Jej podstatu si môžeme demonštrovať na probléme č. 90 od slovenského majstra z Veľkého Kýra.
Problém č. 90 |
Keď sa biely pokúsi v prvom ťahu zahrať málo zvyčajnú premenu na jazdca, 1.h8J? , nič nehrozí a povinnosť ťahu je na čiernom. Dve obrany sú pre tému Zagorujko postatné:
1...Kd4 2.Sxc3# (biely využil znemožnenie obrany Jc6-d4)
1...Sxc5 2.Jg6# (biely využil otvorenie Vd7 ku d4, takže čierny kráľ nemôže odísť)
Biely však nemá žiadnu odpoveď na obranu 1...f5! - ukazuje sa, že sa biely úvodníkom pripravil o možnosť matovať postavením dámy.
Druhá tematická zvodnosť rozohrá Vg3, konkrétne braním 1.Vxc3? . Opäť nič nehrozí a čierny musí ťahať. Rovnaké dve dôležité obrany:
1...Kd4+ 2.Vg3# (biely využil znemožnenie obrany Jc6-d4, ale keďže čierny šachoval, musel sa vežou presne vrátiť)
1...Sxc5 2.Vxc5# (biely využil sprístupnenie poľa c5 pre vežu)
Čierny sa opäť ubráni ťahom 1...Jd4! - biely nemá pripravený žiaden mat na zablokovanie poľa d4.
Riešenie sa začína iným ťahom veže 1.Ve3! . Do ttretice nič nehrozí a už známe obrany dávajú:
1...Kd4+ 2.e5# (biely využil odblokovanie pešiaka, pritom sa otvorí biela dáma k d4, biela veža k e5 a pešiak preruší líniu šachu)
1...Sxc5 2.Dg3# (biely využil otvorenie Vd7 ku d4, takže čierny kráľ nemôže odísť a úvodník uvoľnil bielu dámu od krytia d4)
Doplnkové netematické varianty sú 1...Jc~ 2.Sxc3#, 1...Jd4! 2.Dg3#, 1...f5 2.h8D#, 1...Jd~ 2.Jxc6# .
Pozrime sa teraz na tri dvojice vypichnutých variantov v troch fázach - po dvoch zvodnostiach a po úvodníku. Po dvoch rovnakých obranách nasledujú trikrát dva rôzne maty. (Mimochodom, je veľmi príhodné, že najlepší mat e5# sa nachádza práve v riešení, ktoré je tak pointou úlohy.) A to je presne téma Zagorujko, alebo ako sa zväčša dnes odborne definuje: téma Zagorujko = trojfázová zámena dvoch matov.
Problém č. 91 |
Problém č. 92 |
Naschvál píšem dnes a zväčša, lebo kompozičný šach trpí podobným problémom ako mnohé iné odvetvia so súčasným výskytom systematického i nesystematického názvoslovia: je v tom chaos. Niektorí si pod Zagorujkom predstavujú aj iné témy, ale tých je menšina.
Na riešenie som pripravil dve ďalšie dvojťažky s témou Zagorujko. V prvej č. 91 od ruského medzinárodného veľmajstra ju nebude ťažké nájsť, keďže je spracovaná vo forme troch pozícií. Nájdete riešenie každej pozície zvlášť a máte v rukách všetko. Dúfam, že vás vzájomný vzťah všetkých šiestich tematických matov esteticky zaujme. V druhej č. 92 od medzinárodného majstra zo Zvolena to bude trošku zložitejšie. Je potrebné objaviť dve tematické zvodnosti, ktoré sú vyvrátené práve jedným ťahom čierneho a samozrejme riešenie.
Mimochodom, téma Zagorujko sa už vyskytovala v probléme č. 67 v článku o recipročnej zámene . Je síce bez riešenia, ale verím tomu, že si ho ľahko nájdete, ak budete chcieť.