Zopár poznámok k počítačovému šachu

Zaujal ma dnes článok Valeriána Valáška o šachovom programe Rybka. Už sa nejaké to desaťročie praktickému šachu nevenujem, napriek tomu si dovolím zopár spomienok a poznámok najmä k diskusii k Valeriánovmu spotu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Napríklad Blind komentoval takto:

Nie som sice ziaden sachovy expert (dalo by sa povedat ze ani amater) ale porovnavat ludi a pocitace je trosku scestne...Uz len koli tomu ze normalny hrac sachu si pokial viem nemoze pocas zapasu listovat v nejakej databaze kde ma xxx partii...

Scestné? To znie ako posledná obrana ľudstva, ktorému v tejto oblasti začína utekať vlak. Pred 20 rokmi, keď som sa ešte venoval praktickému šachu, boli mnohé partie počítačov temer na smiech komentátorom. A to hovorím o partiách majstrovstiev sveta mikropočítačov. Len si v knižnici nájdite Československý šach z roku 1987...

Prepovede expertov o budúcnosti počítačového šachu mali široký rozptyl - od takých, ze počítače NIKDY nebudú hrať tak dobre ako najlepší ľudia, až po také, že raz pride deň, ze žiaden človek nebude schopný poraziť počítač.

Potom v roku 1988 Deep Thought porazil v turnaji veľmi silného dánskeho veľmajstra Benta Larsena. A už to išlo. Odvtedy sa stalo: 1. mnohonásobné zrýchlenie počítačov, 2. mnohonásobné zväčšenie ich pamäti, 3. boli vybudované obrovské databázy otvorení, koncoviek i celý partií, 4. boli vyvinuté nové algoritmy pre výber ťahu, zvažujúce veci, ktoré boli kedysi ignorované. Výsledkom je, že "zjednotený" majster sveta Vladimir Kramnik prehral s programom Deep Fritz zápas so skóre 2-4.

Toto komentoval aj voro :

rybka sa s Deep Fritz-om 10 neda velmi porovnavat, pretoze Deep Fritz 10 bol specialne vyvinuty na zapas proti Kramnikovi, ktory, musim povedat, vyhral nezasluzene. V prvej partii mal Kramnik mal jednoznacne vyhratu hru akurat pokaslal koncovku a o druhej ani nebudem radsej hovorit :D. Jednoznacne vsak to vsak bol prinajmensom vyrovnany duel. Odbornici sa zhodli ze ludia este stale dokazu konkurovat pocitacom na sachovnici.

Vraj nezaslúžene. Hehe! Od malička ma učili, že šachovú partiu vyhrá ten, kto (v sumári) urobí menej chýb. Kramnik chyby urobil a prehral. Toto je jedna z najväčší predností počítačov - že nerobia triviálne chyby. A lepšie počítače nerobia ani priemerné chyby.

Navyše majú aj v pozitívnom smere výhody. Na ne upozornil aj Blind v komentári vyššie. Aj keď sa mýli, keď napísal, že hráč si nemôže počas zápasu listovať v databáze partií. Samozrejme môže a drvivá väčšina to aj robí. Majú v hlave desiatky, stovky tisíce variantov, v mozgu, v svojej ľudskej pamäti. Keby sme toto chceli zakázať počítačom, museli by sme ich ľudským protivníkom vymazať príslušnú časť mozgu.

Celé je to podľa mňa o ľudskej hrdosti, či priam pýche. Ľudia "vždy" hrali šach lepšie ako počítače, počítače hrajú ináč ako ľudia, nemajú intuíciu a tak niektorí (aj odborníci) majú problém sa zrovnať s jednoduchým faktom: počítače ľudí v šachu budú porážať.

(písané 23. januára 2006)







Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu