Japonský deň v mojej kuchyni

Nevaril som žiadne morské potvory, dokonca ani ryžu. Od posledného sťahovania je kuchyňa mojou pracovňou. Náhoda chcela, že som sa dnes venoval niekoľkým japonským záležitostiam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hneď ráno som si vo víkendovej prílohe SME prečítal Masahikove Privretými očami . Mimochodom, dobrý názov pre rubriku, rozhodne lepší ako Privretými prstami. :-)

Najdlhší čas som dnes venoval kompozičnému šachu . Pred tromi rokmi ma na svetovom kongrese poprosil japonský skladateľ Tadaši Wakašima o rozhodovanie súťaže ich časopisu za rok 2003. Postupne mi chodili čísla so súťažnými úlohami a ich riešeniami. Dakedy koncom minulého roku som to prvý raz vzal seriózne do ruky a prešiel všetkých cca 50 súťažných problémov.

Potom prišli iné povinnosti a zábavky a tak som sa až dnes dostal opäť k serióznemu rozhodovaniu. Mimochodom, v šachovej skladbe sú takéto časové intervaly úplne normálne, súťaže často sa rozhodujú s niekoľkoročným oneskorením. Je to hobby, časožravé hobby, na ktoré treba mať pokoj a pohodu. No ale nie o tom som chcel.

Vzal som teda včera večer a najmä dnes do ruky tie časopisy a študoval som. Časopisy plné japonských znakov, len okolo šachových diagramov latinka a ešte kde-tu v texte. Nad tým málom, čo bolo po anglicky, som často krútil hlavou. Sú zvláštni títo Japonci. Hovorí sa to o mnohých oblastiach ľudskej existencie - a ja to môžem konkrétne potvrdiť pre oblasť chápania šachovej krásy. Oni si cenia trochu iné veci ako bežní "západní" skladatelia. Ináč tvoria. Obsahovo ináč komentujú. Inou formou sa vyjadrujú.

Keď som prenikol do niektorých úloh, neostalo mi len krútiť hlavou. Ako ich niečo také môže napadnúť? Každopádne to bol obohacujúci zážitok.

Rozhodnutie som napísal a keď som ho Tadašimu odosielal, pozrel som sa, čo nového v japonskom športe sumó. Zajtra začína jeden zo šiestich hlavných turnajov roka, Aki bašo 2005, a nedávno bol vydaný nový rebríček, po čom o pár dní nasledovalo štatistické okienko pre fanatikov.

Z neho som sa dozvedel, že v najvyššej divízii profesionálneho sumó je už 12 (z celkovo 42) zápasníkov pôvodom nie z Japonska. Toto je historický rekord, nikdy toľko cudzincov nebralo domácim borcom slávu, prácu a najmä peniaze. Japonci sú z toho asi trochu na nervy, pretože dlhodobo svetu sumó dominuje Mongol Asašoryu a ďalší Nejaponci, dokonca Európania sa stále dôraznejšie derú rebríčkom nahor.

Zo začiatku boli vítaným oživením, no už nejakú dobu je stanovená horná hranica počtu cudzincov v japonskom profesionálnom sumó. Hranica bola stanovená, ale nedosahovala sa. No teraz sa zdá, že už sa dosiahla... som veľmi zvedavý, či bude v konzervatívnom svete sumó prelomená alebo nie.

Čo ďalej? Možno by som mohol vyvesiť do okna japonskú vlajku a potom zájsť na ambasádu požiadať o honorárny konzulát... :-)

(písané 10. septembra 2005)

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu