Pamätajte, všetko musí ísť hladko...

Počuli ste to už veľakrát, cesta do cieľa je často kľukatá, plná nástrah, pádov, ťažkých skúšok a sklamaní. Hlavne sa nikdy nevzdávaj

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Myslím, že cesta k úspechu je naozaj taká a je jedno, či chceme docieliť víťazstvo v športe, v súťaži o najkrajší obrázok, o lepšiu pozíciu v práci, alebo pri budovaní úspešnej a stabilnej firmy.

Čo si budeme nahovárať, niekedy je dôvodom pádu vlastná tvrdohlavosť, nevšímavosť, nepoučenie sa z chýb okolia, uvažovanie spôsobom, “mne sa to stať nemôže ”. Hmm ... a potom podcenenie v duchu „prečo si tú chybu nezopakovať - a vo väčšom“?

Predstavte si, ako často sa vám stáva, že presne vidíte, aké chyby robí vaša kamoška vo vzťahoch, aké chyby robí vaša sestra pri hľadaní lásky a ako sa mýli brat, ktorý si je istý, že sa vie postarať sám o seba a zrazu vidíte, že nedokáže prežiť čo i len jeden deň bez jedla, ktoré mu navarí jeho mama.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sami sebe však poradíme omnoho ťažšie a často pritom robíme aj chyby, ktoré síce v našom okolí ľahko vidíme, no pokiaľ ide o nás, je to už ťažšie. Žeby bolo naše okolie zároveň aj našim zrkadlom? Hmm ... zrejme to tak bude.

Čo to všetko má spoločné s kúpou nehnuteľnosti? Verte mi, že veľa - pozorujem to už roky a poviem vám, na čo som prišla.

Cesta za vašim domovom by nikdy nemala byť kľukatá, vyzdobená pádmi, sklamaniami a chybnými rozhodnutiami, za ktoré potom časom draho zaplatíte. Hľadanie by malo prebiehať hladko, všetci zúčastnení (predávajúci, kupujúci, maklér, pracovník v banke a podobne …), by mali byť v harmónii a ich kroky a chovanie by sa malo pekne dopĺňať a všetko do seba zapadať. Keď si vyberáte svoj domov, spoľahnite sa na okolnosti, ktoré vás k nemu privedú, vesmír vám to všetko nakoniec znesie k nohám sám.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko krát za život kupujete, či predávate nehnuteľnosť? Raz, dvakrát? Teda ak nie ste realitný mág a investor. Podľa mňa je kúpa nehnuteľností sviatkom a treba k nej aj tak pristupovať. Treba si to pokojne naplánovať, porozmýšľať, užívať si to a tešiť sa na výsledok.

Prečo kupujem?

Nikdy nezačnite chodiť na obhliadky a prezerať donekonečna internet bez toho, aby ste si reálne s partnerom, partnerkou, s manželom, manželkou nevyjasnili základné otázky:

- prečo vlastne nehnuteľnosť kupujem?

- ako presne má nehnuteľnosť vyzerať, aby naozaj spĺňala vaše potreby (počet spální, prostredie, orientácia, veľkosť, vzdialenosť nehnuteľnosti od miesta vášho zamestnania, od rodiny, vybavenosť…)

SkryťVypnúť reklamu

- rozmyslite si všetko, čo chcete aby tá nehnuteľnosť mala, bez čoho ju nebudete chcieť (napríklad či má výťah, či je postavená z tehly, či má historickú fasádu, vysoké stropy, či chcete alebo nechcete bývať na prízemí alebo na najvyššom poschodí)

- dôležité veci si napíšte na papier a dohodnite sa na nich doma skôr, než sa vyberiete na „lov“

- napíšte si aj veci, ktoré by vás potešili, keby ich nehnuteľnosť mala (napríklad strešné okno v kuchyni, veľkú terasu, dve parkovacie miesta... a podobne)

- vyjasnite si, v akom stave by nehnuteľnosti mala byť a hlavne či chcete dom alebo byt, second hand alebo novostavbu

SkryťVypnúť reklamu

- vyjasnite si spôsob financovania a nezabudnite na finančnú rezervu. Myslite na to, že vás to vždy bude stáť viac, ako si napočítate (všetci to poznáme – keď si už kupujem nehnuteľnosť za „kilo“, čo keby som tam dal radšej drevené parkety ako nejaký laminát ...)

- rozmyslite si, či hľadanie nehnuteľnosti zveríte do rúk profesionálovi, ktorého si starostlivo vyberiete, alebo si budete hľadať nehnuteľnosť sám. Chcete pozerať ponuky na internete, v novinách a kontaktovať množstvo realitných kancelárií? V tom musíte mať jasno

Viete čo robia najčastejšie makléri? 

 - tlačia vás do nehnuteľnosti, ktorú sa im nedarí predať. Nehnuteľnosť, ktorú predať vedia, predávajú spokojne a s úsmevom na perách s vedomím, že je to skvost a že je to len otázka poradia, kto nehnuteľnosť kúpi skôr

- tlačia vás, lebo je možno predposledný deň v mesiaci a ešte tento mesiac veľa toho nepredali

- tlačia vás z mnohých ďalších dôvodov, ale žiadny z nich nie je bohužiaľ vo váš prospech

Uvedomte si, že keď sa na každú nehnuteľnosť pôjdete pozrieť s niekým iným, tak onedlho nebudete vedieť čo ste vlastne chceli, budete nútený počúvať zaručené názory a verte alebo nie, každý bude iný (hlavne v zhode s aktuálnou ponukou makléra). Presne na toto vám bude slúžiť váš zoznam priorít, neuhnite z neho, držte sa snov.

Rodina hľadá domček, alebo žeby opačne?
Rodina hľadá domček, alebo žeby opačne? (zdroj: Photo by Miro Trimay)

Pamätajte:

- ak vám už pri kúpe niečo málo vadí, neskôr to bude vadiť oveľa viac

- vysnená nehnuteľnosť na vás čaká, tak nekúpte niečo, čoho sa nevedeli zbaviť, potom sa toho zase nebudete vedieť zbaviť vy

- to, čo tam vadí vám, bude pravdepodobne vadiť aj iným

Keď vaša nehnuteľnosť spĺňa všetky kritériá ktoré preferujete, ste pravdepodobne vo svojom budúcom domove, avšak teraz nastáva tá najdôležitejšia vec… keď si obzriete za celým priebehom obchodu, je bezproblémový. Páči sa vám maklér a aj predávajúci je fajn, počas obhliadok a kontaktu s maklérom vám nič nevadilo, v banke vám dali ešte lepší úrok, ako ste očakávali a v priestoroch nehnuteľnosti, kde ste prišli na obhliadku sa usmievate a ste uvoľnený, prípadne máte motýliky v bruchu, ako keď sa človek zamiluje. Predstavujete si, ako to tam zariaďujete, kde bude kočík a kde hojdacie kreslo na čítanie, práve ste našli váš domov, máte ho na dosah. Spoľahnite sa na intuíciu, garantujem vám, že sa vám v tej nehnuteľnosti bude dariť vo všetkom a budete tam šťastný a zdravý.

Pamätajte na to, že všetko musí isť hladko :-)

Ľubica Adamková

Ľubica Adamková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poznatky, skúsenosti a postrehy z biznisu a realitnej praxe, podnikateľského prostredia a jeho vplyve na naše rozhodovanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu