Zákerný útok poslanca Beblavého na verejné obstarávanie. Razantná odpoveď.

Písmo: A- | A+

Poslanec parlamentu Miroslav Beblavý podlým a protislovenským spôsobom slovne zaútočil na ostatnú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Prečo on ani prezident republiky nepochopili jej nesporné prínosy?

Piatok ráno mi na monitore ukázal tento blog poslanca NR SR Miroslava Beblavého. V ňom škaredo hovorí o poslednej novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa z údajne protischránkového" zákona zmenila, prostredníctvom niekoľkých výživných zásahov ministerstva vnútra skrz úderné družstvo mladých svišťov, na akýsi veľký projekt rýchlej a nesúrodej elektronizácie(?) verejného obstarávania. Povedzme si ale pravdu - pán poslanec ani prezident, ktorý zákon vrátil parlamentu, zjavne nepochopili pozitíva a klady, ktoré prináša.

Slovenská vláda býva v posledných rokoch obviňovaná z málo ústretového ba až nepriateľského postoja voči podnikateľom. Vraj im kladie stále nové a nové prekážky a do hlavy ich triafa polenami, ktoré im pôvodne chcela iba hodiť pod nohy. Ale to všetko je len bezbožné ohováranie, ako dokazuje aj nasledujúci rozprávkový príbeh:

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna zmluva medzi štátom (Ministerstvom vnútra SR) a dodávateľom jedného Elektronického kontraktačného systému. Vznikla ako výsledok napínavej súťaže, v ktorej urputne súťažila jedna ponuka. Transparentne sa takto štát zaviazal zaplatiť a dodávateľ zhotoviť:

1. Elektronické trhovisko, ktoré bolo síce smiešne a amatérsky,ale predsa len zachytené v zákone; 

2. Dynamický nákupný systém - pojem hoci známy zo zákona, ale v súvislosti používaním elektronických nástrojov, v zákone panenský nedotknutý;

3. Podpora procesov Objednávateľa vo verejnom obstarávaní - nikto nevie čo to je.

Ako vyzeráme vo vzťahu k platným zákonom? 

Ad 1) Elektronické trhovisko bolo spustené do "ostrej" prevádzky 1.2.2015. Predtým, od 1.7.2014 bolo v prevádzke tiež, ale tá prevádzka bola taká čudná, zrejme tupá. Nefungovalo to síce nikdy v súlade so zákonom, ale aspoň sa tam spomínalo

Ad 2;3) V Zákone nič nie je, čo budeme robiť? Dodávateľ niečo naprogramoval, produkt odovzdal, ale nedá sa to použiť, lebo zákon to neumožňuje (Prečo sme to objednali?!? Psssst!).

Tu prichádza na scénu žiarivý príklad spolupráce medzi súkromným a verejným sektorom, podpora podnikania ako maľovaná. Nedá sa váš produkt použiť v súlade so zákonom? Nevadí! Zákon zmeníme, prispôsobíme. A takto sa zrodila novela zákona o verejnom obstarávaní. Keď sme už vo švungu - "Elektronické trhovisko sme síce dodali, ale nepodarilo sa nám ho urobiť úplne podľa zákona... škoda by ho bolo meniť je s tým robota a možno sa nám nechce, tak radšej zmeňme zákon". "Čokoľvek chcete. Sme k dispozícii" A tak ho tu máme: triumf právneho štátu nad zlobou a nenávisťou! Skutok sa nestal, všetko bude v súlade so zákonom.

Toto sú rozprávky všedného dňa verejného obstarávania na Slovensku, milé deti. Ak by sa tak tie rozprávky naozaj stali, nevyzerali by inak, ako spomínaná novela zákona. 

Záver: 

Čo ostalo z "protischránkového" zákona? Presne to, čo chcela väčšina. Sranda. A že európske smernice sú novelou zákona nesprávne a nedostatočne transponované? Pcha! Vadí to niekomu? Minimálne od veľkých zmien zákona o verejnom obstarávaní v roku 2013, sa už Slovensko nehrá na dodržiavanie európskych smerníc vo verejnom obstarávaní, teraz na nich úprimne a otvorene kašle. Toto by mali pochopiť poslanci parlamentu aj prezident republiky a nestáť v ceste novátorskému a svojstojnému vývoju v slovenskom verejnom obstarávaní formou verejno-súkromného partnerstva..

Skryť Zatvoriť reklamu