Besedný priestor v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave bol v podvečer 17. októbra 2018 zaplnený do posledného miesta. Publikum najrôznejšieho veku prilákal krst najnovšej knihy Juraja Červenáka Hradba západu spojený s autogramiádou.

Román, piata časť cyklu Dobrodružstvá kapitána Báthoryho, nadväzuje na predchádzajúcu trilógiu Strážcovia Varadína, Brána Irkally, Diablova pevnosť. Pri písaní štvrtého pokračovania sa autor tak rozpísal, že nakoniec z pôvodne zamýšľanej Hradby západu vyšiel najprv Železný polmesiac a s odstupom troch rokov nateraz posledná časť knižného súboru Hradba západu.
Prezentovaný román je vystavaný na základe historickej udalosti, odohrávajúcej sa pri Nových Zámkoch v roku 1663. Stotisícová armáda osmanských bojovníkov pod vedením veľkovezíra Ahmeda Köprülü napadla pevnosť Újvár - Nové Zámky. Veliteľ, kapitán novozámockej pevnosti Adam Forgáč, odhodlaný, spoločne so svojimi vojakmi, bojovať do posledného dychu, uveriac falošnej správe, nakoniec podľahol presile nepriateľských vojsk.

Najnovší román so spletitou dejovou líniou uzatvára príbehy viacerých postáv (niektoré sú zľahka vymyslené, iné, ktorých je väčšina, sú skutočné historické osobnosti) autorsky spracovaných z viacerých uhlov pohľadu – z pohľadu osmanského tábora, z pohľadu obyvateľov západného Slovenska drancovaného Turkami a podobne. Uhorsko 17. storočia bolo multikultúrnou krajinou a to sa prejavilo aj diele Juraja Červenáka. Vystupujú v ňom Taliani, Nemci, Valóni, český dragúnsky pluk, opisuje maďarsko-slovenské vidiecke obyvateľstvo, vojsko habsburskej ríše, hlavného veliteľa - uhorského šľachtica, postavu Johna Smitha – Angličana, ktorý bojoval v habsburskej armáde, diapazón postáv v románe je veľmi rozmanitý.
Historická línia sa preplieta nielen s detektívnou, ale aj líniou magických a mystických zásahov, ktoré autor dokázal majstrovsky skombinovať. Historický kontext dobýjania Nových Zámkov si Juraj Červenák overoval v dobových dokumentoch, napríklad v Čelebiho Knihe ciest, v ktorej sú tieto udalosti podrobne rozpísané. Evliya Čelebi (1611 – 1682) zavítal do Uhorska niekoľkokrát a zúčastnil sa aj obliehania Nových Zámkov. Zapisoval si historické, geografické, etnografické údaje o precestovaných krajinách, ktoré vyšli v desaťzväzkovom súbore. Slovenský preklad, z ktorého autor čerpal, sa týka výpravy osmanskej armády proti Novým Zámkom a ďalším hradom, ako Nitra, Levice a Novohrad roku 1663 a vyšiel v roku 1978 v Tatrane.

Okrem toho bola pre autora inšpirujúca dobová korešpondencia, tiež rôzne knihy o zbraniach a delostrelectve. Spolupracoval s odborníkmi, ktorí mu poskytovali potrebné informácie a linky na internetové stránky, z ktorých potom čerpal.

Prvé diela Juraja Červenáka, slovenského autora fantasy a historických detektívok, boli slovenskými vydavateľstvami odmietané. Z tohto dôvodu publikoval najmä v Čechách a Poľsku. O jeho dnešnej popularite svedčí nielen veľká účasť na besede, ale aj nekonečný rad ľudí, čakajúcich na autogram do čerstvo zakúpenej knihy Hradby západu.
