
Aby bolo jasné: vedu mám rád. Populárnovedecké články a knižky tiež. V odboroch, kde som sám laikom (a také sú skoro všetky), samozrejme nemám šancu pochopiť a vychutnať pravé vedecké články. Takže aj keď populárne o vede napíše laik, privítam to. Ale musí sa aspoň trochu posnažiť pochopiť, o čom vlastne píše.
Ako dobrý príklad môže poslúžiť kniha Nuly doktora Riemanna. Písal ju novinár, ale dal si s ňou poriadnu robotu a dal si poradiť od odborníkov. Na webe sa mi z tohto pohľadu vcelku pozdáva Science Blog , ale solídnych zdrojov je určite veľa, aj špecializovaných, aj všeobecných.
Bohužiaľ, je aj veľa žvástov. Hovorme si tomu laické nepochopenie, lenivosť, bulvár, akokoľvek. Nakoniec, novinár väčšinou nie je odborníkom na to, o čom píše. Pri rýchlom tempe, ktoré si dnešná doba vyžaduje, niekedy nemôže zistiť všetko. Nie vždy sa zadarí. Smola len je, že výsledkom takejto práce je žvást. A ten neľúbim.
O čo ide v tomto konkrétnom prípade? Asi viete, čo je sudoku. Je to druh hlavolamu, v ktorom je úlohou podľa zadaných pravidiel vyplniť prázdne políčka číslicami. Svojou podstatou je to úloha, pri ktorej sa riešenie dá nájsť jednoduchým preskúšaním všetkých možností, no využitím vzťahov už vyplnených polí a logickým uvažovaním je možné riešenie nájsť rýchlejšie.
(Mimochodom, www.mathpuzzle.com ponúka okrem iného aj veľa modifikácií pre znudených riešiteľov bežných sudoku.)
Z tohto popisu vyplýva, že úloha je ako stvorená pre napísanie počítačového programu, ktorý ju bude riešiť. Vyššie uvedený článok zvestuje čitateľom (ohurujúcim štýlom), že dvaja matematici takýto program - a to veľmi rýchly - vytvorili ako vedľajší produkt práce na optimalizácii celých čísel. Toto posledné je mierna hovadina - celé čísla sa neoptimalizujú. Predpokladám, že to vzniklo po ceste prekladom z anglického originálu "integer optimization".
Napriek tomu ma to zaujalo a pokúsil som sa nájsť na internete nejaké info o programe. Našiel som. Stručný referát Thorstena Kocha o problematike. Z neho vyplýva, že riešenie sudoku je jedným z mnohých problémov, na ktoré sa hodí ním vyvinutý aparát.
(Ešte som sa uvoľnene zasmial nad Kochovým krstným menom. V mnou kritizovanom článku sa podaril čarovný preklep, keď autora nazvali Trhostenom. Trhá steny alebo ide o nejaké teleso, ako štvorsten? :-))
Čo ma však nakoniec namotivovalo napísať tento spot, to bola pasáž, ktorá vysvetľuje, že tento program "dokáže za jednu minútu nájsť riešenie akéhokoľvek sudoku. A to bez ohľadu na stupeň náročnosti. Začalo sa mu hovoriť sudoku-killer, pretože v podstate zbavuje obľúbenú matematickú hádanku jej tajomnosti, a poradiť si s nimi teraz bude môcť každý, dokonca aj ľudia bez logického myslenia, ktorí doteraz sudoku lúštiť nedokázali." .
Prosím vás, vedel by mi niekto vysvetliť podstatu tajomnosti sudoku? :-) Veď je to len pár čísel a prázdnych políčok.
Už vidím ľudí, ktorí sudoku nedokážu lúštiť, ako si Kochovho "sudoku-killera" inštalujú a riešia sudoku, celí vytešení (alebo smutní) pokyvujú hlavami, ako je tajomnosť preč... :-)
Realita je úplne inde. Aj vo Wikipedii sa mäžete dočítať, že metód riešenia sudoku počítačom je veľa. Vo svetle týchto faktov je "sudoku-killer" len jeden z mnohých. Možno rýchly program využívajúci isté všeobecné optimalizačné metódy, ale z hľadiska všehomíra nič viac.
(písané 27. mája 2006)