Dlho očakávaný návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov (ZŠSPV) je pripravovaný aj kvôli tomu, že „EÚ je otvoreným priestorom a preto je pre mladých Slovákov vo veku 19-35 rokov s jazykovou vybavenosťou veľkým lákadlom. Preto im štát musí ponúknuť dobré podmienky, aby sme ich tu udržali a zabránili neželanej migrácii vekovo zaujímavej kategórie...“
Toľko ku zvláštnemu zdôvodneniu návrhu zákona, ktoré je možné sa dočítať v dôvodovej správe predmetného návrhu. Veľmi zvláštne zdôvodnenie prijatia práve ZŠSPV, čo poviete? Bodaj by bol štát ku všetkým občanom taký pozorný.
No ale teraz už vážnejšie.
Na uplynulej schôdzi poslanci Smeru v 1.čítaní zákon schválili. Je pravdou, že súčasné vedenie MO SR si osvojilo podstatnú časť z toho, čo sme pripravili ešte v roku 2011. Zákon je veľmi dôležitý pre vojakov a už dlho naň čakajú. No napriek tomu som ho nepodporil, aj keď z „mojich čias“ zdedil dosť pozitívnych vecí. Sú tam totiž aj problémové časti a medzi nimi jedna, u ktorej u mňa „nejde vlak“.
Tým je jasná nevyváženosť z hľadiska privilégií pre Vojenské spravodajstvo (VS). Tým sa len potvrdzuje to, čo sa v rezorte, aj mimo neho, hovorí: že VS má na ministerstve obrany (MO) obrovský vplyv a doslova utláča ostatne súčasti ministerstva a Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR). Niektoré pripomeniem:
- vo VS budú môcť mimoriadne povyšovať kedykoľvek, kedy budú chcieť. Ako jediní majú rôzne výnimky. Už dnes sú tam 36 roční plukovníci, pritom na generálnom štábe sú štandardne 38-40 roční kapitáni. To je štandard a tak by to malo byť aj vo VS. Výnimky v povyšovaní povedú k hlbokým deformáciám personálneho manažmentu v celej štruktúre VS s dlhodobým negatívnym vplyvom predovšetkým na bezpečnosť spravodajských operácií a teda aj výkonnosť VS ako celku, a to v krízových momentoch medzinárodného vývoja. Dosah takýchto deformácií prekračuje funkčné obdobie ktorejkoľvek z nasledujúcich vládnych garnitúr.
- príslušníci VS budú môcť posielať na povinnú rehabilitáciu (PR) na 2 týždne aj vojakov, ktorí nebudú v stálej službe, iné zložky toto privilégium nemajú. Dokonca vo VS môže byť pridelená PR aj príslušníkom, ktorí budú slúžiť aj menej ako 5 rokov. Absolútne nezaslúžene. Prečo vojenský tajný áno a chemik, letec, pyrotechnik, výsadkár nie?
- najväčšou katastrofou je možnosť 100% príplatku k služobnému hodnostnému platu pre príslušníkov VS. To je strašné svinstvo voči tým „zvyšným“ cca 13.000 vojakom v rezorte mimo štruktúr VS. Podotýkam, že v zmysle tohto zákona majú nárok napríklad vojenskí lekári maximálne na 30% príplatok. Vojenskí výsadkári takisto maximálne na 30% príplatok... A mohol by som pokračovať. Len vojenskí tajní môžu dostať až 100% príplatok. To je choré, absolútne nespravodlivé, nenormálne, nemorálne a neprijateľné!
Odôvodnenie, že je zlá bezpečnostná situácia vo svete a analytici majú veľa práce, neobstojí. Počet analýz sa nemení zmenou bezpečnostnej situácie. Mení sa ich obsah. Denný brífing sa pripravuje denne, či je mier alebo vojna. Ostatné analýzy sú dlhodobé a ich periodicita sa nemení. Návrh 100%-ného príplatku pre nešpecifikované kategórie príslušníkov VS v predloženom znení návrhu zákona vyznieva zo strany predkladateľa pomaly až ako provokácia.
Niekoľko dní po schválení zákona, cez hodinu otázok, ma minister Martin Glváč neformálne oslovil, či by som si s ním nad návrh zákona „nesadol“. V druhom čítaní a vo výbore pre obranu a bezpečnosť je ho totiž možné zmeniť.
Spravím to. Náš vzťah nie je práve ideálny, ak to chcem povedať jemne. Ale urobím to a vyskúšam, nakoľko naše spoločné „sedenie“ myslel úprimne. Opakujem, v hre je zákon, ktorý výrazne ovplyvní kariéru vojakov a vojačiek OS SR . Ak minister Glváč pristúpi na zmeny, ktoré navrhneme, zákon mu všetci poslanci za stranu SaS v NR SR podporia.
Ponúkam vám (hlavne vojakom) virtuálne sa zúčastniť tohto rokovania. Ak máte k návrhu zákona nejaké konkrétne, vecné pripomienky, zašlite mi ich v priebehu júla na mail lubomir.galko@gmail.com. Spolu s tímom, s ktorým sa problematike vonkajšej bezpečnosti venujeme, si ich preštudujeme, a ak sa budú zlučovať s našim pohľadom na profesionálnu službu v ozbrojených silách, osvojíme si ich. Bez toho, aby sme prezradili, od koho prišli. Tým sa na útvaroch vyhnete problémom s nadriadenými.