Pán Schlosser mal v tom čase už 53 rokov. Aj keď prvá zverejnená skladba po päťdesiatke nie je úplne bežná, nie je to ani unikát, máme u nás napríklad Ľuda Lehena , ktorý prvotinou začínal ako 52-ročný a stal sa aj majstrom FIDE v šachovej skladbe. Aj s ohľadom na kvalitu prvých skladieb pána Schlossera som očakával, že bude autorom ešte mnohých dobrých úloh.
O to viac ma šokovala e-mailová správa, ktorú som dostal minulú nedeľu. Pán Schlosser po ťažkej krátkej chorobe zomrel vo veku 55 rokov. Veľmi smutné.
Z predstavenia mojich príliš krátkych stykov s pánom Schlosserom som vynechal jednu dôležitú kapitolu. Je ňou problém č. 282 . Áno, ide o spoločnú skladbu. Ako vznikla?
Okrem iných aktivít som aj redaktorom oddelenia pomocných matov . Od pána Schlossera som niekedy v júli 2012 dostal prvú verziu pomocného matu, ktorá mala závažné formálne nedostatky, ale sľubovala veľký potenciál. Odpovedal som mu, trochu som mu poradil, ako ďalej. Toto sa niekoľkokrát zopakovalo, bolo vidieť, že na pozícii pracoval, ale ja som tiež nezaháľal, venoval som úlohe čas. Nakoniec sa mi podarilo nájsť pozíciu na diagrame. Potešilo ma nielen to, že som ju mohol zverejniť v Pate a Mate, ale aj to, že mi bolo ponúknuté spoluautorstvo, bolo to veľmi pekné gesto. S vďakou som ho prijal, keďže som sa úlohe venoval, ale treba povedať, že podstata mechanizmu pochádza od prvého spoluautora.
Čo povedať o obsahu? Zacitujem najskôr z knihy Black to Play znalca pomocných matov Chrisa Feathera:
"Computers can help a great deal with helpmates in 4, 5 or 6 moves, which were previously very hard to test, and that accounts for and expansion in thematic settings of such length. In 1936 Dawson, commenting on a problem by Fox which was said to have been through at least fifty different versions before achieving soundness, opined that »it may be taken (very nearly) as an axiom that a 4-move helpmate with a White R and a B is cooked!«. While this has been proved to be complete nonsense (e.g. WK a8, WR c2, WB d1, BK h1, helpmate in 6, solution obvious -- Z. Maslar, feenschach 1978) it is true that as the number of moves increases so the feasibility of using many white pieces diminishes rapidly and the thematic possibilities with it."
Problém č. 282 |
Z celého odstavca je možné si vybrať napríklad to, že dĺžka pomocných matov, bohatosť obsahu a sila bieleho materiálu sa navzájom bijú - nemožno mať všetko naraz. Biela veža a biely strelec, pokiaľ majú 4 ťahy, sú predurčené na hromadu vedľajších riešení - vytvoria batériu a dajú mat dvojšachom alebo ináč. V probléme č. 282 mú až päť ťahov. A to bolo kameňom úrazu počas celého obdobia tvorby - pre zamýšľanú tému bolo nutné mať až 5 bielych ťahov, ale to generovalo tony vedľajších riešení. Boj trval dlho, nakoniec sa to podarilo.
Riešenie diagramovej pozície je takéto (začína biely, ale jeho ťahy sú zapísané ako druhé): 1...Sg7 2.Jd6 Sb2 3.Jd4 Vc1 4.Ke5 Vc3 5.J4f5 Ve3# . Čo sa v ňom udialo?
Biely strelec na dva ťahy prešiel cez pole f3, čím zaujal pozíciu ďaleko od čierneho kráľa na poli, kde ho môže prerušiť na dva ťahy biela veža. Po tomto prerušení čierny kráľ vstúpi na e5 a biely ho môže matovať dvojšachom (ostatné čierne kamene medzitým blokujú potrebné polia okolo čK).
Ale hop, ukazuje sa, že sa tento scenár nedá stihnúť bez pomoci čierneho jazdca. Ten musí prerušiť bieleho strelca na poli d4, ktoré strelec tiež prekročil v druhom ťahu. Po vstupe čK na e5 je jazdec priviazaný, takže ťah vežou na c3 ho vlastne následne odväzaje. Toto priviazanie-odviazanie dáva celému prerušovaciemu manévru dodatočný náboj a je v kontexte indickej témy v pomocných matoch unikátne.
Po priemiestnení Pd5 na e5 vzniká druhá pozícia, ktorá má iné riešenie. V ňom si biele figúry recipročne vymenia úlohy, ale strategický obsah je ako cez kopirák. Najdete riešenie tejto druhej pozície s nápovedou?
Vladimíra Schlossera si budem pamätať aj vďaka tejto skvelej úlohe.