Santoríni – droga pre „lovcov západov slnka“ - II. časť

PLÁŽE Na ostrove Santoríni je pomerne veľa pláží, ktoré sú však oproti iným plážam, známym z ostatných gréckych ostrovov predsa len trochu odlišné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keďže, ako som už v I. časti blogu písala je Santoríni sopečného pôvodu, pláže sa líšia od seba najmä farbou piesku. Vzhľadom k svojmu tvaru a pozícii ostrova Santoríni v mori je väčšina dobrých pláží na južnej, juhovýchodnej a východnej strane ostrova.
Moja voľba padla na čarovné súkromné ubytovanie v malej dedinke Perissa. Hotelík, či penzión Anastasia Princess som si dokonca objednala viac ako pol roka pred samotnou návštevou Santoríni. Bol najlepšie hodnoteným v tejto oblasti. Keďže som tam nebola v úplne hlavnej sezóne a rezerváciu som urobila veľmi skoro, aj cena za týždenný pobyt bola vynikajúca. Keď som pozerala na ceny neskôr, rástli rýchlejšie ako huby.
Ale najskôr k tým plážam.
Pláž Perissa, známa svojim čiernym pieskom sa nachádza neďaleko ďalšej pomerne obľúbenej pláže Kamari. Rozprestiera sa z druhej strany obrovskej skaly Mesa Vuono. Mala som to šťastie, že keď som tam bola, bol nádherný spln mesiaca, preto som okrem bežných fotografií urobila aj fotografie tohto krásneho javu.
Taktiež sa mi páčili fantastické východy slnka, pretože v tejto časti ostrova je západ slnka za horami, nie nad morom.
Tak som stihla za ten týždeň urobiť na „ostrove lovcov západov slnka“ západy slnka (Oia, Immerovigli) aj fotografie východu slnka a tiež prenádherného splnu mesiaca (pláž Perissa). Ako ja hovorím 3v1.
Niektoré z fotografií splnu mesiaca tu uvádzam:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
To nie je slnko, ale mesiac
To nie je slnko, ale mesiac (zdroj: ĽLR)
Spln - pláž Perissa
Spln - pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Spln - pláž Perissa
Spln - pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Spln mesiaca na pláži
Spln mesiaca na pláži (zdroj: ĽLR)
Svetlo mesiaca akoby chcelo posilniť svetlo vychádzajúce z pouličnej lampy
Svetlo mesiaca akoby chcelo posilniť svetlo vychádzajúce z pouličnej lampy (zdroj: ĽLR)

Na pláži Perissa si zgustnete asi skôr na východe slnka, pretože tu zapadá slnko nad kopcami. Tu je pár záberov z pohľadu na rannú pláž, keď slnko vychádza. Milujem ranný pokoj v letoviskách, keď všetci ešte dospávajú a pláže, obchodíky, kaviarne, či reštaurácie zívajú prázdnotou. 

Aj pes stratil hlavu pri pohľade na východ slnka
Aj pes stratil hlavu pri pohľade na východ slnka (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa v záplave ranných lúčov slnka
Pláž Perissa v záplave ranných lúčov slnka (zdroj: ĽLR)
Skala lemujúca druhú stranu pláže
Skala lemujúca druhú stranu pláže (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa
Pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa
Pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa
Pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa
Pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa
Pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa
Pláž Perissa (zdroj: ĽLR)
Pláž Perissa - pohľad z cukrárne kde robia fantastickú tortu Pavlova s jahodami
Pláž Perissa - pohľad z cukrárne kde robia fantastickú tortu Pavlova s jahodami (zdroj: ĽLR)
Vynikajúci bar, štýlový, dobré pivo aj grécka káva
Vynikajúci bar, štýlový, dobré pivo aj grécka káva (zdroj: LLR)

Jednou z najnavštevovanejších pláži na Santoríni je aj pláž Agios Georgios, známa aj pod názvom Perivolos. Rozkladá sa asi tri a pol kilometra od vyššie menovanej dedinky Perissa. Je pomerne veľká a ľahko dostupná pláž známa svojim čiernym pieskom a krištáľovo čistým morom. Túto pláž obľubujú vraj aj mnohé celebrity a je tiež veľmi obľúbená u športovcov, pretože je vhodná na rôzne vodné športy a potápanie. Táto pláž je obľúbená aj preto, že tam nie je zatiaľ rozvinutá masová turistika, preto je ideálna napríklad pre dvojice, ktoré nepotrebujú okolo seba zbytočný rozruch.
Krásna pláž s čiernym pieskom - Kamari sa rozkladá na piatich míľach pozdĺž juhovýchodného pobrežia ostrova, neďaleko rovnomennej dedinky Kamari. Taverny, reštaurácie, hotely, turistické obchody a rôzne zábavné miesta v blízkosti nábrežia uspokoja všetky chute a túžby.
K dispozícii je viacero vodných športov, napríklad vodné lyžovanie, windsurfing ale aj vodné bicykle.
Jedná sa o jednu z najobľúbenejších pláží na ostrove. Unikátny piesok z čiernej lávy a jasné hlboké modré more sú jeho hlavnou atrakciou. Nábrežie je plné taverien, hotelov, kempov. Na pláži sú stromy, ktoré vytvárajú prírodný tieň.
Vodné športy sú takisto k dispozícii dokonca aj potápanie. Pláž je veľmi dobre vybavená, sú na nej slnečníky, ležadlá a nemusíte sa ani obávať, že by ste zostali hladní, či smädní.
Jednou zo zaujímavých pláží na ostrove je Red Beach (červená pláž).
Red, ako už sám názov napovedá, je jasnou indíciou, že v okolí tejto pláže prevláda červená. Červeň lávových skál prudko klesá dolu a tam sa prelína s čiernym pieskom a priezračným morom. Čierne lávové kamene sú v prudkom kontraste s červenou farbou skál. Jedinou nevýhodou tejto pláže je to, že je ťažšie prístupná a potrebujete fakt dobrú obuv, aby ste sa tam vôbec dostali. Návštevu tejto pláže, keďže sa nachádza neďaleko zrúcanín antického mestečka Akrotiri, môžete spojiť so samotnou návštevou Akrotiri.
Vykopávky v Akrotiri začal v roku 1956 archeológ Spyros Marinatos a odhalil starobylé mesto vo veľmi zachovalom stave. Mestečko bolo úplne pochované pod popolom sopečného výbuchu. Mnohí sa aj preto domnievajú, že výbuch a následná prílivová vlna siahajúca až k ostrovu Kréta bola hlavnou príčinou zničenia minojskej civilizácie. Z tohto dôvodu sa dodnes špekuluje o tom, či Santoríni je alebo nie je v skutočnosti stratená bájna Atlandída.
Erupcia tu pochovala všetky známky ľudskej civilizácie. Nájdete tu aj skvelé ubytovanie v neďalekom hoteli, dobré jedlá a dokonca sa loďou viete presunúť na ďalšie pláže na južnom pobreží.
Ostatné, menej známe pláže sú napríklad pláž milencov (lovers beach) či biela pláž (white beach) známa svojim svetlejším pieskom.
Na Santoríni si určite každý nájde pláž, ktorá bude plne vyhovovať tomu, čo od nej očakáva.
Zatiaľ som spomínala len pláže tiahnuce sa na južnom, juhovýchodnom, či východnom pobreží. Ale malé pláže sa nachádzajú aj na severe ostrova. Ammoudi a Armeni sú dve krásne pláže, ktoré sú navštevované návštevníkmi ubytovanými v Oia – jedinečnom, fascinujúcom meste postavenom na okraji útesu. Ammoudi sa nachádza priamo pod Oia, na severozápadnom cípe ostrova, zatiaľ čo Armeni je trochu ďalej. 
A keby ste si naozaj nedokázali vybrať ani z týchto pláží alebo nie ste priaznivcom kúpania v mori, máte ešte jednu možnosť. Na ostrove sa nachádzajú tak trochu utajené horúce pramene. No, možno nie sú až tak úplne tajné, ale nie sú tak známe ako napríklad lagúny na Islande. Spolu s teplotou vody sa v nich mení aj farba vody. Čím je voda teplejšia, tým viac prechádzajú žiarivo modré pramene až do kalnej hnedej.
A keď som tu spomínala ubytovanie v Perisse, nedá mi, aby som vám neukázala aspoň pár fotografií hotelíka Anastasia Princess. Mám aj denné fotografie, ale tieto sa mi zdali zaujímavé, lebo cez deň tam boli návštevníci a ja mám radšej fotografie, na ktorých nie sú turisti. :)

SkryťVypnúť reklamu
Hotelík Anastasia Princess v Perisse
Hotelík Anastasia Princess v Perisse (zdroj: ĽLR)
Anastasia Princess
Anastasia Princess (zdroj: ĽLR)
Anastasia Princess
Anastasia Princess (zdroj: ĽLR)
Anastasia Princess
Anastasia Princess (zdroj: ĽLR)
Anastasia Princess
Anastasia Princess 
Anastasia Princess
Anastasia Princess (zdroj: ĽLR)

V poslednej časti blogu by som ešte chcela napísať čosi o tom, čím sa ľudia na tomto prekrásnom ostrove živia a taktiež vám prinesiem aj zopár pekných fotografií z miest Immerovigli a Oia na severe ostrova, ktoré sú vari najväčším turistickým lákadlom na Santoríni.

Ľubica Rusnáková

Ľubica Rusnáková

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý opustí domov, aby zdokonalil seba a iných je vraj filozof. Človek, ktorý cestuje z krajiny do krajiny a vedie ho len slepý impulz zvedavosti, je vraj tulák. Tak neviem...Asi som tulák-filozof. Zoznam autorových rubrík:  AforizmyFejtóny, úvahy...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu