Slovenské úlohy v Albume FIDE 1998-2000 - pomocné maty

Piatym oddelením v oficiálnych kompozično-šachových súťažiach sú po dvojťažkách, trojťažkách, mnohoťažkách a štúdiách pomocné maty. Už som sa im v blogu venoval niekoľkokrát (prvé predstavenie bolo v tomto článku). A čo sa podarilo našim (nám)?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pomocné maty tradične nie sú silnou slovenskou disciplínou. Kedy-tedy sa v tomto oddelení vyskytne nejaká vynikajúca úloha, zväčša v rámci tematických súťaží a pre svetové súťaže zvlášť. (Mimochodom, už som veľmi napätý, ako dopadne 8. svetová súťaž , ktorej výsledok by sa mal objaviť čoskoro, v priebehu niekoľkých týždňov...)

Takže roky 1998-2000 pre našich skladateľov neboli veľmi úspešné. Pokiaľ som dobre pozeral, v Albume FIDE sú len tri pomocné maty (aspoň čiastočne) slovenských autorov - h#2 Zoltána Labaia, h#2,5 Ladislava Radiho a h#3 dvojice Michal Dragoun (Česko) & Juraj Lörinc. Na pozretie som vybral druhý z nich, na riešenie tretí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 140
Ladislav Radi
2. čestné uznanie
Moment 1998-1999

Pomocný mat 2,5. ťahom (8+1)
3 riešenia

Problém č. 140 obsahuje dve dnes už štandardné témy pomocných matov v neskutočne ľahkej konštrukcii. Samotný čierny kráľ, len osem bielych kameňov, 5 polťahov by malo stačiť k riešeniu. Jedno riešenie je:

1...Se6 2.Ke4 Jc5+ 3.Kd4 Jc6#

Strelec pustí kráľa na e4, no a keďže kráľ chce dostať mat na d4, počká si, kým ho tam pustí biely jazdec v druhom ťahu. Nič moc, poviete si. Dobre, aké je druhé riešenie?

1...Jc6+ 2.Kd5 Se6+ 3.Ke4 Jc5#

Podobné ťahy, rovnaký obsah. Vlastne biely zahrá tie isté ťahy, len v inom poradí. A čierny opäť s rozvahou dokráča na matové pole. Nakoniec tretie riešenie je:

1...Jc5 2.Kd4 Jc6+ 3.Kd5 Se6#

A opäť to isté. Rovnaké biele ťahy v inom poradí, rozvážny krok čierneho kráľa.

Vlastne keď sa na všetky riešenia pozrieme naraz, je vidieť ich vzťah: tri biele ťahy sa cyklicky potočia úplne, ťahy čierneho kráľa samozrejme len po dvojiciach. Je možné, že tento pomocný mat je najekonomickejším spracovaním totálneho cyklu bielych ťahoch a cyklu dvoch čiernych ťahov z troch.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 141
Michal Dragoun & Juraj Lörinc
2. čestné uznanie
Medzinárodné majstrovstvá Švajčiarska 2000

Pomocný mat 3. ťahom (5+12)
2 riešenia

Na diagrame č. 141 je kameňov trochu viac. Sily bieleho sú dosť obmedzené - pešiaci sú blokovaní, jazdci viazaní. Ako môže čierny bielych jazdcov rozhýbať? A kde vlastne čierny kráľ môže dostať mat? Načo sú bieli pešiaci na a5 a na g3?

Prezradím, že obidve riešenia sú veľmi podobné.

Mimochodom, Michal Dragoun je mojím najčastejším spoluautorom, máme už spolu viac ako 20 zverejnených úloh. Je špecialistom na pomocné maty, nakoniec v Albume FIDE 1998-2000 ich mal zverejnených 12 - a to veru nie je málo... iné jeho úlohy už na blogu sú problémy č. 30, 56 a 69 .





Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu