Pre rýchle zopakovanie, pomocný mat je úloha, v ktorej si obe strany pomáhajú v snahe zmatovať čierneho (v ruskom pojme kooperativnyj mat je spolupráca veľmi dobre vyjadrená). Presnejšie v pomocnom mate n-tým ťahom, začne čierny a pomôže bielemu, aby ho zmatoval (najneskôr) n-tým ťahom.
V blogu som už pomocných matov zverejnil pekných pár. Už dlhšiu dobu sú pomocné maty jednoznačne najpopulárnejším žánrom medzi skladateľmi, vznikajú ich veľké kvantá. Na Slovensku však máme relatívne málo špecialistov na tento žáner.
Ďalšou dôležitou vlastnosťou pomocných matov je ich náchylnosť na vedľajšie riešenia. To sú autorom nezamýšľané cesty k matu v predpísanom počte ťahov, pochopiteľne, každý autor sa vedľajšie riešenia snaží odstrániť, lebo len úloha bez nich je publikovateľná. To so zväčšujúcim sa počtom ťahov, ktoré majú strany k dispozícii vedie najmä k nutnosti silne obmedziť biely materiál, ktorý je na šachovnici.
Problém č. 215 |
Problém č. 215 je ideálnou ilustráciou. Biely má len kráľa a strelca, navyše čierny kráľ je v rohu zlej farby, takže na mat niekde blízko by bolo potrebné zablokovať až dve polia vedľa čierneho kráľa (keď by biely kráľ sám pokryl dve alebo tri).
Prvé riešenie je založené na myšlienke presunu čierneho kráľa do dolného rohu na h1. To zaberie presne 7 ťahov. Bielemu zatiaľ stačí postaviť kráľa na g3 a matovať strelcom po dlhej diagonále, čo zaberie len 5 ťahov v najkratšom prípade.
Ale voľné ťahy nemožno odťahať len tak. (Vedľajšie riešenia sú zlé.) Biela hra sa odvíja od úvah nad konečným matovým ťahom. Pred ním biely kráľ nemôže stáť na g3, lebo čierny kráľ musí na h1 prísť z g2 alebo h2. Teda matujúci ťah musí byť 7...Kg3#, z dlhej diagonály, konkrétne z f3, s tým, že strelec už predtým na diagonále stojí. Lenže to znamená, že biely sa musí zbaviť pf3 kryjúceho f3. A nemôže to urobiť kráľom, lebo napr. po 1.Kh7 Kf5 2.Kh6 Kxg4 sa ukazuje, že biele figúry nepustia čierneho kráľa dole.
Vychádza len 1.Kh7 Sxg4 2.Kh6 Sf5 3.Kh5 Se4 (čierny kráľ už pohodlne prejde dole, navyše biely strelec sa dostal na dlhú diagonálu) 4.Kh4 Kf5 5.Kh3 Kf4 6.Kh2 Kf3 7.Kh1 Kg3# . Jednoduché, keď človek príde na to, ako na to.
A čo druhé riešenie. Nie je to samozrejmé, ale skúsený riešiteľ by sa určite zamyslel nad čiernym pešiakom a7. Načo je na šachovnici? Aby bránil nejakému vedľajšiemu riešeniu? To snáď nie, je to dosť nepravdepodobné. Je tam kvôli druhému zamýšľanému riešeniu. V ňom bude čierny kráľ matovaný v protiľahlom rohu šachovnice oproti prvému. Čiže čierny kráľ prejde na a8 a biely kráľ sa musí nejako predrať cez bariéru vytvorenú dvojicou figúr Sa2+Jc6. Keďže čierny mu nemôže pomôcť, nemá čas, musí ísť len kráľom, biely si musí pomôcť sám.
1.Kg8 Sf7+ 2.Kf8 Sxa2 (teraz už biely kráľ môže cez e6) 3.Ke8 Ke6 4.Kd8 Kd5 5.Kc8 Kxc6 (a teraz môže strelec späť na d5) 6.Kb8 Sd5 7.Ka8 Kxc7#.
Mat je prakticky rovnaký, len čierne blokovanie namiesto strelca zabezpečuje teraz Pa7. Takéto opakovanie matu na inom mieste šachovnice alebo v inej orientácii (prípadne aj, aj) sa nazýva echo. Echo v protiľahlých rohoch šachovnice je výnimočné. Nečudo, že sa úloha páčila aj rozhodcovi, ktorým bol skvelý anglický autor pomocných matov Chris Feather. Dokonca jej ako jedinej v ročnej súťaži renomovaného holandského časopisu Probleemblad udelil cenu.
Problém č. 216 |
Problém č. 216 je v kontraste vo viacerých smeroch. Na rozdiel od č. 215 súťažil v anonymnej súťaži, jubilejnom turnaji ukrajinského skladateľa. Ten ako rozhodca bol veľmi rozšafný, keď udelil až 13 cien (a 34 ďalších vyznamenaní). A na rozdiel od Tichomíra Hernádiho sa Daniel Novomeský na pomocné maty s echom vyložene špecializuje, ako jediný Slovák.
Ukážme si jedno riešenie: 1.Vb5 Ke8 2.Kd6+ Kd8 3.Ve6 e4 4.Vbe5 Jb7#
V ňom samotnom je niekoľko zaujímavých momentov, i keď hra nie je super napínavá. Biely by napríklad mohol hneď ťahať 1...Kd8?, ale potom by nemal čo hrať v druhom ťahu. Odbočkou cez e8 sa biely kráľ teda vyhýba nevýhode ťahu. Čierny nemôže hrať sekvenciu ťahov Vbe4 - Kd6 - Ve6 - V3e5, pretože musí dať bielemu možnosť potiahnuť e2-e4 najneskôr v treťom ťahu. Nakoniec mat nie je len taký ledajaký, každé pole je čiernemu kráľovi zneprístupnené práve raz (buď jediným napadnutím alebo blokovaním čiernym kameňom) a ďalej sú v ňom využité úplne všetky kamene vyskytujúce sa na šachovnici. Takémuto matu sa hovorí ideálny.
A to bolo témou súťaže Belokoň 60: aspoň dva ideálne maty. Daniel urobil, ako je jeho dobrým zvykom, až tri, navyše spolu úzko súvisiace (samozrejme echovo, to som už prezradil). Nájdete ďalšie dva?