„Neskoro liek podávať, keď zlá choroba už nadobudla silu.“ — Publius Ovidius Naso,rímsky básnik ( 43 pred n.l. - 17 n.l.). Myšlienka, ktorá niektorých z nás napadne v rôznych podobách ak si preštudujeme stránku MZ SR, kde nájdeme metodické usmernenia k liečbe ochorenia Covid 19. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk)
Určite nechcem byť „generál po vojne“ ale vyzerá to tak, že pandémia si o chvíľu vyberie „neplatené voľno“ a poskytne nám čas na zamyslenie, čo sme urobili a budeme môcť urobiť lepšie ak sa opäť vráti v niektorej zo svojich foriem.
Pri pohľade na 44 rôznych usmernení, informácii a pokynov MZ SR je každému jasné,že celý proces boja s pandémiou bol sprevádzaný chaosom a absenciou jasných pravidiel správania, v podobe ministerstvom schváleného odborného postupu ambulantnej a ústavnej farmakologickej liečby ochorenia. Chýbajúci manuál liečby pre lekárov primárneho kontaktu nahradili internetové návody, bezduché tlačové besedy politikov, „zaručené riešenia“ v podobe celoplošného testovania, očkovania a lockdownu, a čo si budeme prikrývať oči, aj extrémne nápady na „perfektnú“ liečbu Covidu Savom.
V tomto celospoločenskom chaose vznikali paradoxy ako napríklad to, že MZ SR vydalo dňa 17.12.2020 Povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku FABIFLU tbl flm 34 x 200mg v indikácii podozrenie alebo potvrdená infekcia COVID – 19 pre potreby zdravotníckych zariadení v SR Fabiflu.pdf (glenmarkpharma.sk) , avšak k predmetnému povoleniu chýbal spracovaný manuál použitia a postupov pre lekárov prvého kontaktu. Dokonca nebolo nikde možné ani dohľadať súhrn charakteristických vlastností lieku. Jediné, čo sme sa z médií boli schopní dozvedieť bol počet balení dostupných pre pacientov v SR. Jednoducho, niekto to nedomyslel a proces zmysluplného využitia antivirotík zostal stáť na polceste...
Výsledkom bolo to, že na trhu existujúce antivirotiká sa v minimálnej miere, alebo vôbec nepoužívali na liečbu u pacientov v počiatočnom štádiu ochorenia, kedy má liečba takýmito antivirotikami najvyšší účinok. V správach sme tak na dennom poriadku počúvali štatistiky o počtoch nakazených, hospitalizovaných pacientov a preťažených nemocniciach.
Kto sa dostal do nemocnice bojoval už doslova o holý život, náklady na liečbu stúpali spolu s frustráciou zdravotníckeho personálu a spoločenskou traumou. O ekonomických dôsledkoch nemá zmysel ani písať, nakoľko sú všeobecne známe.
Paradoxom je, že vo chvíli, kedy sú dostupné nové lieky, nie je ani dnes štát schopný vytvoriť jasné pravidlá na liečbu pacientov v primárnej starostlivosti. Dokonca prichádzajú neúplne informácie o „jasnej“ dostupnosti liečby, ktorá však napr. v prípade Molnupiraviru nie je pre všetkých potenciálnych pacientov bežne dostupná, čo potom do možných nových postupov vnáša ďalší chaos.
Čo by sme s odstupom dvoch rokov mohli urobiť lepšie?
Dajme prosím priestor odborníkom, vytvorme im materiálne a spoločenské zázemie pre aplikáciu nadobudnutých poznatkov v reálnom pracovnom živote, je to v našom spoločnom záujme. Mnohí sa aj vo voľnom čase, ktorého im veľa neostáva, venujú štúdiu najnovších poznatkov liečby. Príkladom je : Liecba_COVID19_KPaFaFDLFSZU_23321-20122.pdf (spfs.sk) , autori : MUDr. Štefan Laššán, MUDr. Monika Laššanová .
Podporme odbornú spoločnosť. Je to jediný účinný spôsob ako nenechať človeka v pozícii rukojemníka pandémie, amatérov a lobistov.