Zopár motivačných úvah
Koho nezaujímajú a chce sa len pozrieť na hru samotnú, môže úvahy preskočiť .
Aj z komentárov, aj z vyhodnotenia 4 hier bolo zrejmé, že najzaujímavejšou bola hra č. 4. Išlo v nej nielen o čisto logické určenie stratégie. Bolo potrebné sa vcítiť do uvažovania ostatných hráčov a tomu prispôsobiť svoj tip (alebo bolo treba mať riadnu dávku šťastia).
To mi pripomenulo jednu známu psychologickú hru nazvanú Empatia . Nejde v nej o vedomosti, ale o vcítenie sa do uvažovania ostatných členov skupiny. V skratke možno jej pravidlá popísať nasledovne. Každý zo skupiny hráčov napíše objekt z definovanej množiny objektov, všetci naraz, bez opisovania, bez rozprávania a podobne. Napríklad každý napíše jednu farbu. Toto sa opakuje niekoľkokrát - veľakrát, napr. sa postupne písal nejaký mesiac, povolanie, číslo, ..., spolu povedzme 30 objektov. Potom sa spočítajú hráčom body. Za každe kolo dostane hráč toľko bodov, koľko rovnakých odpovedí sa nájde v skupine. Keď v skupine 12 ľudí šiesti napíšu bielu farbu, traja modrú farbu, dvaja červenú a jeden čiernu, tak tí šiesti dostanú po 6 bodov, traja po 3 body, dva červení po 2 body a ten s čiernou farbou dostane 1 bod. Logicky teda netreba písať moje obľúbené objekty, slová, ale také, ktoré možno v skupine očakávať ako najbežnejšie.
Teraz si možno myslíte, že vám idem navrhnúť, aby ste sa s ostatnými čitateľmi zahrali Empatiu. Nie tak celkom. Má to dva dôvody - technický a obsahový.
Technický problém spočíva v tom, že aj keď zakážem diskusiu k tomuto článku rovnako ako minule, skupinka navzájom blízkych čitateľov by si len tak zo švandy mohla zosynchronizovať odpovede a nabrať celkom dosť bodov len vďaka vzájomnej spolupráci, plus ešte nejaké s tým, že by nejaké zhody boli aj navonok. To by celú hru mohlo pokaziť.
Obsahový dôvod nie je problém, ale vylepšenie. Čo bolo na hre 4 minule také zaujímavé? Bol to fakt, že magickým číslom, ktoré vyhrávalo, nebol priemer, ale len 2/3 priemeru. Teda bolo treba odhadnúť priemerné uvažovanie ostatných - a potom to podstreliť!
A presne o to ide v mojej modifikácii Empatie. Podstreliť, ale zase len jemne.
Najväčšia skupina, ktorá by v Empatii získala najviac bodov v kole, nedostane u mňa nič. Vo vyššie uvedenom príklade by biela šestica obišla nasucho.
Svoje body získajú tí, ktorý budú mať druhý a tretí najväčší počet zhôd s inými účastníkmi. Vyššie by teda dostali body trojica modrých a dvojica červených.
Kto bude mať menej zhôd, nedostane zase nič. V uvedenom príklade by to bol jednotlivec s čiernou farbou.
Samotná hra - pravidlá
Pre úspešné zvládnutie hry je vhodné vcítiť sa do uvažovania ostatných účastníkov hry, zväčša bežných čitateľov blogu SME. (Ale postačí aj šťastie.)
Pri každej položke zoznamu sa môžete zamyslieť a odpovedať si na otázku "Akú odpoveď napíše najviac ľudí?" Presne tú odpoveď, ktorú podľa vášho názoru napíše najviac ľudí, by ste nemali napísať. Vašou úlohou je napísať druhú alebo tretiu najfrekventovanejšiu odpoveď davu. Za ne dostanete presne toľko bodov, koľkí ľudia príslušné odpovede napísali spolu s vami.
Príklad otázky č. 1: Napíšte meno jedného futbalistu.
Odpovede: 10x Ronaldinho, 9x Beckham, 5x Pelé, 2x Dubovský, 1x Nedvěd, Čech, Ševčenko, Panenka. V tomto prípade by 9, resp. 5 bodov získali tí, ktorí napísali Beckhama a Pelého.
Príklad otázky č. 2: Napíšte slovenské mesto.
Odpovede: 12x Bratislava, 12x Košice, 6x Žilina, Komárno, 3x Zvolen, 2x Lučenec, 1x Nitra, Prešov. V tomto prípade by neboli žiadne body ani za Bratislavu, ani za Košice, lebo sú to najčastejšie odpovede. Bodovali by Žilina a Komárno po 6 bodov a Zvolen 3 body.
Body za jednotlivé odpovede sa spočítajú - a kto bude mať najviac, bude víťazom.
Otázky
Napíšte ...
planétu,
štát sveta,
slovenské mesto,
slovenský hrad,
slovenské pohorie,
slovenského politika,
spisovateľa,
hudobnú skupinu,
film,
blogera zo SME,
geometrický útvar,
farbu.
Ako sa zúčastniť
Pošlite mail na moju mailovú adresu (uvedená v pravom stĺpci) alebo pošlite Odkaz tomuto blogerovi (tiež v pravom stĺpci), najneskôr do konca februára (ale čím skôr, tým lepšie, lebo človek zabúda, minule niektorí ľutovali, že nestihli = pozabudli).
Písať môžete bez stresu, viditeľné preklepy nebudú problém.
Ešte raz zásady v kocke: Na jednej strane vyhýbať sa najfrekventovanejším očakávaným odpovediam. Na druhej strane nejde o originalitu. Zabudnite na svoje obľúbené mesto, svojho obľúbeného blogera. Vcíťte sa do uvažovania ostatných.
Začiatkom marca urobím vyhodnotenie. Teším sa na každého jedného účastníka.