Kafkova nádhera života

V rámci literárneho festivalu Novotvar 2018 prebehlo v Goetheho inštitúte podujatie s významným nemeckým spisovateľom Michaelom Kumpfmüllerom, ktorý predstavil svoj román Nádhera života (Die Herrlichkeit des Lebens, 2011).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dielo vyšlo v 25 prekladoch, v roku 2012 aj v českom jazyku.

Autorské začiatky Michaela Kumpfmüllera sú spojené s novinárskou dráhou, svoje prvé literárne dielo Hampelove úteky (Hampels Fluchten) vydal v roku 2000. Za spoločenský román Správa všetkým (Nachricht an alle, 2008) bol ocenený cenou Alfreda Döblina. Momentálne píše román o posledných dňoch života Virgínie Woolfovej.

Michael  Kumpfmüller v Goetheho inštitúte
Michael Kumpfmüller v Goetheho inštitúte (zdroj: Ľubica Hroncová)

Pre román Nádhera života si Michael Kumpfmüller vybral záverečné obdobie Kafkovho života. Opisuje príbeh poslednej lásky Franza Kafku a Dory Diamantovej, mladej kuchárky, s ktorou sa spoznal na liečebnom pobyte pri Baltickom mori.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo Franz Kafka? Najmä preto, že bol umelcom, ktorý autora ovplyvnil už v mladom veku. Bol prvým spisovateľom, s ktorým sa čitateľsky zoznamoval po Karlovi Mayovi (preslávil sa príbehmi o indiánskom náčelníkovi Winnetuovi a Old Shaterhandovi). Fascinovalo ho, ako Kafka narába s malým diapazónom štylistických prostriedkov a jeho poznávanie ho podnietilo k tomu, že sám začal literárne tvoriť. V tomto období bol nešťastne zaľúbený a to, čo prežíval Kafka, mu pripomenulo jeho vlastnú lásku.

Pri písaní románu čerpal autor z denníkov, z listov, ktoré si zaľúbenci písali, inšpirovali ho Kafkove obrazy a predstavy, ktoré nachádzal v jeho dielach. Život Kafku je dobre zdokumentovaný v mnohých textoch, horšie to bolo so zobrazením života Dory, o ktorej sa vie málo, pre M. Kumpfmüllera bola kýmsi neznámym, čo však nakoniec bolo pre neho výzvou k jej bližšiemu spoznávaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Kafka sa počas celého svojho života nevedel rozhodnúť, či bude viesť rodinný život alebo sa bude venovať umeniu. Tento rozpor vyriešil až vzťah s Dorou, pri ktorej si uvedomil, že je možné skĺbiť obidva tieto svety. Česká prekladateľka Věra Koubová v doslove k románu píše, že Kafkovi sa prostredníctvom lásky k Dore podarilo usadiť v dome života, Kumpfmüller dodáva, že k tomu napomohla aj choroba a chvíle, v ktorých Kafka prestával veriť, že bude žiť. Človek už nemá veľa času a vo forme núdze vzniká možnosť skúsiť to, čo ešte človek nezažil.

V texte cítiť očarenie láskou, ktorá pokračuje do skutočného vzťahu a to aj napriek zhoršujúcej sa Kafkovej tuberkulóze. Realita vtedajšej doby vplývala na citlivé vnímanie skutočnosti a stretnutie týchto dvoch ľudí v roku 1923 možno považovať za náhly zázrak. Spoločne sa presťahovali do Berlína, kde v tom čase vládla inflácia, nikam nemohli ísť. V zmysle partnerského vzťahu ich to však nijako neovplyvnilo, pretože v takomto svete sa človek cíti ako bezdomovec a potrebuje ľudskú ochranu. Michael Kumpfmüller to vysvetľuje ako naplnenie potrieb života, keď vás napĺňa vedomie, že ak ste v ťažkej situácii, máte spolubojovníka, ktorý je stále s vami.

Ľubica Hroncová

Ľubica Hroncová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom. (Charles William Eliot)<div class="LI-profile-badge" data-version="v1" data-size="medium" data-locale="cs_CZ" data-type="vertical" data-theme="dark" data-vanity="lulu-lubica-b2016360"><a class="LI-simple-link" href='https://sk.linkedin.com/in/lulu-lubica-b2016360?trk=profile-badge'>Lulu Lubica</a></div> Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu