4, ale nasleduje nový mat 6.Sa7# .
Logika tejto úlohy je ukážková. Aby biely mohol dosiahnuť svoje (dvojťahový hlavný plán Jg3 a Je2), musí úplne zamurovať čierneho jazdca. To sa mu podarí vďaka presnej hre (štvorťahovému prípravnému plánu).
Problém č. 125 |
Problém č. 125 je z úplne iného súdka. Sú to vlastne tri úlohy v jednej odlišujúce sa len malým premiestnením nejakých bielych pešiakov. Avšak tento malý rozdiel má veľký vplyv na stratégiu, ktorú biely zvolí na prekúsanie sa k čiernemu kráľovi.
Tak napríklad v a) pozícii je postup nasledovný: 1.Vf5! g6 2.h6! (teraz sa ukazuje, že biely obetoval vežu, aby čierny nebol v pate) 2...gxf5 3.h7 f4 4.h8J!! f3 5.Jf7 f2 6.Jfxd6 f1D 7.Jc7+ Ka7 8.Jdb5# .
Čo sa zmení premiestnením ph3 na g2, ako je tomu v b) pozícii? Zdanlivo nič, ale v skutočnosti sa proti postupu z aˇpozície čiernemu umožní obrana 5...fxg2 a 6...g1D+!. Takže biely musí uvažovať ináč. Samozrejme, premiestnenie pešiaka h5 na a2 v pozícii c) postup pešiaka h do premeny znemožní. A teda opäť niečo iné... čo?
To prenechávam na riešenie čitateľom. Iba poznamenávam, že takáto trojica príbuzných pozícií v osemťažke, to je úplne mimoriadny a veľmi originálny objav. Laco je celkovo veľmi originálny skladateľ, čo potvrdzujú aj ďalšie jeho úlohy najrôznejších štýlov, ktoré som už na blogu ukazoval: štvorťažka s krásnymi modelovými matmi, dlhá mnohoťažka s manévrovaním bielej veže a trojťažka s dvojnásobným krížom bielej veže . Niet sa čo čudovať, že Laco je majstrom FIDE v šachovej skladbe (a tiež medzinárodným majstrom FIDE v riešení a medzinárodným majstrom FIDE v praktickom šachu... - slovenský otrojživelník).