Teoria hier je odvetvie matematiky casto aplikovane v ekonomii. Zaobera sa situaciami, v ktorych si hraci (jeden, dvaja, viaceri, ...) vykonavaju rozne mozne akcie s cielom vyhrat, teda ziskat co najviac.
Vacsina bezne hranych hier sa da popisat formalnym aparatom teorie hier, druha vec je, ze zvacsa nie je znamy idealny postup maximalizujuci zisk hracov. To je nakoniec dobre, lebo by sme nemohli hrat damu, sach, go, bola by to nuda, lebo by bol dopredu znamy vysledok.
Ale u jednoduchych hier je idealna strategia popisana. Napriklad pri znamej hre kamen, noznice, papier je idealna strategia, ked nepoznate supera, hrat uplne nahodne. Zda sa vsak, ze ludia nie su schopni uplne nahodneho konania, kazdy ma svoje vzorce a dlhodobym pozorovanim sa uspesnost v suboji dvoch da viditelne zvysit. Ach, kolko sme sa len s Valerom "nastrihali" na strednej skole...
Pravdepodobne ste uz poculi o Johnovi Nashovi. Ak sa vam zda, ze nie, tak sa zamyslite, ci ste videli oskarovy film Cista dusa . Ano, ten film je o nom. John Nash toho svojho casu v teorii hier urobili vela a prave za svoje vysledky v teorii hier, ktore su v ekonomii dobre aplikovatelne, dostal v roku 1994 Nobelovu cenu za ekonomiu. Matematik... to, viete, za matematiku sa nobelovka nedava.
A cim som sa zaoberal ja? Priblizne takouto situaciou (v inom kontexte, samozrejme). Predstavte si skupinu rolnikov (nehovori sa im dnes "farmari"?), z ktorych kazdy by potreboval traktor, ktorym by si velmi pomohol. Niekto viac, niekto menej. Nejake peniaze maju, ale nikto nema na cely. Takze sa dohodli, ze sa zlozia a kazdy pritom zaplati tolko, kolko vdaka traktoru ziska, teda aspon odhadom, lebo to sa dobpredu odhadnut neda presne. Co sa stane?
No kedze ide o odhady, mozu byt trochu nepresni... a ked mozu byt trochu nepresni, tak preco by neboli nepresni smerom nadol, trosku. Takze kazdy ma motivaciu trochu podstrelit svoje buduce zisky... a vysledok moze byt, ze ked sa pozru, kolko kazdy odhaduje, tak bud si to niekto pekne odskace, lebo cvaka aj za druhych, alebo im ani na traktor nevyjde. A to by bol problem.
A teraz to pride: ako nastavit mechanizmus vyrovnania tak, aby sa kazdemu oplatilo priznat svoje buduce zisky co najpresnejsie? Boli tam samozrejme nejake obmedzujuce podmienky, takze to nejde len tak lahko ale...
... vyhrabal som nejaky clanok z roku 1979, ktory presne tento problem riesi, takze som v pohode. Len sa nim este prekusavam, lebo to rozhodne nie je dvojfajkova zalezitost.
Takze sa stale hram. Chcete sa aj vy zahrat? Pripravil som pre vas 4 jednoduche hry . Buduci tyzden vyhodnotim najuspesnejsich hracov.
Tento tyzden som sa v robote aj hral
Nemyslite si, nie Solitaire na pocitaci. Ani ziadnu strielacku. Nahodou som uplne seriozne studoval a usilovne aplikoval nejake zavery teorie hier. Co to je?