Samomluva

Asi preto som tu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prečo človek dôjde k záveru, že chce písať nejaký blog? Podľa mňa to už napadlo každého-jasné, otrepaná téma, ktorá väčšinou zostane zabudnutá niekde vzadu v hlave alebo ju udupe pocit "veď čo ja už môžem svetu povedať? Kto by to čítal a hlavne-chcem zo seba odhaliť niečo viac?". Veľakrát tomu tak aj je. Preto rozmýšľam, prečo sa vo mne tento nápad zrodil a uvedomila som si jednu vec. 

Možno to ani nie je spôsob, akým hovoriť do sveta, ale presne naopak-hovoriť k samému sebe. Som človek, ktorý strašne veľa premýšľa. Poslednú dobu počúvam, že už až zbytočne veľa :D (trocha pravdy na tom dokonca môže byť :-) ) Ale uvedomila som si, že pre mňa je to proces "samomluvy" samej so sebou. Ak premýšľam, rozprávam sa vlastne v hlave so svojim JA. Venujem sa tak sama sebe, kladiem si otázky a zároveň si odpovedám, počúvam sa, analyzujem sa, nachádzam svoju zbrklosť a chyby, niekedy sa na seba aj hnevám, možno sa poľutujem nad niečím, čo vôbec nie je také hrozné, (ako sa mi vtedy zdá), ale vlastne sa spoznávam a rastiem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslím, že to robí každý človek-a vďaka zato :-) Veď čím iným sa v základe líšime od všetkého živého naokolo? Iba tým, že máme túto možnosť-viesť vnútorný rozhovor, ktorý nám vždy niečo dá. 

Vyplýva tu následne otázka: Ako viem, že rozmýšľam správne? Ako viem, že toto je už konečný výsledok, ktorý som hľadala? Odpoveď: Neviem a nikdy vedieť nebudem :-) Je to len spôsob, akým nájsť všetky možné riešenia a varianty, ale aj tak si každý nakoniec vyberie jednu, ktorú dokáže svojim vnútrom prijať v daný moment najlepšie a ktorá mu najmenej ublíži. Každému sa nám stalo, že ak o niečom uvažujeme viackrát, tak aj výsledok je mnohokrát už iný. Samozrejme, že kto ma pozná vie, že mám okolo seba ľudí, o ktorých rada rozprávam, pretože mi prídu, že nerozmýšľajú a mňa to fascinuje, unavuje, ale najčastejšie asi zabáva. Usudzujem tak na základe ich činov. Dnes viem, že rozmýšľajú aj oni, ale nie preto, aby pochopili, ale preto, aby našli rýchlo vysvetlenie, svoje ospravedlnenie, utvrdenie sa v tom, že neurobili chybu oni, ale celý svet naokolo. A pre mnoho ďalších dôvodov. Otázne je: ako si to uvedomiť? Ako si uvedomiť, že uvažujeme nad vecami preto, lebo chceme pochopiť všetky možné varianty toho, ako možno vnímajú ľudia a tým pochopiť ich konanie a vlastne to ich "JA"? 

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí mi vraví, že sa im to nechce, nemajú nato čas, alebo to nevedia. Ja vždy odpovedám-nechce sa ti, pretože možno vnútorne nemáš záujem poznať inú odpoveď-stačí ti tá tvoja, iná by ťa možno ranila. Nemáš čas? Keď vás niečo zaujíma, neviete o tom nerozmýšľať. Nevieš to? Ale vieš-každý to vie po svojom. Kto určí koľko je málo a koľko je veľa? Kto určí, kedy máte byť spokojní s tým, načo ste prišli a kedy nie, lebo niekto má iný názor a ten sa vám páči viac a to vás možno aj hnevá, že ste nato neprišli sami? Treba dodať, že hovorím o veciach a ľuďoch, ktorí sú naozaj pre vás dôležití. 

Lebo každý človek je iný, lebo každý človek má svoje čaro, lebo každý vás niečo naučí, lebo každý vám nejakým spôsobom ukáže nejakú časť vás. Lebo ľudia sú zrkadlo. A hlavne tí, ktorých máme radi. A lebo každý musí prežiť to svoje jedinečné, aby bol zrkadlom pre niekoho iného. 

SkryťVypnúť reklamu

Samomluva. Je vaša. Má prebiehať vašim spôsobom. A vy sa musíte mať zato radi. A byť hrdý sam na seba, že sa pokúšate. Môžete nerozumieť veľa veciam-aj ja kopu veci nechápem, ale páčia sa mi preto, lebo ma nútia k tej mojej samomluve. Preto blog. Pretože moja samomluva. Pretože moja potreba počuť samomluvu iných, ak sú ochotní sa o ňu podeliť. 

A v neposlednom rade preto, že ak si človek všíma okolie, ľudí, správanie, dej naokolo a všetko, tak má o čom premýšľať, žije, obohacuje sa a svojím podaním toho čo videl a počul, dokáže veľakrát tak pobaviť ostatných, že je až hriech nechávať si niekedy svoj svet len pre seba. Preto blog. 

SkryťVypnúť reklamu

Ako to celé ukončiť? Iba jedinou vetou: A zasa premýšľam...

Ľubica Dunajová

Ľubica Dunajová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

LEN Bubu poprosím. Ďakujem :-) Bubu ľúbi iróniu, sarkazmus a humor.Bubu ľúbi fotografovanie.Bubu ľúbi hudbu v svojich slúchadlách.Bubu ľúbi svoju "samomluvu". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu