Chcete ušetriť ? Nepoužívajte elektronické trhovisko!

Jediná efektívna cesta ako ušetriť verejné peniaze v súvislosti s elektronickým trhoviskom je vôbec toto trhovisko nepoužívať. Viem, že v nadpise odporujem svojmu vlastnému skoršiemu blogu, ale nedalo sa inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Možno ste v minulých týždňoch zachytili správy o ďalšom úspechu našej mladej a prudko sa rozvíjajúcej ľudovej demokracie na poli verejného obstarávania. Áno, mám na mysli spustenie elektronického trhoviska, ktoré zaznamenalo triumf aj v Bruseli, ako napísal jeden z dodávateľov trhoviska. Tento úspech priam galaktických rozmerov si nezaslúži, aby ustrnul hneď na začiatku, ale naopak, mal by ďalej neustále rásť, nafukovať sa a rozvíjať. Z tohto dôvodu navrhujem, aby k nepochybnému úspechu spustenia elektronického trhoviska, pribudol aj ďalší úspech a to konkrétne ušetrenie verejných zdrojov. Lenže, aby k nemu došlo, musíme my všetci priložiť ruku k dielu a nečakať, že sa to stane samo. Ako povedal už J.F.Kennedy – „nepýtaj sa čo môže elektronické trhovisko urobiť pre teba, pýtaj sa čo ty môžeš urobiť preň, najmä, ako na ňom ušetríš“, alebo tak dajako to ten beťár prehodil nezáväzne na jednom žúre. Jediná efektívna cesta ako ušetriť verejné peniaze v súvislosti s elektronickým trhoviskom je vôbec toto trhovisko nepoužívať. Teraz tým nemierim na bomba kšefty, ktoré tam prebiehajú ako napr. tento alebo tento, či hententó a tu dokonca jeden z nich aj s podrobnou analýzou. Nie, to by bola téma na samostatný a veľmi dlhý fejtón. Chcem sa na to pozrieť z iného konca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa, čo nás elektronické trhovisko stojí, aby sme zistili, kde je priestor na ušetrenie peňazí. Kde bolo tam bolo, bola raz jedna dlhá, predlhá séria transparentných verejných obstarávaní (zrýchleným postupom), v ktorej nakoniec po napínavej súťaži jedinej predloženej ponuky vznikla zmluva s dodávateľom. A treba priznať - bol to dobrý výber – zmluvu podpísali len v máji 2014 a už 1.7.2014 bolo elektronické trhovisko spustené. Tomu sa hovorí dobre urobené obstarávanie, ktorého výsledkom je naozaj kompetentný a schopný dodávateľ! Ale späť k zmluve. V tej sa nachádza príloha č. 3 (cca 70 strana zmluvy), ktorá obsahuje tie podstatné veci. Cenu. Cena má sedem položiek. Pekné číslo. Sedem. Ako smrteľných hriechov, bolestí Panny Márie..., alebo aby som bol aj vyvážene pozitívny – sedem trpaslíkov... eeeee, to sa mi nepodarilo.

SkryťVypnúť reklamu

Prvou položkou ceny je „Cena za zriadenie dostupnosti“ á 4 217 041 €. To je suma s ktorou sa už nedá nič robiť. Taká úvodná motivačná sumička. To jednoducho dodávateľ dostane, nech sa deje, čo sa deje, stačí ak spustil webovú stránku. To nás nezaujíma.

Druhou položkou je „Cena za zriadenie dostupnosti pri zmenách“, teda jednotkové ceny človekodňa za prácu zamestnancov dodávateľa ako Projektový manažér (900 €), Analytik (780 €), Programátor (660 €). Túto prácu bude v nevyhnutnom rozsahu nutné zaplatiť, ak vznikne potreba vykonať na elektronickom trhovisku nejaké zmeny úž po jeho spustení do prevádzky. A teraz sa dostávame k podstate môjho návrhu. Kedy vzniká potreba vykonania zmien v bežiacom systéme? No predsa vtedy, keď sa príde na to že to nefunguje, je to nanič spravené, pomalé ako prasa, prosto naho... naprd. A kedy sa na to príde? Vtedy, keď to niekto používa. Čím viac to používa, tým viac chýb nájde. Naproti tomu nevyužívaný systém funguje vždy dokonale, nie je ho potrebné meniť ani upravovať. Preto priatelia, správajme sa k štátnemu rozpočtu zodpovedne a nepoužívajme elektronické trhovisko!

SkryťVypnúť reklamu

Tretia položka sa volá „Cena za služby dostupnosti“ mesačne á 141 500 € a ak sa spustia ďalšie moduly systému (vraj čoskoro), bude to ešte o 58 301 € mesačne viac. Táto platba za bytie elektronického trhoviska sa platí pravidelne každý mesiac a nie je možné ju ovplyvniť. Teda každý mesiac až do 30.júna 2022 dostane dodávateľ spolu 199 801 € a my tým peniazom môžeme akurát tak zamávať na rozlúčku, takže nás nezaujímajú.

Položka číslo štyri sa nazýva „Dokonané zadanie zákazky“, 1 transakcia za 238 €. V skratke, platba za každé obstarávanie, ktoré sa na trhovisku skončí uzavretím zmluvy. Vzhľadom na pravidlá trhoviska sa uzavretím zmluvy musí skončiť každé obstarávanie, na ktoré príde aspoň jedna ponuka. Takže, koľkokrát vyhlásite zákazku, toľkokrát štátny rozpočet pošle dodávateľovi trhoviska 238 €, bez ohľadu na cenu a množstvo obstarávanej komodity. Určite je len náhoda, že v jednom obstarávaní sa dá na trhovisku nakupovať len jedna položka, ak chcete dve položky, musíte vyhlásiť dve obstarávania.

SkryťVypnúť reklamu

Položka piata „Nedokonané zadanie zákazky“, 1 transakcia za 119 €. To je ten nešťastný prípad, keď nepríde ani jedna ponuka. Nech je to podchytené a neostane nepovšimnuté.

Položka šesť „Podiel na rozsahu“, pozor, 0,55%. „Rozsah Transakcie EKS“ podľa zmluvy „predstavuje hodnotu predmetu zákazky, ktorá je zadávaná prostredníctvom Transakcie EKS v rámci „Etapy Elektronické trhovisko“ – tiež z toho nie ste múdri? Ani ja. Toľko k zrozumiteľnosti a určitosti právnych úkonov – zmlúv – uzatváraných štátnymi orgánmi. Musíme si pomôcť praxou. Pri zadávaní zákazky do elektronického trhoviska objednávateľ ( verejný obstarávateľ) zadáva novátorskú (zákonom nepoznanú) veličinu „maximálna výška zdrojov“. To je jediná suma zadávaná do tohto systému, ktorá by sa významom blížila slovu rozsah. Prakticky – čím vyššie zdroje realizované cez trhovisko, tým viac peňazí do kasičky.

Nakoniec číslo sedem, starobylý to symbol plnosti a dokonalosti – „Podiel na úspore“ vo výške 2%. Všetci odborníci a profesionáli pôsobiaci v oblasti, nákupu a obstarávania, vám povedia, že (parafrázujem) úspora sú peniaze, ktoré ste nikdy nemali, mať nebudete a nič si za ne nekúpite. Náš prípad je prvou výnimkou v dejinách, ktorá túto starú pravdu vyvracia. Verejný obstarávateľ bude mať síce iba číslo, t.j úsporu, ale prevádzkovateľ elektronického trhoviska dostane hotovosť – teda 2% z tohto čísla a za to sa už bude dať niečo vystrojiť – obaja spokojní, všetci dostali po čom im srdce piští. Ešte k výpočtu úspory - je to buď rozdiel medzi cenou slepej ponuky na trhovisku a konečnej ceny, alebo (podľa očakávania v bežnejších prípadoch) rozdiel medzi najvyššou a najnižšou ponukou v rámci jednej zákazky. Občas to môže byť aj veľmi výnosné, ako napr. tuto, ale často nám v kolónke úspora svieti aj

Ako je vidieť vyššie uvedené položky štyri, päť, šesť a sedem sú priamo závislé od aktivity objednávateľov – obstarávateľov, preto vás prosím, správajte sa zodpovedne, nepoužívajte elektronické trhovisko. Tak bude náš úspech dvojitý – elektronický systém bude bezchybne fungovať a zároveň štátny rozpočet ušetrí finančné prostriedky, ktoré bude môcť použiť na nejaké bohumilé ciele. Napríklad nákup prístrojov do nemocníc.

A na záver treba zdôrazniť, že nepoužívanie elektronického trhoviska je vzhľadom na doterajšie skúsenosti aj účinným protikorupčným opatrením, potierajúcim netransparentnosť.

Poďme spolu napĺňať veľké ciele verejného obstarávania! (výzva platí pre verejných obstarávateľov, daňoví poplatníci sa môžu len pozerať a dúfať).

P.S. Aby som nezabudol. Elektronické trhovisko môžu používať okrem verejných obstarávateľov aj akýkoľvek súkromní podnikatelia na realizáciu svojich nákupov (Taká možnosť tam vážne je. Nesmejte sa, ja tiež nechápem prečo by to niekto robil), preto si svoju výzvu dovolím adresovať aj na nich.

Ľubomír Kubička

Ľubomír Kubička

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem a zabávam sa v oblasti verejného obstarávania na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu