Slovenský guľový šach

Je to asi jeden a pol roka, čo som v televíznych novinách videl reportáž o istom pánovi z Tornale a najmä o jeho vynáleze, guľovom šachu. Ako človeka, ktorý sa istou formou šachu zaoberá, ma samotné jeho uvedenie v prime time potešilo, horšie to už bolo s obsahom reportáže. Tak ma vytočila, že som ani nemohol poriadne spať. Takže som na druhý deň ráno poslal do TV rozhorčený mail. Keďže som v posledných dňoch opäť guľový šach zaregistroval v niektorom tlačenom médiu (dúfam, že to nebolo SME), prinášam svoj starý mail - z ktorého sa tým pádom stáva oneskorený otvorený mail. :-) Je určený pre informáciu tých z vás, ktorý si tiež guľový šach všimli. Samozrejme, navrch bude niečo málo nového.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Totiž ešte predtým, kým si dáme samotný mail, rád by som urobil sebakritiku :-) a zároveň sa ospravedlnil. V čase, keď som ho písal, bol som vééééľmi vytočený. Večer som šiel do postele, zaspal som ako nemluvňa a ráno som sa zobudil asi o piatej a napriek mojej lásku ku spánku ten už neprichádzal. Vravel som si: "Ako len môžu bez zachvenia tak trepať?"

Dnes viem oveľa lepšie ako vtedy a uvedomujem si to veľmi často, že asi každý novinár občas urobí takúto chybu. To tak mimochodom vraví i Tomáš Ulej v jednom svojom príspevku, a sám som už tu na blogu bol niečo ako obranca novinárov .

Keď teda pominieme formu, ktorú zvolil v jedno jesenné ráno ospalý rozhorčený mladý muž, obsah zostáva naďalej platný. Vrátane toho, že guľový šach podľa mňa nie je nič výnimočné. Pritom na Slovensku existuje i v oblasti šachu mnoho zaujímavého, o čom verejnosť prakticky vôbec nevie (ak len nečíta sobotňajšiu prílohu SME Víkend). Slovensko je totiž konkrétne v kompozičnom šachu svetovou veľmocou a má mnoho vynikajúcich borcov vo veku od 22 do 80, z ktorých mnohí sú nielen hlavy otvorené, ale vedia i pútavo rozprávať o všeličom. Lenže takéto osobnosti nikdy nebudú celebritami, c'est la vie.

Dosť bolo rečí nesúvisiacich s titulkom, poďme ku guľovému šachu, ktorý v inkriminovanej reportáži motal hlavy bežným šachistom hrajúcim v šachovom klube.

(písané 31.3.2005)
Odosielatel: Juraj Lörinc
Prijemca: CENSORED (Jedna zo slovenských televízií)
Predmet spravy: O večerných správach / reportáž o guľovom šachu
Odoslane dna: 15 Nov 2003 06:42

Vážená redakcia!

Včera večer pri sledovaní Vašich večerných správ ma mimoriadne zaujala reportáž o guľovom šachu. Po jej skončení som najskôr v duchu mávol rukou, že kašlem na to, nestojí mi za to strácať čas s písaním nejakej reakcie, ale keďže sa mi to v hlave stále premieľa, došiel som k záveru, že tento list napísať musím.

Zaoberám sa neobyčajnými formami šachu už viac ako 12 rokov (pozn. 1 - dole). Takýmto formám všebecne sa zvykne hovoriť exošach, rozprávkový šach alebo šachové varianty. Existuje veľmi bohatá literatúra o šachových variantoch a to v tlačenej podobe (samozrejme zväčša nie v slovenčine) ako aj v elektronickej - na Internete. V tomto smere je absolútne najväčšou autoritou server www.chessvariants.com . Na svete existujú stovky, tisíce a i väčšie merné jednotky ľudí, ktorí sa šachovým variantom alebo exošachu venujú. Vymysleli sa už nespočetné variácie šachu - a guľový šach samozrejme tiež. (Tiež prstencový, valcový, ...)

Tým sa dostávam k prvému bludu reportáže. NIE JE PRAVDA, že by pán z Tornale bol prvý, kto vynašiel guľový šach a už vôbec nie je pravda, že by to bolo niečo super prevratného. Možno pre ľudí, ktorí nemajú dostatok informácií. Je to v dnešnom preinformovanom svete ťažké. Miestni šachisti sú šachisti zaoberajúci sa normálnym šachom a šachovým variantom sa bežne nevenujú. Reportér takisto nie je exošachista ... ale myslím si, že bolo jeho psou povinnosťou informovať sa u odborníkov. Ešte raz zdôrazňujem: normálni šachisti zväčša (až na malé výnimky) nie sú odborníkmi na exošach - pretože sa mu nevenujú. Ináč povedané (a v tejto chvíli mi už skoro dochádzajú slušné slová, aký som vytočený), reportér objavil Ameriku.

Už dakedy okolo roku 1990 som videl veľmi podobnú šachovú guľu na obálke časopisu Československý šach (ktorý sa normálne venuje normálnemu šachu a exošachu len veľmi občas). Neviem úplne presne, kedy to bolo, moje staré ročníky sú u uložené rodičov, ale stačí zájsť do knižnice a pozrieť ročníky 1990, 1991, 1992 - určite nie viac. Bola to len fotografia na obálke, o hre sa tam nepísalo, ak sa nemýlim. Neviem, či to náhodou nebola fotografia práve nejakej prvotnej verzie výrobku dotyčného pána z Tornale - tuším ste v reportáži hovorili, že už je to pekne dávno, čo to vynašiel.

Teraz k samotnej hre konkrétne. K nej mám veľmi konkrétnu pripomienku.

Z reportáže nebolo jasné, i keď som sa po chvíli snažil si to veľmi dôkladne všímať, či sa hrá i na póloch gule alebo nie. Myslím skôr, že nie, pretože dolným (južným) pólom vychádzala os, na ktorej sa guľa krútila. Pokiaľ by to bolo tak, z hľadiska topológie (pozn. 2) by povrch gule tvorený 64 poľami a 2 pólmi, ktoré sa na hru nepoužívajú, bol homeomorfný (deformovateľný, ekvivalentný, rovnaký ako - vyberte si slovo, ktoré Vám najlepšie pasuje, homeomorfný je topologicky najpresnejšie) povrchu valca. Čiže hra by bola za predpokladu nepoužitia pólov ekvivalentná obyčajnému valcovému šachu a ten je skutočne veľmi veľmi veľmi dobre známy. Tým sa dostávam k druhému bludu reportáže. Možno normálni šachisti sú z vynájdenej hry na vetvi - ale to len preto, že nikdy nepočuli o valcovom šachu. Navyše, moje osobné skúsenosti mi hovoria, že guľa ako povrch pre hru je vysoko kontraintuitívna, valec tiež a valcový šach sa, čuduj sa svete, hráva na normálnej šachovnici, hráči si len predstavujú, že krajné stĺpce sú zlepené... Niet divu, že sa normálnym šachistom zvyknutým na rovnú plochu šachovnice pri otáčaní gule očí hlava.

Zhodou okolností mám jednu priateľku reportérku v časopise. Od nej veľmi dobre viem, že novinár často musí robiť reportáž o niečom, čomu nerozumie, a čo je tým pádom pre neho veľmi náročné. V tomto prípade dotyčný reportér vyslovene strelil capa. Jeho reportáž bola od začiatku do konca akoby o ničom, blud na blud. Jediné pozitívne z môjho pohľadu bolo uvedenie šachu, či už normálneho (ortodoxného) alebo rozprávkového (exo) na obrazovku. Tento list vôbec nie je kritikou pána z Tornale - jemu len chýbali informácie a ich predávaním druhým sa neživí. Tuším bolo v reportáži spomenuté, že nemá vysokú školu ... pri tejto príležitosti mi napadá, že jedným z historicky a dlhodobo ešte stále najlepších šachových skladateľov na Slovensku je tiež "obyčajný robotník" pán Ján Valuška zo Zvolena (ktorý je 2-násobným víťazom oddelenia Svetovej súťaže družstiev) a nakoniec... šachisti sa medzi sebou podľa povolania nehodnotia, naším heslom je "Gens una sumus" - "Sme jedna rodina".

Keď už by ste chceli informovať o niečom skutočne svetovom z oblasti šachu, čo má slovenskú pečať, mali by ste zájsť do Žiaru nad Hronom, kde žije pán Ľudovít Lačný. Je to jeden z najlepších svetových šachových skladateľov, ohromná autorita uznávaná medzi šachovými skladateľmi na celom svete, viac ako 70-ročný pán v plnom duševnom zdraví, ktorému by rýchlosť myslenia mohli závidieť i mnohí gymnazisti. No samozrejme, on by Vám neukázal nič vizuálne ľúbivé ako sú strakaté gule - zato by Vám určite všeličo zaujímavé povedal...

... ech, no čo. Odteraz budem všetky Vaše úžasné reportáže brať ešte viac s rezervou než doteraz. Presvedčil som sa, že je to potrebné.

S pozdravom

 Váš skeptický divák Juraj Lörinc

P.S. Keby ste sa ma náhodou na voľačo chceli opýtať (čo nepredpokladám), môj e-mail je CENSORED, moj telefón je CENSORED.

Poznámky

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. Nielenže sa exošachom zaoberám, ale podarilo sa mi dosiahnuť i zopár úspechov na medzinárodnej scéne. Mojím najväčším úspechom je MULTI-CENSORED. Toto len na ilustráciu, že skutočne viem, o čom hovorím.

  2. Topológia je odvetvie geometrie zaoberajúce sa priestorovými vzťahmi objektov bez dôrazu na miery. Náhodou som vyštudoval topológiu na MFF UK...

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu