Collapse má aj slabšie odstavce

Dnes som som si, ako ostatne dosť často, vzal na obed knižku Collapse, ktorú s chuťou pomaly, ale isto lúskam. Už som o nej písal - a myslím, že dosť pochvalne. (Upozorňujem, že článok obsahuje nepreloženú anglickú citáciu z knihy.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Odkladal som tácku s použitým tanierom, miskou na zeleninu a príborom do vozíka. Nejaký Talian si všimol Collapse a pýta sa, či je to dobré. Vravím, že hej a spýtavo som sa naňho pozrel. Pokrčil plecami, že o tom počul.

Za minútu sme sa stretli vo výťahu smerom dole. Vykladal kolegyniam o Jaredovi Diamondovi, autorovi Collapse, popisoval jeho knižky. Spomenul aj Collapse, dvomi vetami charakterizoval obsah a ukázal na knižku trčiacu z vrecka môjho kabáta. On o nej len počul... a pritom ju dvomi vetami pomerne presne vystihol! Slušný člen...

Aj na tých najlepších veciach sa občas nájde chybička. Napríklad v Collapse som tento týždeň narazil na odstavec, ktorý nepovažujem za zvlášť vydarený. Citujem (kurzíva je z originálu, nie môj prídavok):

"As for why the sum of push/pull forces switched so abruptly from unattractive to attractive after A.D. 793, and then subsided so quickly towards 1066, the Viking expansion is a good example of what is termed an autocatalytic process. In chemistry the term catalysis means the speeding-up of a chemical reaction by an added ingredient, such as enzyme. Some chemical reactions produce a product that also acts as a catalyst, so that the speed of the reaction starts from nothing and then runs away as some product is formed, catalyzing and driving the reaction faster and producing more product which drives the reaction still faster. Such a chain reaction is termed autocatalytic , the prime example being the explosion of an atomic bomb when neutrons in a critical mass of uranium split uranium nuclei to release energy plus more neutrons, which split still more nuclei."

Kto uhádne, čo mi na tomto odstavci vadí?

Počítam, že podobných a možno aj väčších nedostatkov je v knihe možno aj viac, nakoniec, má viac ako 500 strán. Napriek tomu som stále presvedčený, že ide o vynikajúce dielo.

(písané 23. novembra 2006)

P.S. 19. decembra 2006 - Už som skoro na konci, ale príliš veľa nedostatkov som nepobadal. Dokonca niekde v poslednej tretine autor spomína, že rozrobené kapitoly z knihy predhadzoval na kritiku a diskusiu svojim študentom. Tí určite flagrantné nedostatky postrehli... dobrá metóda, len si ju nemôže každý dovoliť.






Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu