Šach sa všeobecne považuje za šport. Je známe, že šachista to musí mať dobre rozmyslené nielen v hlave. Musí mať aj zodpovedajúcu kondíciu, aby vydržal niekoľko hodín pri partii, prípadne zvládol rýchle tempo časovej tiesne, a to niekedy i mnoho dní po sebe.
Kompozičný šach, skladanie šachových úloh, aké možno nájsť napríklad v slovenských šachových rubrikách , má oveľa bližšie k umeniu. Operuje sa pritom s pojmami ako krása riešenia, umelecké spracovanie, estetika... ale zároveň sa hovorí o rekordoch, súťažiach družstiev, jednotlivcov, dokonca najlepší šachoví skladatelia získavajú tituly ako medzinárodný majster, či dokonca veľmajster. Pravda bude niekde uprostred.
Každopádne súťaže šachových skladateľov umožňujú porovnávanie a Slovensko sa napriek svojej veľkosti nemá za čo hanbiť. Špičkovou súťažou družstiev sú tzv. svetové súťaže (skratka WCCT), ktoré vždy trvajú niekoľko rokov od vyhlásenia tém až do vyhlásenia oficiálnych výsledkov. Slovensko obsadilo v 5. WCCT 2. miesto, v 6. WCCT 6. miesto ,a v zatiaľ poslednej 7. WCCT 6. miesto . Máme mnohých špičkových skladateľov, ktorým zatiaľ nesiaham ani po päty a ktorých nesmierne obdivujem za ich schopnosti. Na ich tvorbe som sa veľa naučil a bez nich by sa iste nepodarilo to, čo som spomínal v úvode.
Vrcholné súťaže jednotlivcov majú pravidelný trojročný cyklus a to vždy pozadu. Prejdú napríklad roky 1995-1997 a následne sa v priebehu ďalších niekoľkých rokov hodnotia skladby uverejnené v danom období. Až od obdobia 1998-2000 sa však pod tlakom skladateľov kladúcich dôraz na športovú stránku kompozičného šachu vytvorila vrcholná súťaž jednotlivcov pod názvom majstrovstvá sveta.
Osobne sa najviac venujem odvetviu zvanému exošach, alebo niekedy i rozprávkový šach ( fairy chess). V ňom sa najlepšie vyznám a najlepšie tvorím. Na moje veľké prekvapenie som už v prvých majstrovstvách sveta v skladbe jednotlivcov (WCCI) za roky 1998-2000 získal v oddelení exošachu 5. miesto. Dnes boli zverejnenépredbežné výsledky 2. WCCI za roky 2001-2003 a podľa nich som získal v oddelení exošachu 3. miesto .
Ktože ma to predbehol? Víťaz Reto Achwanden zo Švajčiarska je podľa môjho skromného názoru absolútne najlepším exoskladateľom súčasnosti. Pred pár rokmi ma navštívil a týždeň som mal možnosť pozorovať jeho metódy skladania, poučný zážitok. Strieborný medailista Klaus Wenda je bývalým predsedom celosvetovej organizácie kompozičného šachu, dôchodca z Viedne chodiaci o paličke, avšak na rozdiel od mnohých iných súčasných a bývalých funkcionárov skladá na špičkovej úrovni. Tiež žiadna hanba, skončiť až za ním. A ostatní sú už za mnou... po tom, čo som sa pred časom dozvedel, kto všetko sa majstrovstiev zúčastnil, očakával som, že skončím niekde medzi 6. a 16. miestom, poznajúc silu súperov...
Som veľmi šťastný, že som to tak zle odhadol. :-)
Napriek tomu, že išlo o súťaž jednotlivcov, musím ešte raz zdôrazniť: bez mojich učiteľov, výborných slovenských skladateľov, by sa toto nebolo stalo... preto im všetkým ďakujem.
(písané 25.4.2005)
Slovensko má bronz
Táto správa sa asi neobjaví v žiadnej športovej rubrike. To je jeden z dôvodov, prečo sa znížim k niečomu, čo bude vyzerať ako obyčajná sebachvála. Druhým je to, že mám veľkú radosť. O tú sa chcem podeliť. Stručne povedané, dnes som sa dozvedel, že na majstrovstvách sveta v šachovej skladbe jednotlivcov za roky 2001-2003 som vo svojej najlepšej kategórii skončil tretí.