Kde sa berie Glváčova ľudskosť?

Dňa 18.júla som tu na blogu z môjho pohľadu zhodnotil prácu ministra obrany Martina Glváča po 100 dňoch fungovania smeráckej vlády istôt pre občanov. V podstate nebolo ani čo hodnotiť, lebo on sám nejakú činnosť prakticky vôbec nevykazoval. Bol neviditeľný a všetko za neho robili jeho draho platení poradcovia. Už vtedy som si hovoril, že je to zlé, ale to som nevedel, čo nás všetkých, a v prvom rade zúbožený rezort obrany, ešte pri pôsobení tohto žongléra s pozemkami, čaká. Tu je zopár informácii o jeho krokoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)

Napríklad o :

- niekoľkomesačnom kŕmení slovenskej verejnosti slovami o príprave zlúčenia dvoch vojenských tajných služieb, z ktorej sa vykľul komický zákon, kde celé zlúčenie spočívalo v tom, že dvaja riaditelia boli nahradení jedným;

- zmanipulovaní súťaže na prenájom VOP Nováky tým, že neskorší „víťaz" bol do fabriky vpustený podstatne skôr ako iní záujemcovia;

- zmanipulovanej „súťaži" bytovej agentúry rezortu ministerstva obrany /BARMO/ pri predaji prebytočnej vojenskej ubytovne v Košiciach s vopred nastavenými podmienkami pre konkrétneho uchádzača;

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- nepotrebnom monitoringu taktiež pre BARMO, ktorý zabezpečuje smerácka exhovorkyňa a pritom by si ho rezort bez problémov vedel zabezpečovať vlastnými kapacitami;

tunelovaní vojenskej spravodajskej služby /VSS/, počas prvej Ficovej vlády a o krytí tohto zločinu priamo ministrom Glváčom a jeho ľuďmi;

- drzom pokuse napakovať sa na pochybnom nákupe masiek, ktorý sme už počas našej vlády raz zastavili;

- neuveriteľnom zvyšovaní rozpočtu vojenskej tajnej služby v tomto roku a aj pri vyčleňovaní prostriedkov na ďalší rok.

Martin Glváč sa dlhodobo vyhýba priamej konfrontácii so mnou. Neviem, či je tak zbabelý len on alebo celá jeho strana, pravdepodobne oboje, faktom je, že napr. pri kauze tunelovania VSS bola požiadavka dvoch TV na našu spoločnú diskusiu a smeráci ju odmietli. Pri mimoriadnej schôdzi k tomuto tunelovaniu sa postavil na začiatok za rečnícky pult, nabrýzgal na všetkých naokolo, hlavne na mňa, povedal, že sa teší na diskusiu a zmizol zo sály ako gáfor. Viac sa tam už neukázal.

SkryťVypnúť reklamu

Preto ma zaujalo PR, ktoré mu exkluzívne poskytla TA3 v hodnotiacom monológu, ktorý bol aj štartérom k napísaniu tohto blogu. Vyššie som zhrnul jeho najzávažnejšie prešľapy a v tejto druhej časti sa povenujem tomu, čo v tejto relácii odznelo.

Martin Glváč zhodnotil svoje pôsobenie troma slovami : Ľudskosť, transparentnosť a modernizácia.

1. Pri ľudskosti hovoril o kvalitných ľuďoch, čo robia dobre meno Ozbrojeným silám SR. Nuž, rád by som mu pripomenul riaditeľa zlúčeného vojenského spravodajstva /VS/ Skuhru, ktorý je podozrivý z tunelovania VSS počas prvej Ficovej vlády a on ho naďalej drží v službe. Aj druhého hlavného podozrivého, bývalého riaditeľa VSS z tých čias Šeba, držal vo funkcii vojenského pridelenca v Číne, až pokiaľ sa tento ku koncu roka 2013 nevzdal funkcie sám. Rovnako by som mu pripomenul súčasnú dvojku vo VS Tibenského, ktorý je podozrivý z čachrov, napríklad aj so služobným bytom a služobným autom počas svojho pôsobenia v Izraeli. Od jeho vymenovania za generálneho riaditeľa pre vyzbrojovanie síce minister už upustil, ale vo vysokej pozícii vojenskej tajnej služby zostáva naďalej. Veľmi pekne ďakujem za takýto kvalitný personál a to by som mohol veselo pokračovať aj ďalej. Iste, minister Glváč je k nim veľmi ľudský. No odkiaľ sa táto ľudskosť vzala?

SkryťVypnúť reklamu

Minister v tejto súvislosti spomínal aj prenájom VOP Trenčín a zachovaných 450 pracovných miest. Akosi nespomenul, že pod VOP Trenčín patrí aj VOP Banská Bystrica a tam mu „lieta vo vzduchu" 130 zamestnancov, pre ktorých prácu prenajímateľ nemá, lebo s nimi nerátal a ich miesta sú ohrozené.

2. Ministerstvo bolo najtransparentnejšie za posledné obdobie, a tak sa správame, ale nebudeme mať bázeň obstarávať. To bola ďalšia perla, ktorú som si vypočul. Áno - o tej transparentnosti svedčia aj prípady, ktoré sú popísané v prvej časti tohto blogu. A o bázni obstarávať nás netreba presviedčať vôbec, stačí si spomenúť na nákup brutálne predražených dvoch luxusných aerotaxíkov za 10 miliónov eur, bez tendra a od sprostredkovateľa, sídliaceho niekde v zubnej ambulancii. Tvrdenie, že v súčasnosti sa obstaráva na MO ďaleko najlacnejšie oproti predchádzajúcim šéfom rezortu, je tiež úsmevné. Aj napríklad v súvislosti s uzavretím dvoch predražených dodatkov na upratovacie práce.

SkryťVypnúť reklamu

Výhrou a darčekom pre štát a daňových poplatníkov je vraj ukončenie traumatizujúceho projektu MOKYS. MOKYS je vysoko odborná problematika a dovolím si tvrdiť, že žiaden minister sa jej nevenoval toľko ako ja. Toto si však zaslúži samostatný mediálny výklad a keď bude vhodná doba, uvediem podrobne veci na pravú mieru. Tu len spomeniem, že oné „ukončenie" MOKYSU neznamená nič iné, len to, že súčasný minister nahradil v systéme bez potrebných prevodníkov jeden typ vysielačiek druhým tipom vysielačiek. „Zabudol" pritom dodať, že tie vysielačky presadil do projektu čudným spôsobom práve smerák Baška a ja som bol ten, kto ich nákup práve preto zastavil. Výsledkom jeho „ukončenia" je ale napríklad aj to, že MOKYS nebude schopný komunikovať tak, ako sa pôvodne predpokladalo, ale len v obmedzenejšom režime. Ale ako som povedal, raz sa k tomuto systému vrátim podrobnejšie.

To, že Martin Glváč však Mokysu vôbec nerozumie a len prečíta z papieru, ktorý mu strčia do ruky, bolo z jeho tlačovej besedy viac ako zjavné.V súvislosti s týmto musím uznať, že minister financií Kažimír ma v Martinovi Glváčovi skvelého nástupcu. Zatiaľ čo on dokázal zlacnieť plyn o 90% a ešte to zdokumentovať aj pamätným „Kažigrafom", tak jeho kolega Glváč dokázal vyjednať desatinovú cenu Mokysu napriek tomu, že tento už bol pomaly cely zaplatený. Zrejme tie obrovské prachy, čo sa do systému naliali počas Lišku, Fedora, Kašického a Bašku britská firma Bae Systems vráti Slovensku späť!

Keď sa ministra Glváča na tlačovke spýtal jeden novinár, ako je možné klesnúť na desatinu pôvodnej ceny, keď on má informácie, že pôvodná cena systému mala byť 200 miliónov a údajne 170 miliónov by už malo byť vyplatených, žonglér s pozemkami začal koktať, že presné čísla nevie, a nevie vlastne ani to, či nie sú tie čísla tajné. Nuž - ale desatina je proste desatina... 

3. Pri slove modernizácia sa mi najviac vybavujú (popri nákupe dvoch absolútne nepotrebných lietadiel L410) všetky Glváčove tančeky okolo nadzvukového letectva. Kritika Migov, hystéria okolo tzv. kanibalizovania, klamstvá o abonentnej zmluve na ich údržbu (napr., že je nevypovedateľná a podobne). Následne vypúšťanie balónikov najprv o kúpe a neskôr o prenájme a (vraj) pripravovanej transparentnej súťaži. Aj slepý musí vidieť, že už je ruka v rukáve a prakticky je už všetko ohľadne švédskych Gripenov dohodnuté. Len ten postup bol zvolený opačný - transparentnosť ala Glváč. Dohadovanie kšeftov pánovi transparentnému skrátka ide.

Keby však namiesto kšeftov robil aj niečo užitočné, tak by sa vojaci konečne dočkali napríklad nového zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. Nutne ho totiž potrebujú, pretože terajší je už zastaraný a tzv. „konkurenčné výbery" vojakov sú nespravodlivé. Nový zákon o vojenskom spravodajstve je takisto v nedohľadne, sľubuje ho už viac ako rok. S rozpočtovými organizáciami, podriadenými MO, sa neudialo takisto dodnes nič - žiadne zlučovanie, zoštíhľovanie, zefektívňovanie činnosti. A to je zlé.

Ale to som tu písal takisto aj v tom júli 2012 a zrejme to tu budem nútený zopakovať aj o rok. A to je, žiaľ, ešte horšie.

Ľubomír Galko

Ľubomír Galko

Bloger 
  • Počet článkov:  177
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Exminister obrany a poslanec NR SR. Mojim tvrdým bojom proti korupcii som sa stal vážnym problémom a nepriateľom pre mnoho nečestných ľudí, vrátane politikov, naprieč celého politického spektra, ktorí sa snažili parazitovať na systéme. Nikdy mi nešlo o koryto, ale pokiaľ bude možnosť, budem stále ťať do živého a odkrývať zlodejiny. Pretože si myslím, že to stále má zmysel. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu