Minister Glváč už viac ako dva týždne koná tak, aby zvyšoval podozrenie, že kryje zločin a marí jeho vyšetrovanie. Napriek vážnym podozreniam z trestného činu tunelovania VSS za prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010, v ktorom sú hlavnými podozrivými bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) a terajší riaditeľ spojeného Vojenského spravodajstva (VS) Ľubomír Skuhra a bývalý riaditeľ VSS a terajší vojenský pridelenec v Číne Juraj Šebo, ich oboch naďalej drží vo funkciách.
Neuveriteľné!
Títo dvaja páni mali byť okamžite, ako sa tento megaškandál prevalil, postavení mimo službu. Len tak by bola aká - taká šanca nezávislého vyšetrenia, ak by vôbec bola.
Minister Glváč miesto toho poveril „nezávislým" vyšetrovaním ľudí, priamo podriadených riaditeľovi VS. Ľudí, čo figurovali vo VOS a VSS aj v rokoch 2006 až 2010 a ak sa na týchto zlodejinách priamo nepodieľali, tak sa im vtedy minimálne nečinne prizerali.
Čítate dobre, priatelia. Samovyšetrovanie v tajných službách je to pravé a orechové. Také glváčovské. Také smerácke.
Je to to isté, ako keby Mikuláš Vareha so svojou účtovníčkou „vyšetrovali", či jeho firma robila podvody na DPH. To isté, ako keby moderátor Žitný „vyšetroval", či šiel v ten osudný deň v Perneku rýchlo a či pri tom telefonoval. Alebo ako keby údajný boss podsvetia Mikuláš Černák „vyšetroval", či Szymaneka odpravil a dal zakopať kdesi pri Polomke do jamy on alebo niekto zo susedného gangu.
Martin Glváč vedel dlhodobo, koho má v „kráme". Kto sa mu ponúka za riaditeľa VS. Vedel o všetkom, o tom, že sa v minulosti preverovalo tunelovanie VSS. Ale nespravil nič. Akurát hlavných podozrivých dosadil na vysoké pozície v spravodajstve.
Situácia sa dokonca vykryštalizovala tak tragikomicky, že napriek tomu, že sa postupne hlásia ďalší a ďalší čestní dôstojníci, ktorí vypovedali, alebo chcú vypovedať, smeráci presadili na OKV uznesenie, že sa už nebudeme zaoberať touto kauzou. A každý zo zmienených čestných spravodajcov, ktorí chcú pomôcť odhaliť pravdu, je chrapúnskym spôsobom znedôveryhodňovaný. Vyťahujú sa naňho nechutné špinavosti, intímnosti, vzťahy. Pod kuratelou Martina Glváča a jeho tajných.
Tých tridsať podpisov na odvolanie tohto ministra mala byť ľahká brnkačka. Po šiestich podpisoch poslancov SaS začali pribúdať tie od Obyčajných ľudí. Bodaj by nie, keď Richard Vašečka a Ján Hraško sú tiež členmi OKV. Tí neváhali ani chvíľu. Boli tiež zhnusení. Postupne sa k nim pridávali ďalší poslanci z OĽaNO. Pribudol podpis Zsolta Simona z Mostu, podpísali aj nezaradení Daniel Lipšic a Jana Žitňanská. Neskôr Alojz Hlina aj Radoslav Procházka. Na čísle dvadsaťpäť sa to však zastavilo.
Pomocníci Smeru Č. 1 - KDH
Povedali, že budú iniciovať „uzavretú" schôdzu, aby vraj do situácie „viac vnikli". Som presvedčený, že poslanec Kvasnička „vnikol" do nej viac ako dosť a kolegov určite aj o všetkom informoval. A keby mali niektorí z nich možnosť konať autonómne a neboli by podriadení tvrdej straníckej disciplíne, svoj podpis by radi dali - napríklad Ivan Uhliarik - tiež člen OKV. Špičky KDH, ktoré „hýbu klubom" sa však krútili ako hady. Neviem prečo. Môžem len špekulovať, či pre naplánovanú koaličnú spoluprácu so Smerom na úrovni niektorých žúp alebo len tak z malicherného trucu.
Pomocníci Smeru Č. 2 - MOST
Už som písal, že Zsolt Simon sa ukázal ako férový chlap. Ostatní mosťáci strčili elegantne hlavu do piesku. Je smutné, že včítane Ivana Švejnu, ktorý je členom OKV a zúčastnil sa na všetkých sedeniach OKV a videl aj kompletnú tajnú správu. Aj tomu ťažko porozumieť, prečo tak Most-Híd úpenlivo drží basu s KDH, keď ich v Nitre ako obvykle idú kádeháci vo VÚC poslať do kelu. V Nitre sa Ľudová platforma predsa rozpadla.
Pomocníci Smeru Č. 3 - SDKÚ
Podľa vyjadrenia viacerých poslancov SDKÚ si vraj „Martin Fedor hrá dlhšiu hru" a oni postupujú koordinovane. To je trápna výhovorka. Toto totiž nie je žiadna hra. Pamätám si na obdobie, keď zúril komplot „odpočúvanie". Vtedy Martin Fedor ako predseda brannobezpečnostného výboru horlivo vyšetroval so smerákom Robertom Kaliňákom. Chvíľu to vyzeralo dokonca tak, že ho Kaliňák riadil. Pamätám si, ako zápalisto reagoval vtedy a ako vlažne reaguje teraz. Práve teraz mal príležitosť postupovať razantne a nevyužil ju. Ďalší, čo slúži Smeru.
EPILÓG
Žiaľ, som nútený oznámiť, že pod zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministra obrany Glvača sa mi doteraz podarilo získať len dvadsaťpäť podpisov. Potrebných je tridsať. Tých päť podpisov, ktoré som nezískal a s ktorými som počítal, mohli byť aj podpisy piatich odídencov z SaS. No rozhodli sa nepridať - na rozdiel od ich predsedu Lipšica. Usudzujem, že svoju porážku v SaS ešte stále nerozdýchali.
Nech sú však motívy akékoľvek, faktom je, že práve takéto konanie vyhovuje Smeru. Strane, ktorá bezprecedentným spôsobom chce podozrenia z tunelovania vojenských tajných služieb za prvej vlády Roberta Fica dostať preč z dohľadu verejnosti. Uvedomujem si, že opozícia nemá dostatok hlasov na odvolanie ministra, ale zároveň si uvedomujem aj to, že správne gestá urobené v správnej chvíli majú nezanedbateľný spoločenský význam. Zlo nesmie byť tolerované. Špinavosti nemôžu byť bez povšimnutia pozametané pod koberec.
Môj návrh okrem poslancov za SaS, podporili poslanci z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Zsolt Simon z Mostu, nezávislí poslanci Hlina, Procházka, Lipšic a Janka Žitňanská, za čo im ďakujem.
Nepodporili ho poslanci Ľudovej platformy a odídenci z SaS.
Rozdelenie na novú a starú pravicu má veľa podôb.