Utorok – 30. september 2014
Sonoma je svojou rozlohou neveľká. Nachádza sa v nej množstvo historických budov z 19. storočia, ktoré obklopujú majestátne, historické a zároveň najväčšie mestské námestie v Kalifornii – Sonoma Plaza. Má tri hektáre. Každý utorok počas hlavnej sezóny mesto na námestí usporadúva farmárske trhy. Plaza je obkolesená luxusnými módnymi butikmi, vinotékami, hotelmi, divadlom, reštauráciami...






Slávny syr Sonoma Jack sa vyrába v obrovských vaniach v továrni už od roku 1931. Je vynikajúci a v súčasnosti sa robí viacero variant, čo sa týka doby zrenia aj chuti a rôznych "novodobých" dochucovadiel.

Priamo uprostred Sonoma Plaza stojí neprehliadnuteľná mestská radnica Sonoma County Hall postavená ešte v rokoch 1906 - 1908. Budova bola postavená v štýle misií.

Zaujímavosťou je, že všetky strany budovy radnice sú identické. Vraj preto, lebo majitelia obchodov na námestí požadovali, aby k nim radnica smerovala svojou čelnou stranou. A tak, aby sa niekto náhodou neurazil, má budova vlastne štyri čelné strany.
(Naše strany - politické - sú tiež identické. Svojim pôsobením urážajú všetkých. Aj svojich voličov.)


V severovýchodnom rohu námestia Sonoma Plaza stojí pamätník Bear Flag Monument, pripomínajúci slávne historické momenty z dejín mesta. Začiatkom 40-tych rokov 19. storočia zistili totiž americkí osadníci, že právo vlastniť pôdu majú výhradne Mexičania. A tak 14. júna 1846 hŕstka asi 30-tich ozbrojených amerických farmárov zajala mexického generála Mariana Valleja (on stál aj pri návrhu už spomínaného námestia Sonoma Plaza v roku 1835) aj jeho mužov, zmocnili sa Sonomy a vyhlásili Kaliforniu za nezávislú republiku. Vlajka, ktorú pri tom vztýčili bola zdobená červenou hviezdou a pruhom a hrubou kresbou medveďa grizzlyho.

Republika bola síce po 25-tich dňoch zase zrušená, ale myšlienka na nezávislú republiku zostala visieť vo vzduchu a čakala až kým ju niekto opäť zvesí.
Keď Američania získali od Mexičanov Kaliforniu definitívne (tuším 15 000 dolárov stála), prevzali túto vlajku na počesť onej udalosti a zvolili si ju aj za oficiálnu úradnú vlajku Kalifornie.

Okrem radnice stojí za zmienku Lachryma Montis, čo je niekdajší dom generála Mariana Valleja. Bol postavený v roku 1852. Celý je žltobiely, zo sekvojového dreva, novogotický. Dnes pôsobí ako múzeum, ale dnu sme sa nedostali, keďže bol otvorený denne do piatej popoludní a my sme to zistili až po návrate z vinohradov.


Na križovatke v severozápadnom rohu námestia stojí pekne zreštaurovaná pozostalosť Mission San Francisco Solano de Sonoma – v skratke Sonoma Mission. V mojich predchádzajúcich blogoch som už spomínala, že v Kalifornii bolo 21 týchto misií. Zriadili ich františkánski misionári, ktorí prišli do Kalifornie z Mexika. Tiahli sa od San Diega až po Sonomu. Slúžili na „oblbovanie“ ľudí a kolonizáciu celej Kalifornie. Všetky boli navrhnuté tak, aby neboli od seba vzdialené viac ako jeden deň cesty na koni. Sú charakteristické svojimi masívnymi múrmi natretými vápnom na bielo, majú malé okenné otvory, zaoblené štíty a niekoľkostupňové zvonice.




Sonoma Mission je teda, poslednou z celej rady 21 misií. Založili ju nervózni mexickí vládcovia, ktorí boli čoraz viac znepokojovaní expanziou ruských obchodníkov s kožušinami. Výraznou mierou, možno najväčšou, k založeniu prispel otec José Altimira, Španiel. Dodnes sa však ako originál zachovala len chodba jeho obytných priestorov. Kaplnku nechal tiež postaviť už spomínaný generál Vallejo.
A práve tu, na nádvorí, prepukla v roku 1846 už spomínaná vzbura Bear Flag Revolt.
Aby som nezabudla...
Čo sa týka spomínaného José Altamira, bol to on, ktorý v roku 1824 nechal vysadiť prvú vínnu révu. Z nej sa potom vyrábalo víno k bohoslužbám. Keď potom o desať rokov neskôr mexická vláda trochu sekla misiám po paprčiach, vyšľachtil už spomínaný generál Vallejo révu aj na svojich pozemkoch a víno, vyrobené z tejto révy predával sanfranciským obchodníkom.
O ďalších dvadsaťtri rokov neskôr sa do toho zamontoval tvrdohlavý Maďar, gróf Agoston Haraszthy v Buena Vista Winery v Sonome – dnes už najstaršom špičkovom vinárstve v Kalifornii, ktorý zasadil odrodu donesenú z Európy a zožal veľký úspech.
My sme došli do Sonomy neskoro popoludní a kým sme sa ubytovali bola tma. Na recepcii nám odporučili ako najlepšie, dve miestne reštaurácie – La Salette a Harvest Moon.



La Salette ponúka portugalské jedlá a interiér celej reštaurácie mi pripomenul moju minuloročnú návštevu Lisabonu. Mali sme však smolu, pretože sme nemali rezerváciu a povedali nám, že by sme museli čakať minimálne hodinu a pol až dve. Tak sme šli na opačnú stranu námestia do Harvest Moon. Tam bolo takmer prázdno, ale všimla som si, že na niektorých stoloch boli rezervačky. Nakoniec sa podnik úplne naplnil

Najedli sme sa teda poriadne. Jedlá ani neviem pomenovať, pretože sme si nechali poradiť od čašníka.
Neoľutovali sme. Ceny jedál boli „na hrane“ našej ochoty zaplatiť, ale fakt to stálo zato. Bola som taká prejedená, že napriek únave sme ešte raz prešli okolo námestia a čo to som ešte pofotila.
Po prechádzke sme sa plní očakávania ešte „krajších (kapitalistických) zajtrajškov“ vybrali smerom k nášmu úchvatnému hotelu a s ešte úchvatnejšou túžbou sme zaľahli do našej najúchvatnejšej „queen bed.“