Sentimentálny román s detektívnou zápletkou

VERONIKA FARKAŠOVÁ: MÔJ HRIECH JE LÁSKA K TEBE - Bratislava: Art Floyd, 2021, 464 s. ISBN 978-80-89889-58-7

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V centre príbehu stoja Alexandra Lanzová, mladá študentka, trochu naivná dievčina, a Michal Melcer, muž, ktorý bol neprávom odsúdený na desať rokov väzenia. Jeho cieľom po prepustení z väznice je sobáš s Alexandrou, ktorým sa chce pomstiť jej sestre Jozefíne.

Veronika Farkašová postavila svoj román na dvoch hlavných protagonistoch, ich roly ako personálnych rozprávačov pravidelne (podľa kapitol) strieda. Autorka pritom zachováva princíp časovej postupnosti zobrazovaných udalostí, do ktorého vkladá retrospektívne návraty, tie sú v texte vyznačené kurzívou. Z naratologického hľadiska sa text delí na relatívne vymedzené pásma, v ktorých vystupujú jednotlivé postavy, ich osudy sa postupne pred čitateľom otvárajú a zároveň splietajú. Životné príbehy vedľajších postáv (Maríny Melcerovej, Daniela Zachara, Dominika Višňovského, Andreja Višňovského, Moniky Višňovskej, Jozefíny Kleinovej, Ernesta Kleina, Nikol Kleinovej, Kláry, Lujzy), sprvu zobrazené v oddelených príbehových líniách, sa pozvoľna navzájom prepoja a odhalia sériu prekvapujúcich zvratov. O dianí, ktoré sa premieta vo vedomí hlavných postáv sa dozvedáme priamo z ich rozprávania a sebavýpovedí; ďalšie línie príbehov sú v kompetencii čitateľskej predstavivosti a očakávaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Román svojím silným romantizujúcim nádychom vyvoláva pocit, že jemnosť, citlivosť, nenásilnosť zvíťazia nad zlom a násilím. Sentimentálne tendencie v ňom sa zameriavajú na senzitívnu analýzu konkrétnych situácií, nálad, atmosféry, detailov reality. Výsledkom je vnútorné sebapozorovanie intímnych dimenzií ľudskej existencie, rozprávanie je tvorené prúdom dojmov a asociácií a sústreďuje sa najmä na prvoplánovú príbehovosť. Štylizovaná kompozícia vnáša do hlavnej dejovej línie sladkobôľny príbeh lásky, ktorá má prekonať všetky prekážky a zvíťaziť nad zlom. Dej mierne spomaľuje veľký počet neustále sa opakujúcich erotických scén, vo forme „chce ju-nechce ho, chce ho-nechce ju“, ktoré napokon vyústia do spôsobu „chcem ťa-chcem ťa“.

SkryťVypnúť reklamu

Žánrovo ide o prózu s tajomstvom, jej účinok je vystavaný na napätí plynúcom z neistoty, ktorá z ponúkaných verzií príbehu je vlastne platná.

Dej sa napokon uzatvorí rámcom, ktorý je naznačený na začiatku románu. Práve tento rámec uchováva napätie celého románu, objasňuje psychický stav protagonistov a ich vzájomné vzťahy.

 Za knihu ďakujem vydavateľstvu Art Floyd :)

https://www.vydaf.sk/#

Obrázok blogu

 

Ľubica Hroncová

Ľubica Hroncová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom. (Charles William Eliot)<div class="LI-profile-badge" data-version="v1" data-size="medium" data-locale="cs_CZ" data-type="vertical" data-theme="dark" data-vanity="lulu-lubica-b2016360"><a class="LI-simple-link" href='https://sk.linkedin.com/in/lulu-lubica-b2016360?trk=profile-badge'>Lulu Lubica</a></div> Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu