
Galéria ÚĽUV na Obchodnej ulici v Bratislave v sychravé popoludnie 22. novembra 2018 usporiadala prezentáciu knihy Rómski kováči na Slovensku - Roma Blacksmiths in Slovakia od autora Arne B. Manna, renomovaného slovenského romistu z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied. Uvedenie publikácie bolo spojené s krstom a autogramiádou. Vydarenú akciu dopĺňali hudobné vstupy Barbory Botošovej a Mareka Milka.

Na podujatí sa okrem autora predstavil aj jeho spolupracovník, vedecký redaktor Juraj Zajonc, ktorý okrem poďakovania, charakterizoval prácu A. Manna a jeho záslužnú činnosť nielen pri príprave tejto knihy.

Dielo je výsledkom dvoch výskumných projektov, ktoré spoločne riešili v SAV 6 rokov, ale najmä celoživotnej práce autora. A. Mann sa k téme Rómov dostal v 80. rokoch 20. storočia, zbieral informácie o ich živote na Slovensku, ktoré formoval v kontexte ich etnokultúrneho vývoja.
Publikácie o tradičnom spôsobe života Rómov a o ich kultúre na Slovensku sú skôr výnimkou, preto je táto monografia výnimočná. Prináša cenné posolstvo o tom, ako sa v minulosti celé spoločenstvo žijúce na tomto území navzájom rešpektovalo. Rómovia žili a pracovali vo vzájomnej súčinnosti so spoločnosťou a obyvateľstvom, boli uznávaní majstri a ich práca mala v tradičnom hospodárskom systéme veľký význam.


Autor vo vedeckom diele na 400 stranách zachytáva náročnú prácu a život rómskych kováčov, dejiny rómskeho kováčstva, spôsob práce rómskych kováčov, ich výrobky. Predstavuje známych rómskych kováčov žijúcich v 20. storočí, postavenie rómskych kováčov v spoločenstve, udržiavanie remesla vytváraním kováčskych dielní, neskôr ich orientáciu na umelecké kováčstvo. A. Mann získal podklady z mnohých literárnych a archívnych dokumentov, nepublikovaných a rukopisných prameňov, audiovizuálnych záznamov. Oslovil 180 múzeí, 95 z nich zareagovalo, ale len v 11 našiel materiály, ktoré boli spojené s kováčstvom a ktoré boli vhodné na spracovanie.


Publikácia obsahuje bohatý obrazový materiál. Vychádza v slovensko-anglickej paralelnej jazykovej verzii, v spolupráci Ústavu etnológie SAV a Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Bez tejto obojstrannej spolupráce by sa knihu pravdepodobne vydať nepodarilo. Jej pútavý obsah určite pritiahne veľa záujemcov nielen z kruhov odbornej, ale aj laickej verejnosti.


