Rovnako je fajn byť optimistom a veriť v obrat o 180 stupňov a v spomínaný prerod zla v dobro. Na druhej strane - predsa len, veď posúďte sami :
Jeden deň - novinárske hyeny, druhý deň - páni kolegovia. Jedno obdobie - škandalózne emisie, nástenkové tendre, predražené mýta, falšované analýzy o diaľniciach, druhý deň - obracanie sa na Transparency International, Alianciu Fair play. Jeden deň - doslova organizované ošklbávanie rezortov obrany a vnútra, kde sa to dá pod kepienkom utajených nákupov, druhý deň - zdvihnutá zástava boja proti korupcii.
Niečo napovedali už úvodné nominácie členov vlády, riaditeľa SIS, kde už zrazu neprekážali jazykové bariéry, neodbornosť, nulová prax v problematike, dokonca podozrenia z pochybne nadobudnutého vzdelania. Všetko záležitosti, pre ktoré by terajší predstavitelia vládnej strany v roku 2010 z opozičných lavíc nenechali na nominantoch našej vlády pred necelými dvoma rokmi nitku suchú.
Takže „vľúdna" tvár Smeru, o ktorej špekulovali médiá, nevydržala dlho. Je zbytočné, aby smeráci klamali telom. Sú čitateľní. Možno skúsenejší, mazanejší, ale vo svojej podstate rovnakí.
Prerod alebo doslova „pasovanie" podpredsedu vlády a terajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka za bojovníka proti korupcii je výsmechom všetkým nám, ktorí sme v boji proti korupcii boli ochotní ísť do enormného rizika, častokrát až na hranu. Je to výsmech každému, kto odhaľoval špinavé biznisy, rušil nevýhodné zmluvy, dával trestné oznámenia a pranieroval nečestné praktiky.
Po nominácii Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara je nominácia Jozefa Magalu za riaditeľa NBÚ potvrdením tvrdenia, že smeráci zostali rovnakí. Je jasným odkazom voličom o návrate pomerov, ktoré zo Slovenska rozhodne nerobia „spravodlivé, férové a bezpečné miesto pre život". Je ranou medzi oči tým, ktorí demonštrovali za vyšetrenie megaškandálu Gorila. Tým, ktorí mrzli na námestiach a žiadali potrestať vinníkov.
Môžu vykrikovať, ako sa nedotknú vyšetrovacieho tímu, ako im záleží na spravodlivosti a myslieť si, že im na túto pretvárku niekto naletí.
Som presvedčený, že nie je ani teoreticky možné, že títo smerácki nominanti v bezpečnostných zložkách štátu budú dôkladne skúmaťgorilie a „coca-colácke" angažmán premiéra Roberta Fica, alebo že budú dôkladne skúmať podozrenia zo zakrývania trestných činov vysokými funkcionármi SIS a policajného zboru.
Jozef Magala bol riaditeľom SIS v čase, keď bola Gorila zametená pod koberec.
Čo teda vyčítam novému riadieľovi NBÚ? Mimo iného nasledujúce informácie, zverejnené v spise Gorila, ktoré dodnes neboli dôveryhodne vyvrátené:
1) Príslušník SIS Peter Mravec, ktorý informoval Jozefa Magalu opriebehu akcie Gorila aodposluchu vkonšpiračnom byte Penty, bol vdruhej polovici roka 2008 prepustený zo služobného pomeru za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Priťažujúcou okolnosťou malo byť aj jeho stretnutie snovinárom Tomom Nicholsonom.
2) Počas roku 2008 boli vnútorne rozpracovávaní (aj za použitia informačno-technických prostriedkov - ITP) príslušníci SIS, ktorí pôvodne rozpracovávali objekty alebo osoby spravodajského záujmu, čo je vhrubom rozpore sinternými normami. Môže sa to robiť len vo výnimočnom prípade - so súhlasom riaditeľa SIS...
3) Všetky skutočnosti, získané ITP Gorila vrokoch 2005-2006 boli poskytnuté novému vedeniu SIS, ktorú po 27.7.2006 už viedol J. Magala. Napriek niekoľkonásobnému úniku utajovaných skutočností, nebol tento únik novým vedením SIS preverovaný. Zároveň žiadna zo skutočností, získaná pomocou ITP Gorila, nebola použitá v procesnom konaní.
Som presvedčený, že SIS zneužila právomoci verejného činiteľa tým, že ako štátny orgán nekonala, napriek tomu, že disponovala závažnými informáciami. Tým pádom zabránila včasnému vyšetrovaniu závažných trestných činov, keď boli stopy ešte čerstvé a dôkazy oveľa dostupnejšie ako dnes.
Za činnosť SIS plne zodpovedá riaditeľ SIS.
Vyššie vymenované záležitosti sú len niektoré z tých, čo obsahuje spis Gorila. Nezodpovedaných otázok zostáva oveľa viac. Pozíciu riaditeľa NBÚ pokladám za rovnako dôležitú ako pozíciu riaditeľa SIS. Som presvedčený, že dôveryhodný riaditeľ NBÚ nesmie mať za sebou žiadne a vonkoncom nie také závažné otázniky, aké sú popísané vyššie.
Ako rád by som sa mýlil, ale vláda "istôt pre občanov" ponúkla týmto istým občanom dnes jednu zásadnú istotu: Vyšetrovanie Gorily sa skončilo, zabudnite! Zabudnite na boj proti korupcii, v ktorom končia v policajnej sieti veľké ryby! Pomery v štáte, v ktorom veľké ryby majú beztrestnosť, sú späť."
V mladosti som rád čítal rozprávky. Avšak rozprávky by mali zostať rozprávkami. V tom je ich čaro. A nemali by byť miešané s reálnym životom. Nové „úderky" boja proti korupcii - Magala či Kaliňák, patria do takejto rozprávky.
Lenže toto je horor.